Az EU frissítette az uniós beutazásokra vonatkozó ajánlásait

Az Európai Unió általános uniós ügyekért felelős Tanácsa frissítette az EU-ba irányuló, nem alapvetően szükséges utazások ideiglenes korlátozására vonatkozó ajánlását, a módosítás értelmében a szabályok alkalmazásakor figyelembe kell venni az adott unión kívüli országban fennálló járványhelyzetet, valamint az érintett utazó egyéni helyzetét – közölte az uniós tanács.

Az aktualizált ajánlás szerint az uniós tagállamoknak engedélyezniük kell a nem alapvetően szükséges beutazásokat azok számára is, akiket az EU vagy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által engedélyezett oltóanyaggal oltottak be, illetve akik felgyógyultak a betegségből, valamint minden olyan utazó számára, akik a vonatkozó uniós jegyzéken szereplő valamely országból érkeznek. A tagállamoknak fel kell oldaniuk az ideiglenes korlátozásokat azok esetében is, akik az érkezésük előtt legalább 14 és legfeljebb 270 nappal megkapták az alapoltási sorozat utolsó adagját, illetve ha kaptak emlékeztető adagot, vagy ha az unióba utazásukat megelőző 180 napon belül felgyógyultak a járvány okozta betegségből.

A WHO által jóváhagyott vakcinával oltottak esetében a tagállamok előírhatják az indulás előtt legfeljebb 72 órával elvégzett, negatív eredményű PCR-teszt meglétét, és további intézkedéseket is alkalmazhatnak, például karantént vagy önkéntes karantént írhatnak elő számukra. Engedélyezni kell az utazást a 6 és 18 év közötti gyermekek számára, ha teljesítik a felnőttekre vonatkozó feltételeket, illetve lehetővé kell tenni az utazást számukra, ha rendelkeznek az indulás előtt legfeljebb 72 órával elvégzett, negatív eredményű PCR-teszttel. Esetükben a tagállamok az érkezést követően további tesztet, valamint karantént vagy önkéntes karantént is előírhatnak. A 6 éven aluli gyermekek esetében nem írható elő tesztkötelezettség vagy más követelmény – közölték.

Ahhoz, hogy egy unión kívüli ország esetében valamennyi utazót illetően fel lehessen oldani a korlátozásokat, az új szabályok értelmében az előző 14 napban az adott országban regisztrált, 100 ezer főre eső koronavírusos esetek száma nem haladhatja meg a 100-at, a korábbi 75 helyett. A heti tesztelési arány is emelkedik, mégpedig 100 ezer lakosra vetítve az eddigi 300-ról 600-ra. Az aktualizált ajánlásban az is szerepel, hogy meg lehet kezdeni a tisztán személyalapú megközelítésre történő áttérés mérlegelését.

A Tanács megjegyezte: a bevezetett módosítások a világjárvány alakulását, az átoltottság növekedését és az emlékeztető adagok beadásának fokozódását tükrözik, valamint figyelembe veszik, hogy egyre több unión kívüli ország vezet be az EU-s védettségi igazolvánnyal egyenértékű igazolványokat. Az új ajánlást március 1-jétől kell alkalmazni. Az ajánlás jogilag nem kötelező erejű. A benne foglaltak végrehajtásáért a tagállami hatóságok felelősek – tették hozzá. A Tanács 2020. júniusában fogadott el először ajánlást az EU-ba irányuló, nem alapvetően szükséges utazások ideiglenes korlátozásának fokozatos feloldásáról. Az ajánlás tartalmazza azon országok jegyzékét, amelyek esetében a tagállamok megkezdhetik a külső határokon alkalmazott utazási korlátozások feloldását. (MTI)