Határtalan kilátás a Hármashatár-hegyről

A Guckler Károly kilátópont. Fotók: parkerdo.hu

Miközben a legszebb kilátást ígérő helyek általában távol vannak a fővárostól a Budapest II. és III. kerületének határán fekvő, 495 méter magas Hármashatár-hegy – amelyen az Országos Kéktúra útvonala is keresztül vezet – azoknak is csodás élményt kínál, akik csak rövid időre szeretnének kiszakadni a nagyváros életéből. 

A Budai-hegység északi-északkeleti részében található a Hármashatár-hegy. Az Ördög-árok, a Duna völgye, a Solymári-völgy és a Pestihidegkúti-medence között elhelyezkedő rögcsoport központi, 495 méter magas orma. Ez a hegy, egy sasbérc, amely nummuliteszes mészkővel van borítva és nagyjából az egész dolomitból áll. A híres Viharhegy pedig az északkeleti részén helyezkedik el. Domborzatát erdők és lejtők uralják. Egyik oldalán egy nagyon meredek lejtő van, amelynek alsó részén megtalálhatjuk a Solymári-völgyet és a Kiscelli-fennsíkot is.

A hegy teteje kopár, és csodálatos látvány nyílik onnan Budapestre, valamint az azt körülvevő természetre. Észrevehető innen a Pilis, a Visegrádi-hegység és Börzsöny egyes részei is. A nevéhez több történet is fűződik, egyesek azt gondolják, hogy a római légiós tábor nevezte el, mások pedig azt feltételezik a Buda visszafoglalásakor itt lakó katonai tábor adta a nevét. Egyik híres látványosság itt, a Tábor-hegyi barlang, amely a hegy oldalából nyílik és 162 méter hosszú. Budapestről tömegközlekedéssel egyszerűen megközelíthető a völgye, de felfelé már túra bakancsot kell felhúzni.

Élővilága gazdag, a gyertyános-tölgyes a legmeghatározóbb erdő típus ezen a területen, aljnövényzetére pedig a dolomit-sziklahegyek megjelenése a jellemző. Számtalan más növény is megtalálható itt, mint például a sárga cserszömörce, budai nyúlfarkfű, a vadkörte és a ligeti szőlő is. A hegy gyepjében olyan kincsek is fellelhetőek, mint a piros kígyószisz, a bangófélék és a sallangvirág is. A rovarvilágot figyelembe véve, pedig apróságokat vehetünk szemügyre, olyan élőlényeket, mint például a fűrészes lábú szöcske, vagy a rablópillék. Továbbá hüllőket is láthatunk, például pannon gyíkot.

A Hármashatár-hegy nagyon népszerű kirándulóhely. Erdős részeiben számtalan sétaútvonal található a hegyek kedvelői számára. A csúcsáról teljes kilátás nyílik Budapestre. Látható onnan a Cserhát is, ha jó oldalán állunk. Rátérhetünk a híres Országos Kéktúra útjára is. Itt várta vendégeit a Hármashatár-hegyi turistaház is, de napjainkban már étteremként üzemel. Ezen kívül még vannak étkezési lehetőségek a hegyen, azok számára, akik ellátogatnak ide.

A teljes működtetést pedig a Pilisi Parkerdő Zrt. csinálja. Hozzájuk tartozik a Hármashatár-hegyi Erdei Iskola, a ZöldBázis Turistaközpont és a HangÁr Bistro is. Továbbá felmászhatunk a 2016-ban épült Guckler Károly-Kilátóba is, amely teljes körpanorámát ad a látogatóknak.

Születésének érdekessége, hogy a hegyen korábban légvédelmi lőállásokat alakítottak ki azért, hogy a világháborúk idején a fővárost védjék az ellenséges légi támadásoktól. Később azonban a funkciójukat vesztett bunkerek tájsebként csúfították a hegyoldalt, mígnem a Pilisi Parkerdő Zrt. az egyik egykori bunker alapjait felhasználva 2015-ben fenyőgerendákból készült kilátópontot és pihenőhelyet létesített a hegyen. Az éjszaka is látogatható kilátóból páratlan panoráma nyílik a Dunára, a főváros nappali látképéről és éjszakai fényeiről, míg tiszta időben nem csak a Mátra ormai látszanak, hanem egészen a Tátra vonulatáig is ellátni.

 

Szabó Kira