Mesebeli Afrika

A régészek által az emberiség bölcsőjének titulált ország olyan változatos domborzattal és éghajlattal rendelkezik, amin minden ideérkező turista elámul: hófödte hegyei, őserdői, szavannái, óriási édesvízi tavai és gyönyörű tengerpartjai messze földön híresek. Az Indiai-óceán partján, az Egyenlítő vonalán fekvő országot Szomália, Etiópia, Szudán, Uganda és Tanzánia határolja. Történelmét tekintve, a nomád törzsek lakta területet először a portugál hajósok zsákmányolták ki, majd arab kormányzók harcoltak a szuahéli kereskedővárosokért. Az 1880-as évekig a Rift-völgy és a Aberdare-fennsík a büszke harcos törzs, a maszájok hazája volt, mígnem az angolok megszerezték a vasútépítés jogát, és ezzel megkezdődött a teljes gyarmatosítás. A XX. század második felében a Kenyai Afrikai Unió önállóságot vívott ki az államnak, igaz, a mai napig polgárháborúk és állandó politikai csatározások dúlnak. A közbiztonság éppen ezért nem nevezhető tökéletesnek, de aki szervezett úttal vagy helyi vezetővel indul neki az országjárásnak, biztosan nem éri meglepetés. Ami a kenyaiak vendégszeretetét illeti, a turista jelenti számukra a pénzkereseti lehetőséget, így igyekeznek mindenben az utazó kedvében járni, ugyanakkor nehezen felejtik el, hogy a fehér ember zsákmányolta ki őket annyi évszázadon át. Ha őszinte mosolyt szeretnénk csalni az arcukra, köszönjünk az ősi nyelven „Jambo!”-t, melyre ugyanez lesz a válasz, és hirtelen barátra lelünk addig távolságtartó afrikai testvérünkben.

 

Nairobi – a kaland folytatódik

A nyüzsgő metropolisz egészen más képet fest Kenyáról, mint azt a szavannák mutatják – az ott átélt nyugalom itt fokozatosan veszít varázsából. Igaz, egy esti sétára vállalkozva itt még nagyobb kalandban lehet részünk a közbiztonság teljes hiányának köszönhetően. A szélsőségek hihetetlenül látványos egyvelege a város, egymás mellett sietnek el a Boss öltönyös üzletemberek és az ijedt tekintetű, rongyos koldusok.

A főváros mintegy 90 éve született a Mombasát a Viktória-tóval összekötő vasútvonal egy szerény állomásából, ahol akkoriban még csak raktárépületek álltak. Később egyre többen telepedtek át kis falvakból a nagyvárosba, egy jobb élet reményében. A mai Nairobi általában nagy meglepetést okoz az idelátogatóknak, kicsattanó fiatalsága és a belváros csillogó toronyházai furcsán illeszkednek az afrikai környezetbe.

Látnivalóit tekintve ne hagyjuk ki a Nemzeti Múzeumot, a Kígyó Múzeumot, a Levéltárat és az ország legkönnyebben elérhető szafari-„lesét”, a Nairobi Nemzeti Parkot.

 

Nyama choma és fafaragványok

A legnagyobb vétek, amit elkövethetünk kenyai utunk során, ha nem hozunk haza magunkkal ébenfából faragott szobrokat, hogy azok a nagymamától kapott Zsolnai-készlettel teljes harmóniában díszítsék majd a kispolcot a nappalinkban. Az őslakosokat, állatokat és pogány isteneket ábrázoló faragványok igen jutányos áron vándorolhatnak tulajdonunkba, csak némi alkudozásra és értő szemekre van szükség. Ez utóbbira leginkább azért, mert igen gyakoriak az olcsó, rossz minőségű szobrok, ugyanakkor néhány száz forinttal drágábban már igazi műalkotásokat is vásárolhatunk.

