Van, aki hidegen szereti

2001-ben nyitotta meg először kapuját a kanadai „Hotel de Glace”, ami a téli szezonban januártól március végéig várja a bátor és jómódú vendégeket. Évről évre, a hűvösebb évszak beköszöntével 12 ezer tonna hó és 400 tonna jég felhasználásával néhány hét alatt építik fel az évről évre több szobával bíró szállodát, ami később az áprilisi tavaszi napsütés beköszöntével és a természet törvényeinek engedelmeskedve ismét eltűnik a föld színéről. A gazdag történelmi múltjára büszke Québec várostól alig harminc kilométerre, a St Joseph-tó partján található jéghotel a svéd Lappföldön régebb óta létező szálloda mintájára épült, és a vendégszobák mellett rendkívül látványos közösségi tereket, két bárt és egy esküvők szentesítésére is alkalmas „Ice Chapel” kápolnát is rejt.



Többekben felmerülhet a kérdés, hogy miként születhetett a vendéglátásnak ezen extrém formája, és miért vágynak a merész turisták az eszkimók jégkunyhóinak illúziójára? A történet 1989-re nyúlik vissza, amikor a svéd Jukkasjärvi faluban, ami Stockholmtól közel másfél órás repülőútra található, egy japán művész jégszobor-kiállítást rendezett, és a következő évben hagyományt teremtve a francia Jannot Derid állította ki jeges alkotásait, de immáron nem a szabad ég alatt, hanem egy nagyméretű igluban. A kiállításra érkező vendégek egy alkalommal nem találtak szabad szobát a környéken, és megkérdezték a rendezőket, hogy rendkívüli módon nem tölthetnék-e az éjszakát a kiállítási jégcsarnokban. A rendhagyóan rögtönzött szállás meglepően sikeres volt, és ezt követően nyitotta meg itt kapuját a világ első jégszállodája, a költői egyszerűséggel „Ice Hotel”-re keresztelt intézmény. A világ különböző területein több vállalkozó szellemű szállodás követte a népszerűvé váló svéd példát, így várja ma már a vendégeket az „Aurora Ice Hotel” Alaszkában vagy a „Lumilinna Ice Castle” jégkastély-szálloda Finnországban és az ötvenszobás norvég „Alta Igloo Hotel” is.

A síterepeiről – mint Whistler, Banff, Lake Louise vagy Sunshine Village – is ismert kanadai régióban a téli hónapokban a külső levegő hőmérséklete a helyi zordabb éghajlat vehemenciáját bizonygatja, míg a „Hotel de Glace” belső helyiségeiben „békésen” mínusz 7 °C és mínusz 3 °C között ingadozik a higanyszál. A szállodába érkező vendégeket egy koktéllal várják, amit az „Absolut Ice” bárban jégből faragott pohárban szolgálnak fel, és egy itt elhelyezett webkamerával azonnal meg is örökíthető, illetve a világgal megosztható a kalandorok bátorsága. Nappal számos program várja helyben az itt megszállókat: a szintén jégből épített galériákban kiállított jégszobrok megcsodálása után akár egy vérfagyasztó filmvetítésen is részt lehet venni a jégmoziban, és több sportos kirándulási lehetőség is kínálkozik a sífutástól a lékhorgászaton át a kutyaszánozásig! Emellett a merészebb vendégeknek egy gőzfelhőbe burkolózó szabadtéri meleg vizes pezsgőfürdő is rendelkezésükre áll!



A közeli „Auberge Duchesnay”, a rusztikus (és fűtött!) fogadóban elfogyasztott négyfogásos vacsora után kezdődhet a tél örömeinek alaposabb megkóstolása, azaz az éjszaka „átvészelése”. A szobákban is kizárólag jégből faragott bútorokat helyeztek el, és a szarvasbőrrel borított ágyon álomba merülőknek a helyhez alkalmazkodva talán nem is hagyományosan a bárányokat, inkább a képzeletbeli jegesmedvéket érdemes számolni… A szálloda a kényelem érdekében az expedíciók során is használt termohálózsákokkal várja a vendégeket, és így garantálják a pihenéshez elengedhetetlen meleget. Szintén a civilizáltabb életmódnak tett engedményként a fürdőszobát a jéghotel szomszédságában álló külön épületben helyezték el, ahol fűtés is van!



A nyitás óta a világ szinte minden tájáról, Ausztráliától Brazíliáig több mint több tízezren fizettek be a világ legdrágább egyéjszakás kalandjára. A reggel beköszöntével az impozáns ötméteres jégoszlopokkal és a szintén jégből faragott óriáscsillárral díszített hallba egymás után érkeznek az önállóan vállalt „túlélőshow” szereplői, akik büszke mosoly kíséretében fogyasztják el a kedélyesen gőzölgő reggeli italokat, és tesznek egy elkerülhetetlen kitérőt az emléktárgyak üzlete felé. Érdemes egy maradandó szuvenírt is beszerezni, mielőtt a kaland emléke esetleg elolvad, mint a tavalyi hó!

Legyél az első hozzászóló "Van, aki hidegen szereti" című cikkhez

Szólj hozzá

Your email address will not be published.


*