El Ghriba, zsidó zarándoklat Djerba szigetén

El Ghriba - zsidó zarándoklat Djerba szigetén

A Tunéziai Nemzeti Idegenforgalmi Hivatal jóvoltából május 11. és 16. között a zsidó zarándoklaton, (El Ghriba) vettünk részt, Djerba szigetén.

Tunézia égkövéről, Djerbáról talán kevesen tudják, hogy Erriadhban (korábban Harah Sghirában) található a világ egyik legrégebbi zsinagógája, amit arabul El Ghribaként, franciál pedig La Ghribaként szoktak emlegetni. A név arabul annyit tesz, hogy idegen, csodálatos. A történetéhez pedig a következő helyi legenda fűződik. A zsinagóga területén régen egy hölgy kunyhója állt, ami hirtelen lángra kapott és a tűz mindent porrá és hamuvá égetett kivéve a „Lady” testét. Ekkor a helyiek ráeszméltek, hogy szent nővel volt dolguk, így a tiszteletére építettek egy zsinagógát, amit róla neveztek el El Ghribának. A történethez azért az is hozzátartozik, hogy a zsidó közösség i.e. 587 környékén telepedett le ezen a területén. A zsinagóga mostani formájának kialakítása pedig a 20. századra tehető vissza.

20170512_155133

Nos, erre a szent helyre látogattunk el mi is, körül-belül még 3000 zarándokkal és újságíróval. A zsinagógáig tartó busz úton egyből feltűnt, hogy rengeteg katona és rendőr őrzi az utakat. A zsinagóga főbejárata előtt már szinte sort álltak, nagy fegyveres kocsikkal, a tetőn egy mesterlövésszel, a levegőben pedig katonai helikopter őrizte a biztonságunkat.

A nagy felkészültség érhető volt, hiszen 2002-ben már történt a helyszínen 21 emberáldozatot követelő terrorcselekmény és a korábbi polgárháborús hullám sem tett jót az ország turizmusának. Így a helyiek és a vezetők a zarándoklat sikerétől várják az újabb felemelkedést.

A zarándoklat területére pénteken, szombaton és vasárnap is ellátogattunk. Lehetőségünk volt belülről is megtekinteni és átélni a helyiek legnagyobb ünnepét. A zsinagógába csak mezítláb és a hajunkat elfedve léphettünk be, a férfiaknak pedig a zsidó fejfedőt, a kipát kellett viselniük.

A benti szertartások között szerepelt a tojásra való írás, amivel a zsidók szeretteiknek és magunknak is küldhettek jó kívánságokat az elkövetkezendő évre. A tojásokat az imafal alatti kis bunkerszerű részben lehetett elhelyezni, ahol a megvilágítást a gyertya fénye adta. A zsidók közül többen is beültek oda imádkozni.

20170512_155827 20170512_155837

A másik fontosabb pontja a gyertyagyújtás volt, aminek szintén több legendája is van. Az egyik, ha éppen még nem kerültünk eladósorba és gyújtunk egy gyertyát, akkor hamarosan ránk talál a szerelem. De ha férjnél vagyunk és gyermek áldásra vágyunk, vagy ne adj isten betegek lennénk szintén segíthet, ha ezen a szent helyen gyújtunk gyertyát.

20170512_160604

Mielőtt kimentem volna a zenés mulatságra, picit leültem és figyeltem az emberek. A legtöbben imádkoztak ülve a padon, az imafalnál vagy gyertyagyújtás közben. Kellemes hangulat és atmoszféra járta át a lelkem a zsinagógában.

20170514_170821

Miközben bent imádságok zajlottak kint az éneklésen és az önfeledt szórakozáson volt a hangsúly. A jó kedv, a helyiek kedvessége és szeretete minket is magával ragadott. A színpad mellett felfedeztük, hogy egy nagy szekéren vallási szobor áll, amire mindenki kendőket és a tetejére virágot tűz, majd egyszer csak arra lettünk figyelmesek, hogy az emberek megindulnak és elvszik egy körre a szekeret. Később kiderült, hogy az, aki az elején húzhatta, licitáláson nyerte el a helyét.

20170512_164332 zsidó zarándoklat

A zarándoklat teljesen a béke jegyében telt. A kis sziget megmutatta számunkra, amiben igazán egyedülálló, hogy több kultúrájú népek – zsidó, muszlim – és idegenek is képesek együtt jól érezni magukat. Ez a helyzet pedig nemcsak erre a három napra, hanem a helyiek elmondása szerint az egész évre jellemző. Szóval most már bátran kijelenhetjük, hogy Tunézia újra biztonságos.

d.e.

Legyél az első hozzászóló "El Ghriba, zsidó zarándoklat Djerba szigetén" című cikkhez

Szólj hozzá

Your email address will not be published.


*