Ötezer kilométer Kínában: 1. Peking

Aki először jár Kínában, nem hagyhatja ki a nagy falat - Fotók: Posztós János

Majd ötezer kilométeres körút két hét alatt Kínában… Horvátországon és Jesolón szocializálódott ismerőseim lesajnáló mosollyal nyugtázták, szegény bolond, a piactól öt percre lakik, és most egy országnyi zsibvásárba indul. Megéri? Nagyon is, életem legjobb útja volt, sőt már a következő etapot tervezem…

Kína neve nap mint nap előkerül a hírekben, hallunk erősödő önkényuralomról, hihetetlen gazdasági csodáról és a vele járó elviselhetetlen szmogról, újragondolt népesedési politikáról. A világ legnépesebb országa egy európányi területen. Bevallom, a fél világot bejártam, de a legnagyobb ázsiai ország eddig nem hozott lázba. Egy rendkívül olcsó Budapest–Peking repülőjegy miatt választottam idei nyaralási célpontnak. De messze többet kaptam, mint gondoltam.

A híres Puskagolyó expressz pekingi indulásra várva

Délután érkeztünk Pekingbe. Útlevél-ellenőrzés, csomagfelvétel, irány a szállás! Az első és egyben utolsó lehúzás: taxi helyett reptéri minibusszal indultunk a belvárosba – mint később kiderült, a taxis tarifa duplájáért. A szálloda recepcióján lefoglaltuk a későbbi nagyfal-túrát, egy kis ejtőzés után már metrón ültünk az olimpiai létesítmények felé robogva. A budapesti, de akár a moszkvai metróhoz szokott utas nagyon könnyen időzavarba kerülhet. Peking 16 metróvonala óriási távokat tesz meg, egy-egy rövidnek tűnő út akár egy óránál is tovább tarthat… (a metró és általában a közlekedés nagyon olcsó, egyszerű, feltöltős kártyával működik).

A világszínvonalon megépített Nemzeti Stadion betonfalát kívülről ágas-bogas, hálószerűen kialakított acélszerkezet veszi körbe. A természet által ihletett, valóban madárfészekszerű építmény ezáltal biztosítja a levegő keresztirányú mozgását

A Nemzeti Stadion, népszerű nevén Madárfészek előtt igazi piknikhangulat fogadott, boldog családok a hűs betonon üldögélve élvezték a forró nyári estét, csodálták a kivilágított stadiont és az uszodaként, illetve vízi vidámparkként tovább üzemelő Vízikockát.

A pekingi olimpiai sportcsarnokok másik kiemelkedő építészeti alkotása: a Nemzeti Vízi Központ

Először itt szembesültünk a méretekkel, Kínában két látnivaló között kilométereket kell gyalogolni. Van a távoknak előnyük is, míg a húszmilliós Mexikóvárosban nyomasztó volt a tömeg, a hasonló méretű Pekingben sose érzetem, hogy sok ember van az utcán. Az is feltűnt, sehol egy eldobott szemétdarab, én ennyire tiszta ázsiai országgal soha nem találkoztam.

A Tiltott Város Peking leghíresebb látnivalója és egyben a világ legnagyobb palotakomplexuma, ami több száz éven át szolgált az uralkodódinasztiák lakhelyéül

Másnap a szokásos turistaútvonal, Tienanmen tér, Tiltott Város, Mennyei Béke és Harmónia (Ég) temploma, Láma templom. Az első pozitív meglepetés: sehol a fojtó szmog. Ugyan kicsit szürkésebb volt az ég, és nem kristálytiszta a napsütés, füstfelhő nem lebegett a város felett (Sanghajban éreztem meg először, milyen a szmogos Kína). A nevezetességekhez könnyedén vettünk jegyet, a kapuknál rutinszerű csomagellenőrzés után már benn is voltunk. A belépők árai borsosak, de egy-egy jeggyel akár egy napot is lehet(ne) nézelődni (vigyázat, öt-hat körül minden egyszerre zár!). Az egész úton az volt az érzésünk, még egyszer ennyi idő is kevés, hogy mindent kényelmesen, alaposan megnézzünk…

