SZÉP kártya Erzsébettel

Körkérdésük kapcsán, több magyar és külföldi tulajdonú társaságnál, név nélkül sem tudnak sokat mondani a jövő évre várható cafeteriával kapcsolatos döntésekről: megvárják a minimálbér pontos összegének meghatározását, a cafeteriához kötődő végrehajtási utasítást. Másutt viszont annak pontosítását akarják, hogy mit takar a meleg étkeztetés szempontjából nagyobb – havi 12.500 forintos -, keretet adó, saját meleg étterem fogalma. Másutt kifejtették: a cafeteria idei keretösszegének meghatározása után, csak januárban, vagy februárban döntenek az egyes elemekre fordított összegekről. Olyan is volt, ahol elmondták: nem cafeteriában gondolkodnak, hanem tíz éve olyan stabil, béren kívüli juttatás csomagot alkalmaznak, amelynek egyik legfontosabb eleme a cég által biztosított, ingyenes étkezés. Mellettük azonban olyan kisebb hazai és nemzetközi vállalkozással is beszéltünk, ahol kijelentették: a minimálbér emelés és a bérkompenzáció mellett már nem jut a cafeteriára.


A nagyobb vállalatok viszont szívesen élnek a kedvezményes béren kívüli juttatások lehetőségével. A Holcimnél éppen a napokban állapodtak meg a szakszervezetekkel a jövő évi cafeteria kereteiről. Dr. Kirner Dezső HR és adminisztrációs igazgató elmondta: a cafeteria szabályzat náluk a kollektív szerződés része, a keret összegét pedig évente határozzák meg. A kivételek közé tartoznak azzal, hogy munkatársaik fizetése a várhatóan megemelt minimálbér fölött van, ugyanakkor – miként azt két éve is tették – a cafeteria elemek mostani, mintegy 10 százalékos adóteher növekedését is átvállalják. A többségében fizikai dolgozókat alkalmazó vállalatnál azt tapasztalják, hogy a dolgozók a fizetésemeléssel szemben a számukra még az új szabályok szerint is előnyösebb cafeteria elemeket részesítik előnyben. Ezért az adótöbblet átvállalása mellett a cafeteria keretösszegének megemelése mellett döntöttek. A munkavállalók cafeteria népszerűségi listáján első a hideg és meleg étkezési, a második az üdülési kedvezmény, a harmadik az önkéntes nyugdíjpénztár.


Ami a cafeteria elemeket illeti, a jelenleg három pénzintézet által kibocsátható – ez a kör a jövőben még bővülhet -, SZÉP Kártya nemcsak él, hanem már működik is – fejtette ki Szabó László az MKB Egészségpénztár üzletágvezetője. Nemcsak, hogy egyre több munkáltató érdeklődik a végső felállásban három zsebet – vagyis cafeteria elemet – tartalmazó plasztiklap iránt, de már szerződések is, utalások is szép számban történtek. Tapasztalatai szerint sokan az év végi nyereségtartalék alapján döntik el , mennyi pénzt utaljanak a munkavállalók kártyájára, de olyan is akadt, amikor az egyik vállalat azt kérte, ne küldjenek értesítést a dolgozónak, mert a feltöltött SZÉP Kártyát jubileumi ünnepségen kívánják átadni.


Szabó László szerint a SZÉP Kártya esetében az érdeklődés az adó saláta törvény elfogadása után élénkült meg és úgy látja, hogy a legnagyobb érdeklődés a kártya évi 150 ezer forintos, kedvezményes meleg étkezésre fordítható zsebe iránt mutatkozik. Ezt a cégek – a munkavállalókkal egyeztetve -, akkor is előszeretettel megtöltik majd, amikor a havi 5000 Ft-os keretet tartalmazó Erzsébet utalvány is kiteljesedik. A kártya használatának megkönnyítése érdekében, most komoly energiákat fektetnek arra, hogy a velük szerződő cégek környékén található éttermekkel leszerződjenek. A legkisebb érdeklődés a SZÉP kártya 75 ezer forintos keretösszegű rekreációs és egészségmegőrző zsebe iránt mutatkozik, míg az évi 225 ezer forintos szállás zseb várhatóan a jövő évi főszezon előtt kezd megtelni majd.


Azt is látja, hogy amíg az étkezés és a szabadidős tevékenység kapcsán a munkavállalók a havi feltöltést preferálják, a szállás tekintetében évi 2-3 feltöltésre lehet számítani, mert a cégek az idő arányos szempontokat is figyelembe veszik. Ezen a téren azonban még akad némi bizonytalanság. Márcsak azért is, mert amíg a SZÉP Kártya teljes évi 450 ezer forintos kedvezményes kerete 30,94 százalékon adózik, az efölötti rész 51,17 százalékon. Ugyanez vonatkozik az új éves limitre is, azaz a béren kívüli juttatások 500 ezer Ft-os éves keretének túllépése a magasabb adózási sávot eredményezi a túllépés összegére. A törvény pedig nemcsak a munkáltatónál eltöltött hónapokra, hanem napokra is lebontja a kedvezményeket, vagyis ha valaki csak 165 napot dolgozik egy cégnél, ennek arányában jogosult a kedvezményekre.

Az Üzleti Konferencia Központ pénteki konferenciája ezért arra is választ keres, mi lesz például azzal, aki mondjuk csak 6 hónapot dolgozik az adott munkáltatónál és így 250 ezer Ft-os összes béren kívüli juttatásra jogosult, de mondjuk száz százalékosan kihasználja – 225 ezer Ft – a szállásra adható kedvezményeket.

Legyél az első hozzászóló "SZÉP kártya Erzsébettel" című cikkhez

Szólj hozzá

Your email address will not be published.


*