Ami Kenya gasztronómiáját illeti, méltatlanul kevés helyen találunk igazi afrikai fogásokat az éttermekben: a turistáknak kedvezve inkább az amerikai, az olasz és a francia konyha szerint állítják össze az étlap választékát. Az étkezési szokások igencsak eltérnek az Európában megszokottól: a főétkezés előtt mindig teát kortyolgatnak, melyben általában banánkarikák áznak, az ezt követő menü pedig két fogásból áll: levesből és a népcsoportonként változó főételből. A nemzeti ételek mindegyike valamelyik, Kenya területén élő őslakos törzs eledeleit jelentik, melyeket lopótökökben szolgálnak fel, és egyszerre kerülnek az asztalra, ahonnan mindenki kedvére válogathat.

Az étel elkészítéséhez elengedhetetlen a chili, a gyömbér, a cayenne bors, a fokhagyma és a mogyoró- vagy pálmaolaj. A hagyományos kenyai ételek többsége őrleményekből készült levesekből, babból, ragukból áll, és egyetlen célja, hogy minél olcsóbban megtöltsék az éhes gyomrot. Ünnepekkor tálalt, nemzeti ételük a roston sült kecske, melynek neve önmagáért beszél: nyama choma.

Desszertként leginkább gyümölcsöt fogyasztanak, a legjobb szomjoltónak pedig a lefölözött tejet tartják, igaz, rengeteg típusú helyi sört is megkóstolhatunk az afrikai országban.

 

A kihagyhatatlan szafarik

Aki már régóta szeretne egy bekeretezett fényképet magáról szafarikalapban egy elefánt társaságában, a háttérben a végtelen sztyeppékkel, annak számára egy kenyai utazás maga a megvalósult álom. Afrika hihetetlenül gazdag állatvilága az egyik legfőbb ok, amiért a turisták rajonganak ezért a természeti csodákban bővelkedő kontinensért.

Mi sem példázza ezt jobban, mint hogy Kenya legfőbb ünnepét is a biológia szervezi: a vadak vonulása számít a leglátványosabb eseménynek az évben. Az afrikai ország sík vidékein több százezres gnú- és zebracsordák vonulnak át, zsiráfok tévednek be Nairobi külvárosaiba, és oroszlánok tanyáznak a szafaridzsipek mellett.

A turizmus Kenya első számú bevételi forrása, így aztán nem meglepő, hogy itt szinte mindenki szafariutak szervezésével keresi meg a napi betevőt. Részt vehetünk egy szervezett úton is, vagy bérelhetünk autót, és egy helyi vezető segítségével vághatunk neki a vadonnak. A drágább kirándulásokat általában a nemzeti parkokban található igényes szálláshelyek környékére szervezik, ahol teljes luxus és kiszolgálás várja a megfáradt Pampaliniket. Az igazán autentikus túrák viszont olcsóbbak és minden bizonnyal hangulatosabbak is, igaz, kevésbé biztonságosak és lényegesen kényelmetlenebbek.

Az állatok vonulása júliusban és augusztusban kezdődik meg a Serengeti Parkból észak felé, és októberben indulnak vissza. A százával gyülekező gnúcsordák a Masai Mara rezervátumban figyelhetők meg a legjobban, a nagy testű állatoktól az ember azt hinné, hogy méltóságteljesen, rendezett sorokban indulnak a zöld legelők felé, ám a valóság egészen más: a gnúk úgy szökdécselnek, mint a vadlovak, és olyan sebességgel cikáznak fel-alá, mint a kerge birkák. Kenya legszebb nemzeti parkjai közé tartozik még a Marsabit, a Meru, a Mount Kenya, a Shimba Hills és a Tsavo Hills.

Kenya röviden
Vízum: magyar állampolgároknak beutazóvízumra van szükségük, amely a helyszínen is megvásárolható.
Oltás: ajánlott a sárgaláz elleni oltás és a malária elleni gyógyszer, a Lariam.
Hőmérséklet: május–október 20–28 fok, november–április között 2–35 fok.
Időszámítás: nyáron 1, télen 2 órával kell az órát előreállítani.
Pénznem: 1 kenyai schilling = 3 forint.

Legyél az első hozzászóló "Mesebeli Afrika" című cikkhez

Szólj hozzá

Your email address will not be published.


*