A magyar utazók számára hátrányos lépésként az Egyesült Államok augusztus 1-től jelentősen korlátozta Magyarország részvételét az USA vízummentességi programjában a 2011 és 2020 között kiadott új útlevelekkel kapcsolatos biztonsági aggályai miatt.
Az amerikai vízummentességi programhoz kötődő egyszerű elektronikus utazási engedélyezési rendszer, az ESTA keretében részt vevő országok állampolgárai akár 90 napig vízum nélkül utazhatnak az Egyesült Államokba turisztikai vagy üzleti céllal. A Politico értesülései szerint azonban augusztus 1-től a magyar útlevéllel rendelkezők ESTA érvényessége két évről egy évre csökken, miközben az ESTA csak egyszeri használatra lesz érvényes. A biztonsági aggályokra reagáló, példátlan lépés az amerikai programban részt vevő 40 ország közül egyedüliként Magyarországot érinti. Ezzel kapcsolatban David Pressman, az Egyesült Államok budapesti nagykövete a bejelentést megelőzően a POLITICO-nak adott interjújában elmondta: „Százezernyi útlevél van, amelyet Magyarország kormánya az egyszerűsített honosítási program részeként állított ki szigorú személyazonosság-ellenőrzési mechanizmusok nélkül.”
Hozzátette: az Egyesült Államok kormánya évek óta foglalkozik a magyar kormányzattal ezzel a „biztonsági sebezhetőséggel” és több kormányon keresztül. De „Magyarország kormánya úgy döntött, hogy nem zárja be”. Információk szerint az USA azért a 2011 és 2020 közötti időszakban kiadott útlevelek kapcsán jár el így, mert Magyarországon 2020-ban vezették be a biometrikus útlevelet.
– Az Amerikai Egyesült Államok a kettős állampolgársággal rendelkező külhoni magyarok adatait követelte Magyarországtól – közölte a hír kapcsán a Belügyminisztérium kedden az MTI-vel. Hozzátéve: Magyarország ezt nem adja ki senkinek, mert a külhoni magyarok biztonsága a tét. “Ezért áll most bosszút a magyarokon Joe Biden elnök úr kormánya” – tették hozzá.
k.e.