Az ország első optikai planetáriuma Pécsett kezdte meg működését 1975-ben, majd a digitális korszak beköszöntével a város a Zsolnay Kulturális Negyedben nyitotta meg új, a régióban egyetlen csillagvizsgálójának kapuit. A most kétéves modern csillagda nyolcméteres kupolájában Európában elsőként működő Digitarium Kappa típusú vetítőberendezés fogadja a látogatókat. A közönség számára a pécsi planetárium különlegességét igazán a digitális technika és az élőszavas előadások ötvözete jelenti, amit a látogatók kifejezetten kedvelnek.
A 2012. április 28-i megnyitó óta összesen 40 ezer látogató tekintette meg a planetárium mintegy kétezer eddig tartott izgalmas előadását. Az hétszáz eddig érkezett csoport jelentős része általános iskolásokból állt, kedvelt célpont az osztálykirándulók számára, de egyre népszerűbbek a csillagos égbolt titkai az óvodások, és az idősebbek körében is.
A hagyományos csillagászati-űrkutatási témák mellett különleges kérések, elképzelések is teret kapnak a planetárium programjaiban, így a művészetek csillagászati vonatkozásainak, összefüggéseinek bemutatása művészettörténet óra keretében, Állatok az égbolton címmel vetített előadás az állatkert táborozói részére, vagy az angol nyelvű előadások. Nagyon népszerű a 2013 szeptemberében indított planetáriumi gyermek szakkör, és a havonta egy alkalommal megrendezésre kerülő éjszakai távcsöves bemutatók, melyekre van, hogy százan érkeznek. Minden félévben a PTE TTK Földrajzi Intézet csillagászat oktatásához kapcsolódó rendhagyó egyetemi előadásokat is tart a pécsi planetárium.
Legyél az első hozzászóló "Pécsi planetárium: két év, 40 ezer látogató" című cikkhez