Irány Európa legfiatalabb fővárosa!

Modern épületek történelmi környezetben, a nyüzsgő belvárostól néhány percre fiatal anyukák pihennek a csendes parkokban, a walesi sárkányos zászló leng az ultramodern épületeken.
Walesi származású angol király – a híres VIII. Henrik – csatolta hivatalosan is Walest Angliához 1535-ben, majd 370 évvel később egy másik angol király, VII. Edward városi ranggal ruházta fel Cardiffot. A város a római megszállás után vikingek, normannok, walesiek, angolok kezén volt. Volt világhatalom szénexportban, a gazdasági válság alatt hajóforgalma lecsökkent, emberek tízezrei vesztették el állásukat. Majd váltott: sportra, oktatásra és kultúrára cserélte korábbi hajózó hírnevét és most is él, fejlődik, virágzik.

A város neve a walesi Caerdydd névből ered, amely az erődnek és a Taff folyónak – melynek partján áll a cardiffi vár – az összeolvadásából keletkezett. Sík területen fekszik, ez határozta meg azt, hogy a XIX. század végén, a XX. század elején a világ legnagyobb szénexportáló kikötője volt. Éghajlata enyhe, viszonylag száraz Wales egyéb területeihez hasonlítva. A fagymentes tél, a langyos tavasz és a lágy meleg miatt kedvelt üdülési célpont már a XIX. század végétől.

Tradíciók és nyitottság

Cardiff Európa legfiatalabb fővárosa (alig múlt 50 éves) és egyben Wales legnépesebb városa is. Népessége 300 ezer fő felett van, és fiatal lakosságának köszönhetően ez a szám folyamatosan növekszik. Mint minden főváros, kicsit kozmopolita: az évi mintegy ötmillió turista ugyan átformálta az egykori kisvárost, de kétnyelvűségét és lelkesedését a művészetek, a zene iránt megőrizte. A kikötővárost a Taff folyó szeli ketté, amely után generációkon át viselték ragadványnevüket – Taffi – a walesi kivándorlók. A város másik két folyója az Ely és a Rhymney.

Építészetét a viktoriánus és Edward korabeli épületek határozzák meg, karöltve a városképbe remekül illő ultramodern épületegyüttesekkel és a rengeteg zöldfelülettel, amitől szellős , élhető a város. A központ fehér kőből épült kormányzati épületei, a római kori alapokon álló cardiffi vár, a bevásárlónegyed árkádjai szép és tiszta példái a XIX. századnak. A huszadik század végén a fiatal főváros nagy építészeti álmokat dédelgetett, és erre az időszakra tehető a nemzeti öntudatra ébredés is. Az álmok egy része nem vált valóra, és a nemzetközi építészeti pályázat ellenére sincs önálló épülete a Nemzeti Opera társulatának, amelynek a Sydneyi Operaházhoz hasonló épületet terveztek a városatyák. A nagy ívű álmok azonban szárnyaló épületeket is szültek. Így épült fel a 72 ezer fős Millennium Stadion, az ezredvégi kulturális központ, a Wales Millennium Központ és a rehabilitált kikötő számos épületkomplexuma. A nemzeti önállóság egyik fontos állomása volt a 60 tagból álló Walesi Nemzetgyűlés megalapítása (amely nem szuverén testület, elvileg a brit parlament meg is szüntetheti), majd 2006-ban, a kikötőben a Nemzetgyűlés modern épületének – a Seneddnek – átadása, amelyet fura módon személyesen Erzsébet királynő nyitott meg.

Mivel Dél-Wales lapos tengerpartjának legszűkebb részén található a város, kiemelkedő stratégiai jelentősége volt a normannok és a walesiek közti harcokban. Ennek eredményeként ez a város dicsekedhet a világ legtöbb várával, szám szerint hét darabbal.

Cardiff látnivalói, történelmi és kulturális épületei viszonylag kis területen találhatók. Két-három nap alatt gyalogosan is bejárható, felfedezhető a főváros. Széles sugárutak, girbe-gurba kis utcák, széles tengerparti rakpart, mindez együtt adja Cardiff báját. A város tömegközlekedése nagyon jó, számos buszjárat hálózza be a várost és látnivalókkal hívogató elővárosait, kedvezményes napi, heti tarifákat nyújtva. Van saját metróvonala, a városközpontban áll meg a Londonnal és más nagyvárosokkal összeköttetést biztosító vasút. Kerékpár is kölcsönözhető, azonban a legizgalmasabb vízibusszal bejárni az egykori kikötőt és a Bristoli-öböl bejáratát – ezt az élményt kár lenne kihagyni.

