Újabb látnivaló Békéscsabán

Csaknem 30 millió forintból új tetőt és vitorlákat kapott a békéscsabai szélmalom, a felújítás a héten befejeződött, a jelenleg gabonamúzeumként üzemelő épület hivatalos átadása február elején várható.

Sódar Anita, a beruházást levezénylő Békéscsabai Városfejlesztési Nonprofit Kft. ügyvezetője elmondta, hogy a fejlesztést a Modern Városok Program (MVP) forrásából, a CsabaPark csaknem egymilliárd forint értékű fejlesztése keretében valósították meg. A beruházást a békéscsabai Bólem Kft. végezte, Mochnács Pál ügyvezető elmondta, hogy több hónapnyi előkészítés előzte meg a kivitelezést, tanulmányutakon jártak, többek között Ópusztaszeren. A régi terveket is elővették, hogy a szélmalom olyan legyen, amilyennek több mint 150 éve megépítették.

Hozzátette, hogy először a másfél köbméteres főtengelyt korszerűsítették, majd elkészítették a négy, egyenként 9 méter fesztávolságú vitorlát és azok tartószerkezeteit. Bár a szélmalom tudna forogni, ez nem szerepel a tervekben, rögzítik a szükséges részeket – árulta el.

A gabonamúzeumot üzemeltető Munkácsy Mihály Múzeum igazgatója, Andó György kifejtette, hogy a szélmalom eredetileg 1856 és 1860 között épült Makó határában, a Csókási pusztában állt, a malomkövét Sárospatakról hozták. 1953-ig működött, és akkora volt a kapacitása, hogy száz tanya termését tudta megőrölni. A Gyulai úton található szélmalom holland típusú, négyszintes. Ezekre jellemző volt, hogy forgatható volt a tetőszerkezetük, a szél felé fordították azokat; a vitorlák pedig 4-5 méter/másodperc sebességgel pörögtek – mondta.

Ando György jelezte, az elmúlt években jelentős fejlesztések valósultak meg a több létesítményből álló Gabonamúzeumnál: megújult a fogadóépület, járdákat tettek rendbe és korszerűsítették a mágori gépszínt is. (MTI)