A budapesti Szlovák Turisztikai Képviselet idei utolsó rendezvényén a Zsolna megyéhez tartozó határmenti térség, Kiszucaújhely/ Kysuce mutatkozott be.
Az eseményen Iveta Chabadová a zsolnai regionális turisztikai szervezet igazgatója büszkén említette, hogy idén Zsolna megye lett Szlovákia leglátogatottabb turisztikai régiója. Nem véletlenül, hiszen Szlovákia kilenc nemzeti parkjából négy itt található, és az ország összes turistaösvényének és kerékpárútjának negyedét is ezen a vidéken jelölték ki
Az ország északnyugati peremén fekvő Kiszuca (Kysuce) a tájvédelmi körzet a hegyi tanyák, az egyedülálló, irányfordítós rendszerű kisvasút, valamint a rejtélyes kőgolyók világa. Azzal, hogy a Tájvédelmi Körzet további három nagy kiterjedésű területtel szomszédos (a csehországi Beszkidek Természetvédelmi Körzettel, a lengyelországi Zywiecki park Krajobrazowy-val és a Felső-Árvai Tájvédelmi Körzettel Szlovákiában), Közép-Európa egyik legnagyobb kiterjedésű természetvédelmi övezeteként jegyzik. A 65 462 hektáron fekvő területet 1984-ben nyilvánították tájvédelmi körzetté, amely Kiszuca Tájvédelmi Körzet (KTK) néven vált ismertté.
Itt található az a természetben található néprajzi kiállítás, amely a Kiszucai régió jellegzetes ismertetőjegyévé vált hegyi-tanyasi településmódot mutatja be. A Kiszucai Falumúzeum létrehozásának fő indítéka a népi építészet Veselény (Riečnica) és Harvelka községekben található értékes alkotásainak megmentése, amelyek az újbesztercei (Nová Bystrica) vízierőmű megépítésével víz alá kerültek volna. Ezt követően fokozatosan helyeztek át a múzeumba több kiszucai lakóépületeket, gazdasági épületet, technikai és szakrális építményt.
A skanzenben eredeti állapotukban megmaradt építmények is láthatók, közte a pásztorok „cholvárok“ nevezett idényszerű szálláshelyei. A múzeumfalu központját a Felsőzboróról (Zborov nad Bystricou) származó Rózsafüzér Szűz Mária-kápolna, a kornyavölgyi (Korňa) kocsma és az 1806-ban épült legszebb ócsadi (Oščadnica) ház képezi. A főszezon idején (május – október) a múzeum minden vasárnap kulturális rendezvények gazdag programjával várja a látogatókat, élő faluként bemutatva a múzeumot.
A javorníki rész különleges természeti képződményei azok a kőgolyók – homokkőből és konglomerátumból (kavicskő) kialakult rejtélyes természeti csodák -, amelyek keletkezését máig homály fedi. Közülük a legnagyobb átmérője 260 cm. A vidéken két olyan területet nyilvánítottak védetté és soroltak be a természeti rezervátum kategóriába, ahol ilyen kőgolyók találhatók. Ezek a Klokocsóvölgyi-sziklás Természeti Rezervátum (PR Klokočovské skálie) és a Megonky Természeti Rezervátum (PR Megonky).
Egy további különleges természeti képződmény a Kornyavölgyi kőolajforrás (Korňanský ropný prameň), ahol a föld mélyéből természetes úton feltörő kőolaj látványát az időnként bekövetkező földgázkitörés (metán) teszi izgalmasabbá.
Mert bár kevesen tudják, de Szlovákia is kőolajlelőhely: a Kornyavölgy zöld területén található Európa egyik természetes felszíni kőolajforrása, ami mára védett természeti emlék. Egy kornai látogatás pedig már csak azért is sokat ígérő, mert 2023-ban Korna lett Szlovákia legszebb falva.
Zsolna megyében a hegyek kínálnak kiváló téli sportlehetőségeket és programokat. Az Ócsad Sportcentrum a község központjában található, ahol a Snow Paradise, a Velkaá Raca központ területén 3 kötélpályával és tökéletes sípályával várja a síelőket. Kiszuca régióban pedig Jávornik hegységben található egy kiváló sí központ, a Ski Makov, 7 km-re a cseh határtól. Területén 3 felvonó és 4 sípálya várja a síelni vágyókat, akiknek hóágyúval garantálják a kiváló havat.