Aki autót kölcsönöz, és azzal közlekedik – az első néhány óra feszültséggel teli bal oldali közlekedése után –, kellemesen csalódik. A helyi autósok udvariasak, csúcsforgalomban sem szabálytalankodnak, nem lépik át a sebességhatárt. Igaz, ennek borsos is a tarifája. A parkolóhelyek egyértelműen vannak jelezve, bőségesen találhatók az utcákon és a parkolóházakban. A parkolóórákba a jegy megváltásakor a rendszám három utolsó számát kell beütni, ezzel kerülik el a parkolójegycsere lehetőségét. A bevásárlóközpontok ingyenes parkolóhelyet biztosítanak általában a vásárlás első két órájára. A belvárosi szállodákban néhány fontért parkolóhelyet tartanak fenn a vendég autójának.

 

Ahol a város kezdődött

Sétánkat a város történelmi alapjainál, a római, normann és viktoriánus jegyeket viselő, szépen kiépített várnál érdemes kezdenünk, amely a Taff folyó partján pihen. A vár idegenvezetővel megtekinthető, gazdag belső termei, a királynő dragonyosainak múzeuma és más katonai relikviák többórás élvezetes programot jelentenek. Cardiff várát 1093-ban építették több mint kétezer éves római romokra. A római jelenlétből egy néhány száz méter hosszúságú fal látható. A normannok komoly erődrendszert hoztak létre, amelyből a Fekete Torony és több épület alapja maradt fenn. A Tudor korszakban a várat kibővítették, lakói számára kényelmesebbé és biztonságosabbá tették. A XIX. században az akkori világ leggazdagabb embere, Bute márki ébresztette fel a szundikáló várat, amelyet William Burges építész segítségével középkori stílusban, edwardiánus díszítéssel kibővíttetett, hiszen évente hat hetet töltött itt, ezért nem sajnálta dúsan berendezni: drága kelmékkel, eleven színű porcelánokkal, gazdag kézi faragással.

A vár környéke sem kevésbé érdekes, ősszel a folyóban lazacok ívnak, a gondos környezetvédelem miatt a főváros szívében vadmadarak fészkelnek a vízinövényzetben. Néhány száz méterre a parktól található a Wales Millennium Stadion, amely 1999-ben nyitotta meg kapuit. Ez a stadion jelenleg a legnagyobb Nagy-Britanniában, és egyben Wales legmagasabb épülete is a 93 méterével. A nemzeti rögbicsapat otthona, itt játszották 8 éve a Rögbi Világkupát, amellyel az épületet ünnepélyesen megnyitották. A fedett stadion ad otthont számos sportviadalnak, nagy könnyűzenei koncerteknek. Ha nincsen rendezvény, egész évben látogatható. Különösen érdekesek a királyi páholy, a jól tervezett öltözők, a technikai megoldások.

Cardiff Nagy-Britannia egyik leghíresebb bevásárlóközpontja, az árubőséget és a minőséget tekintve minden bizonnyal. A Viktória Bevásárló Árkád néhány sarokra van a vártól. Kapható itt szinte minden: parfümök, ismert ruhatervezők egyedi modelljei, helyi ajándéktárgyak. Az árak nagyon változók, általában olcsóbbak, mint Londonban és az angol nagyvárosokban, de így is jóval drágábbak, mint Magyarországon. Árleszállítások, kiárusítások alkalmával azonban remek darabokhoz lehet jutányos áron hozzájutni.

Igazi kincseket lehet lelni az ócskásoknál, no meg régi könyveket, lemezeket. Több hónapja élünk Walesben, s még mindig örömmel bogarászunk a különféle jótékonysági üzletek polcain. Olyanok, mint a kínai piac, nincs olyan termék, amit ne lehetne kapni. Vásároltunk már 50 éves komódot 4000 forintért, ezüst tortavillakészletet 1200 forintért, évek óta vágyott zenei kazettát 200 forintért. A réz gyertyatartóktól a hátizsákig kis szerencsével mindent megtalál itt a türelmes gyűjtő.