Az 720 000 négyzetméteren elterülő palotaegyüttes 1406 és 1420 között épült komplexum, amely 980 épületből és bennük 8707 szobából áll

A XV. században épült Ég temploma méltán Peking szimbóluma. A Tiltott Város mellett ez a taoista épületegyüttes is szerepel a UNESCO világörökségi listáján. Ezzel érdemes kezdeni a pekingi városnézést, estefelé már zárt ajtók fogadnak.

Tienanmen tér, háttérben Mao Ce-tung Mauzóleumával

Sajnos Mao mauzóleumába nem jutottunk be, később kiderült, nyáron reggel 8-tól 11-ig látogatható…

Tienanmen téret a Ming-dinasztia idején építették meg. Mao Ce-Tung a világ legnagyobb terévé akarta nyilvánítatni, mivel több mint félmillió ember befogadására képes

A modern Peking ékköve a Tienamnen tér nyugati csücskétől pár perc sétára fekvő Operaház, a helyi Müpa. A fantasztikus épület látogatói jeggyel is bejárható.

A modern pekingi Operaház

Aki hagyományos kínai opera-előadást szeretne látni, azt ne itt keresse, a Liyuan és Zhegyici Színházban a helye.

Az Operaház belső kialakítása

Ha időnk engedi, érdemes felkeresni a szűk utcácskákat, a hutongokat. Tradicionális, pici szürke házak, sikátoros utcák, fantasztikus látványvilág! És Pekingben számtalan hutong közül választhatunk. A legkeskenyebb a Qianshi hutong, csupán 40 cm széles! Utolsó pekingi napunk attrakciója a kora középkori eredetű óriási park és pagodaegyüttes, a Nyári Palota volt.

A Nyári Palota a legnagyobb és legszebb királyi park Kínába

Metróval másfél óra a központból, hatalmas területen fekszik, érdemes legalább fél napot szánni rá.

Gyönyörű látvány a palotát körülvevő park és a Hatalmas Fényesség tava

Ha belefér az időbe, irány az állatkert, mindössze pár perc metróval a Nyári Palotától, és még hajó-összeköttetés is van…!

A kínai nagy fal i. e. 3. század és i. sz. 17. század között épült Kína északi határán, aminek az volt a célja, hogy a földművelő Kínát megvédje az északi nomád törzsek támadásaitól

Aki először jár Kínában, nem hagyhatja ki a nagy falat. A Pekingtől kissé távolabb eső Mutanyu szakaszon jártunk, szervezett túrával (ebéddel) kb. 50 USD-ba kerül, a lényeg, itt sokkal kevesebb a turista. Sajnos a kommerciális faktort nem úszhatjuk meg, biztos lesz a túrában jádeüzem és teakóstolás méregdrága teakülönlegességekkel, de vásárolni sehol sem kötelező. A Ming-sírok a kötelezően letudandó látnivalók közé tartoznak, de a fal lenyűgöző! Az első szakaszt libegővel is leküzdhetjük (120 jüan oda-vissza), aztán jöhet a kiadós séta hegyen-völgyön át…

Bár a fal pontos hosszát nem lehet megállapítani, az egyik félhivatalos adat szerint a fal hossza 6352 km, de vannak olyan becslések, melyek 3000-10 000 km között ingadoznak

Ugyan a városi legenda szerint a fal a világűrből is látszik, azért – különösen, ha az égbe nem juthatunk fel – fantasztikus élmény egy szakaszát gyalog végigjárni.

Szöveg és fotó: Posztós János

Legyél az első hozzászóló "Ötezer kilométer Kínában: 1. Peking" című cikkhez

Szólj hozzá

Your email address will not be published.


*