A boldogító YES

Hófehér, földig érő csipkecsoda, elegáns limuzin, vörösrózsa-csokor, 200 fős vendégsereg és persze hajnalig tartó dínomdánom a gondosan kiválasztott és jó előre lefoglalt helyszínen. Ezek egy tökéletes esküvő legfontosabb kellékei. De persze lehet ezt teljesen másképp is csinálni: képzeljünk el egy fehér homokos tengerpartot, lágy szellővel és szikrázó napsütéssel, a tökéletesség kedvéért mondjuk január-február tájékán. Mindegy, hogy Kubában, Mexikóban, Thaiföldön vagy Francia Polinézia egyik apró kis szigetén kívánjuk kimondani a boldogító igent, ma már bárhol köthetünk házasságot. Semmi másra nincs szükség, mint a hivatalos papírok beszerzésére, néhány telefonra, na és vastag pénztárcára, a külföldi házasságkötés ugyanis egyáltalán nem olcsó mulatság.

Külföldi esküvőt köthetünk akkor is, ha ezt csak amolyan előpróbának szánjuk, vagy már meglévő házasságunkat szeretnénk újra szentesíteni – nem hivatalos esküvőt szinte bármelyik egzotikus országban köthetünk, ráadásul ezek a szertartások sokkal kevésbé költségesek, hiszen itt nincs hivatalos procedúra, nem kell beszerezni iratok garmadát; elég a két szerelmes ember és a meseszerű környezet. A Maldív-szigeteken például egész napos program keretében, a tengerparti pálmasátorban a helyi törzsfőnök adja össze a házasulandókat ősi szertartásokkal kísérve, a naplemente eljövetelével pedig a saját bungalójukhoz tartozó partszakaszon szolgálják fel számukra a többfogásos ünnepi vacsorát.

Ha mégis a hivatalos változat mellett döntenénk, akkor a legtöbb utánjárást a hivatalos papírok jelentik: mindenképpen tájékozódjunk jó előre a szükséges iratokról és a helyi szabályozásról, hiszen a célország rendelkezései lesznek érvényesek a házasságkötésre. Általában útlevélre, születési anyakönyvi kivonatokra, a férjezettlenséget, illetve nőtlenséget igazoló papírra, elváltak esetén válási anyakönyvi kivonatra, özvegyek esetén halotti bizonyítványra és egyes országokban orvosi igazolásra van szükség. A magyar törvények ugyanis kimondják, hogy két magyar állampolgár külföldi hatóság előtt is köthet házasságot, ha beszerzi a szükséges iratokat, és teljesíti azon speciális feltételeket, melyeket a házasságkötés helye szerinti állam joga meghatároz. Ez azt jelenti, hogy ha például az adott országban a házasságkötés csak az egyház előtt érvényes, akkor a magyar pár is köteles az egyház előtt esküdni örök hűséget. Nem köthető azonban olyan házasság, amely a magyar jogszabályok szerint érvénytelen lenne, például egy magyar férfinak nem lehet egy iszlám országban érvényesen második felesége. A szükséges dokumentumok között minden esetben kell lennie egy igazolásnak – a lakóhely vagy születési hely szerinti illetékes közigazgatási hivatal által kiállítva – arról, hogy a házasságkötésnek a magyar jog szerint nincs akadálya. Emellett mind ezt az iratot, mind a többi – országonként változó összetételű – hivatalos iratot le kell fordíttatni, aszerint hogy az adott ország milyen nyelven követeli meg az engedélyeket. Az idegen honban kötött házasságokat hivatalos fordítással lehet honosíttatni hazaérkezés után a helyi önkormányzatnál, bár előfordulhat az is, hogy a hatóság „még egyszer” kéri az ifjú pár kinyilatkoztatását a hivatal tanúi előtt. Mivel azonban ez a rendelkezés helyfüggő, az idevonatkozó rendeletek pedig változóak, érdemes erről is előre tájékozódni, a hivatalos papírok beszerzésével egy időben.

A papírok mellett a legtöbb utánjárást kétségtelenül a szervezés igényli. Akadnak persze kivételek is: Las Vegasban nem egész egy óra alatt köthetünk házasságot egy McDrive Wedding Chappelben, ahol – akár a gyorséttermekben – autónkból ki sem szállva csattanhat el az a bizonyos első hitvesi csók. Aki azonban ennél romantikusabb körülményekre vágyik, annak érdemes felkeresnie egy olyan itthon működő utazási irodát, aki a teljes szervezést átvállalja. Ebben az esetben csak annyi a dolgunk, hogy kiválasszuk a helyszínt, elmondjuk az elképzeléseinket a ruháról, a virágról, az esküvő utáni vacsoráról, illetve hogy szeretnénk-e valami igazán különlegeset is az egyébként sem mindennapi tengerparti ceremónián kívül. Mauritiuson például víz alatti esküvőt is szervezhetünk egy tengeralattjárón, vagy a tengerre kihajózva egy katamaránon is kimondhatjuk a boldogító igent. Ez utóbbi speciális helyszínek ára 300-350 000 Ft/pár körül mozog, ebben még nincs benne az odautazás és a szállodai tartózkodás költsége. A „hagyományos” tengerparti ceremóniát és minden ehhez kapcsolódó szolgáltatást tartalmazó csomag ára kontinensenként és országonként változó, de hozzávetőlegesen kb. 80-200 000 Ft/pár, amiben benne van a teljes szervezés költsége és a teljes asszisztencia a helyszínen is. Aki pedig igazi luxuskörülmények között szeretne férjhez menni vagy megnősülni, nos az mindenképpen Bora Borát válassza. A világ legszebb lagúnája néven gyakorta emlegetett Bora Bora Lagoon Resort & Spa, az Orient-Express lánc egyik legszebb szállodája teljes csomagot kínál New York-i indulással, 6 éjszakával, teljes ellátással, nászutas programokkal és a ceremónia teljes megszervezésével és lebonyolításával 2920 dollár / fő áron. A külföldi esküvő előnyei tehát egyben a hátrányai is: bár megspóroljuk az esküvőre szánt hatalmas kiadásokat, az utazás és az esketés költségei azért igen magasra rúghatnak. Igaz, nászútra egyébként is mentünk volna…

 

Esküvő itthon – luxuskivitelben

Ha mégis annyira áhítozunk barátaink irigykedő pillantásaira, a rég elfeledettnek hitt nagynénik cuppanós puszijaira, na és persze a hajnalig tartó menyasszonytáncra, akkor szervezzünk igazán különleges lagzit magunknak saját lakhelyünkön! Ebben az esetben jobban járunk, ha megbízunk egy esküvőszervező céget a teljes lebonyolítással, így biztosan nem a pszichiáterünk lesz az est díszvendége. Igaz, egy kicsit mélyebbre kell nyúlni a pénztárcánkba, de a végeredménnyel biztosan elégedettek leszünk. A luxusesküvők elengedhetetlen kellékei a legalább fél évre előre kiválasztott menyasszonyi ruha, a műalkotással is felérő virágcsokor, a gondosan kiválasztott helyszín és adott esetben templom, és egy gyönyörű, sötétített ablakú, hófehér limuzin, amely felér Hamupipőke 8 lovas hintójával is!

Legyél az első hozzászóló "A boldogító YES" című cikkhez

Szólj hozzá

Your email address will not be published.


*