Polgári Központ

A nemzeti öntudatra ébredés Nagy-Britannia legpompásabb épületegyüttesét formálta. Az elegáns dorseti fehér kőből épült „Polgári Központ” széles sugárútjaival a négyszögletes Cathays Parkban terül el. A tér közepét a Walesi Nemzeti Háborús Emlékmű (1928) uralja. A Városháza, az egyetem egyes épületei zárják a tár egyik oldalát. A Nemzeti Múzeum és Galéria többszárnyú épületében helytörténeti és természettudományi kiállítás található, igen változatos leletekkel, két módos leánytestvér jóvoltából pedig Párizs után itt található a leggazdagabb impresszionista gyűjtemény: Renoir, Monet és Cézanne vibráló képeit nem lehet kihagyni.

A Cathays Park más okból érdekes: itt állnak a Walesi Nemzetgyűlés épületei és a bíróság impozáns épületegyüttese is, amely elrendezésében és funkciójában Washington D.C. hasonló negyedére emlékeztet.

Az elhagyott és szétkorhadt tengerparti dokképületeket a 90-es években több százmillió font sterlinges rekonstrukciós program keretében elbontották. Helyére lakóparkok, éttermek és szállodák kerültek több kilométeres rakparti sétálónegyeddel. Az elmocsarasodott öböl kitakarítása után 500 hektárnyi élővízterület áll ma a vízisport-kedvelők rendelkezésére. Kora tavasztól kenuzók, kajakozók, vitorlázók, vízisíelők veszik birtokukba a területet. Az egykori norvég templom ma művészeti központ és kávéház, benne kiváló időszaki kiállításokkal. A rakparton sétálókat csalogatják a török, indiai, kínai konyha illatai. Szinte kötelező a tengerpartokon található „Fish and Chips” gyorséttermek egyikében sült tengeri halat, rákot és szalmaburgonyát venni, és mezítláb, a rakpart kövén ülve enni.

Az öbölben található a Wales Millennium Központ. Az építészek missziója a „welsziség” kifejezése volt, amelyet jól demonstrálnak a kétnyelvű feliratok, a Walesben található különféle színű palák (összesen 2500 tonna) funkcionális alkalmazása az épület külső borításában. A walesi építkezés stílusjegyeit magán viselő robusztus épület a hét művészet háza, egyben otthona a Nemzeti Opera és a Nemzeti Balett Társulatnak, a Walesi Férfikórusnak. Gyakorta látja vendégül a West End-i sikeres musicalprodukciókat és más nemzetek előadóművészeit. Az épület homlokzatán található kétnyelvű felirat jelentése: „Az igazság olyan átlátszó, mint az ihlet szenvedélyébe kovácsolt üveg” (walesi), „A látóhatár énekel ezekben a kövekben” (angol).

Üljünk ki a szabadba!

A kormányzati negyedet is magában foglaló Cathays Park mellett a Bute Park csalogatja virágesővel, botanikai ritkaságokkal a pihenni vágyókat. A belváros két legnevesebb parkja mellett számos kisebb park, szépen berendezett játszótér várja a fiatalokat és az idősebbeket szépen formált kandeláberekkel, tiszta padokkal. A várost tágas terek, rengeteg zöldfelület és tiszta levegő teszik élhetővé, lakhatóvá.

Cardiff minden időben és minden életkorban megér egy utat: Croeso – legyen üdvözölve – a híres bárdok hazájában!
 

Iechyd Da! (Egészségére!)

 

A walesi hagyományos konyha és ízek kipróbálása nélkül nem lehet teljes a látogatás. Nagy-Britanniában az ízletes walesi konyha megmentésére számos egyesület, társaság vállalkozott, sikerrel, így a turistának ma szélesebb kínálat áll rendelkezésére, mint évtizedekkel ezelőtt. Wales konyhája nem igazán ismert Magyarországon, jóllehet sokkal ízletesebb és bőségesebb, mint az angol gasztronómia remekei. Nincs külön cardiffi konyha, ahogyan walesi sincs, régiónként, tájegységenként változnak a hagyományos étkek.

A „Castle Arcade” (bevásárlóközpont a belvárosban) barátságos kis éttermében megtalálható a Welsh Rarebit – meleg sajtos pirítós – és a Cawl – bárányleves zöldségekkel.

A „The Armless Dragon” éttermében kellemes környezetben ismerkedhet kedvére az olvasó az igazi walesi ízekkel. Az étlapon mindig szerepelnek az oly jellemző, különféle ízesítésű húsból és zöldségekből készült kolbászok, halételek.

