A nyáron a Hotel & More Group és az Alkoss Szabadon Fiatal Művészekért Alapítvány közötti együttműködés keretében a balatonfüredi Akadémia Hotel adott otthont az Alkoss Szabadon művészeti pályázat 2024-es díjazott alkotásait bemutató pop-up kiállításnak. Ezt követően a fiatal tehetségek alkotásai külföldön is sikeresen mutatkoztak be.
A szállodaüzemeltetéssel foglalkozó Hotel & More Group hét szállodát vont be abba az akcióba, amelynek keretében a vendégek a szobafoglalásuk során 500 vagy 1000 forinttal támogathatják az Alkoss Szabadon pályázat fiatal művészeit. Akiknek legjobbnak választott alkotásait a balatonfüredi Akadémia Hotelben személyesen is megtekinthették a vendégek és az érdeklődők.
„Nagy híve vagyok annak, hogy a fiatal tehetségeket támogassuk, és lehetőséget teremtsünk számukra tehetségük kibontakoztatására” – fogalmazott ennek kapcsán Klemm Balázs, a & More Group tulajdonos-vezérigazgatója.
Klemm Balázs Fotó:Hotel&More
Hangsúlyozva, hogy kétgyermekes édesapaként azért is szívesen támogatja az ilyen kezdeményezéseket, hogy azok a tehetséges gyerekek is kibontakoztathassák tehetségüket, ahol a család anyagi helyzete ezt nem tenné lehetővé.
„Az immár harmadik alkalommal megrendezett művészeti pályázat az Olimpia évében különösen aktuális témával várta az alkotásokat: arra biztatta a résztvevőket, hogy kedvenc sportágukat, sportélményeiket vagy példaképeiket jelenítsék meg festményeiken. Az Alkoss Szabadon – A TE Sportélményed! elnevezésű pályázat végül a párizsi olimpia, paralimpia és labdarúgó Európa-bajnokság évében minden korábbinál színesebb és izgalmasabb alkotásokat vonultatott fel. Az ország minden szegletéből érkezett művek több tucat sportágat jelenítettek meg, miközben lenyűgöző kreativitásról és fiatalos energiáról tanúskodtak” – magyarázza a pályázat kiírója, az Alkoss Szabadon Fiatal Művészekért Alapítvány elnöke. Horváth Norbert kifejtette: miközben a társkiíró, a fogyatékkal élő fiatalokat támogató Civilút Alapítvánnyal együtt az a cél vezérelte őket, hogy a tehetséges pályázók munkáit minél szélesebb közönség láthassa, azt az üzenetet is közvetítik, hogy a művészet hidat képez a különböző közösségek és generációk között. Ezt szolgálja az is, hogy a pályázat a 8-20 éves korhatár között három korcsoportban díjazta a legjobb alkotásokat, és így több mint huszonöt mű járta be a kontinenst, bemutatva a gyerekek kreativitását és tehetségét.
Horváth Norbert a 2024-es díjátadón a Budapest Parkban Fotó: alkossszabadon.com
Az első nemzetközi állomás Törökország volt, ahol Isztambulban és Rodostóban rendeztek kiállítást a török-magyar évad részeként. Ezt követően Olaszországban folytatódott a kiállítássorozat, ahol a római Falconieri Palotában rendeztek teltházas megnyitót. Az esemény rangját tovább növelte Habsburg-Lotharingiai Eduárd Károly főherceg, Magyarország vatikáni nagykövetének jelenléte, akinek vezetésével a hogy a díjazott gyerekek és szüleik Vatikán nagyközönségtől elzárt tereit is meglátogathatták. Emellett Vértesalja atya, a Vatikáni Rádió legendás tudósítója révén a Vatikáni Rádióban is bemutatkozhattak a gyerekek.
Tóth-Rigler Emma alkotása
A következő állomás Stuttgart volt, ahol a Liszt Intézet adott otthont a kiállításnak. Itt a művek reprodukcióit jótékonysági aukció keretében árverezték el. Nyáron a gyermekrajzok a párizsi olimpiai faluban is megjelentek, ahol a győztes alkotásokat egy hatalmas installáció formájában állították ki. Az eseménysorozat lezárásaként Budapesten, a Magyar Színházban rendezték meg azt az ünnepi gálát, ahol a győztes alkotások eredeti példányait árverezték el. Az ebből befolyt összeget olyan hátrányos helyzetű óvodák támogatására fordították, ahol a fejlesztőeszközök, játékok és művészeti kellékek beszerzésére fordítható százezer forintos vásárlási utalványok az alapítvány küldetéséhez híven, komoly segítséget jelenthetnek a gyerekek képességfejlesztésében.
Érsek M. Zoltán
Címlap illusztráció: Kovács Bianka alkotása