A tengeri moszat az alapanyaga a Bara Lawr-nak, a hínárkenyérnek. A jól átpárolt és apróra vágott tengeri moszatot sózzák, majd gombócot formálnak belőle, és forró olajban kisütik. A piacon lehet vásárolni, kisvendéglőben is megtaláljuk az előételek között, különféle mártásokkal, például paradicsomos-kakukkfüvessel vagy éppen mézes-mustárossal.

A walesi étkezések záró fogása – túl a desszerten – a sokféle sajt keksszel és vajjal. Érdemes megkóstolni egynéhány fajta sajtot, köztük az érett, füstölt juhsajtokat, vagy éppen a lágyabb, gyakran fűszerezett – mustáros, fokhagymás vagy petrezselymes – tehénsajtot.

Cardiff várában rendszeresen szerveznek középkori lakomát turistáknak. A pompás belső termek, a lobogó gyertyafény hangulatos hátteret nyújt az élvezetes és bőséges vacsorához.

A „Riverside Real Food Market” kiváló fotótéma és élvezetes kirándulás az ínyenceknek. A walesi konyha alapanyagai mellett a friss pékáruk, húsok, halak és biotermékek legszélesebb választéka található meg itt. Minden vasárnap reggel 10 órától délután 2-ig tart nyitva.

És aki egy igazi délutáni teára, habos kávéra vágyik, látogasson el a számtalan hangulatos kávéház egyikébe, és kóstolja meg a walesi gyümölcscipót, a bara brith-et, vagy a magyar linzerekhez hasonló teasüteményeket.

 

A pubba járás életforma


Cardiff éjszakai élete pezsgő, az éjszakai szórakozóhelyek, pubok kora hajnalig vannak nyitva. A pubok a rögbimeccsek idejére teltházasak, a törzsközönség mellett a turista egy könyöknyi helyhez juthat csupán. Pubba járni életforma, része a társadalmi életnek.

A turista, ha társasággal is tér be a pubba, készüljön fel arra, hogy hamarosan barátságosan érdeklődnek származása, anyanyelve iránt. A walesi emberek nyitottak, érdeklődők, hiányzik belőlük a győztes nagy nemzetek magabiztossága. Hazánkról keveset tudnak, figyelmesen hallgatják a magyar sajátosságokról szóló beszámolót. Ha néhány szót megtanul az ember walesiül és használja, barátságos vállon veregetés és dicséret jár érte.

Ez év elejétől a dohányzás szigorításával a pubok füstmentessé váltak sokak örömére, mások szomorúságára. A pubokban elsősorban italt és kevés sörkorcsolyát lehet rendelni, az áraik az éttermi áraknál alacsonyabbak. A walesi whisky skót társának halvány mása, csak érdekességként érdemes megkóstolni. Az angol stout sör (sweet stout, milk stout) édes, a sokkal ismertebb ír stout (dry stout) száraz, fekete sör, ismertebb nevén Guiness. A városban 135 éve működő SA Brain sörfőzde termékeit szinte kötelező kipróbálni a turistának, jóllehet az ír, a holland, az ausztrál sörök szinte mindenütt kaphatók. Aki nem barátja az almából készült sörnek, jó, ha megjegyzi a Cider szót, mert előszeretettel árusítják.

 

A repülőtérről a városba

 

A főváros Budapestről naponta a KLM menetrend szerinti járatával Amszterdamon keresztül érhető el. Fapados járat a szomszédos angliai Bristolba érkezik, ahonnan vonattal és autópályán érhető el Cardiff.

Cardiff nemzetközi repülőtere 18 km-re van a város szívétől. A repülőtérről a városba legolcsóbban és viszonylag kényelmesen busszal lehet eljutni, de 24 órás taxi- és minibusz-szolgáltatás is rendelkezésre áll. Hétfőtől szombatig óránként, vasárnap kétóránként gyors buszjárat köti össze a városi buszfőpályaudvart a repülőtérrel, az X91-es járat – „Airbus Xpress” – egy főre felnőtteknek 3,50 font sterling, gyerekeknek 2,30 font sterling; ezzel a jeggyel a vásárlás napján bármely helyi buszon ingyenesen lehet utazni.

A taxik kötött tarifával közlekednek, a belvárosba kb. 24 font sterling a fuvarköltség. A taxik állami engedéllyel dolgoznak, nem jellemző a külföldi tudatlan turista becsapása.

Legyél az első hozzászóló "Irány Európa legfiatalabb fővárosa!" című cikkhez

Szólj hozzá

Your email address will not be published.


*