Az elismerés odaítélésekor a Hungarikum Bizottság a hagyomány és a műveltség egészét vizsgálja a bizottság azoknál az előterjesztéseknél, amelyek a magyarság értékeinek megőrzőitől, egyesületektől származnak. E bizottság elé azok az értékek kerülnek, amelyek túllépik a települési és megyei, valamint külhoni értéktárak kereteit, és bekerültek a magyar értéktárba.
A tokaji borvidék a világon egyedülálló, egyedi mikroklímával rendelkezik, amely kedvez az aszúképződésnek, ennek révén a XVI. századra visszanyúló hagyománya van az aszú borok, a természetes nemes édes borok, a magas minőségű száraz fehérborok készítésének. A tokaji aszú a világon egyedülálló, amely a borvidék különleges földrajzi jellemzőinek köszönhető – hangsúlyozta a 2013. december közepi budapesti díjátadó ünnepségen Prácser Miklós, a Tokaji Borvidék Hegyközségi Tanácsa elnöke.
A borvidék a természeti adottságokon túl rendelkezik még egy különlegességgel, amelyet már az emberi kéz formált és alkotott meg, és amelynek szintén egyedi szerepe van a borkészítésben, ezek a bor érlelésében nélkülözhetetlen szerepet játszó, nagyrészt tufába vájt pincék, amelyek hőmérséklete évszaktól függetlenül közel állandó, 8–12 fok körül ingadozik – tette hozzá. A jó klímájú pincék fala nemes, pincepenésszel vastagon fedett, amelyek a pincelevegő páratartalmának fontos szabályozói is.
1867-ben a Tokaj-hegyaljai Bormívelő Egyesület által kiadott Tokaj-Hegyaljai Albumban olvasható az aszúbor készítésének leírása, s a Királyok Bora a mai napig azt itt leírtak szerint készül, csak az előállítás során használt eszközök változtak. A borvidéket 2002-ben nyilvánították a Világörökség részének. A huszonhét települést összefogó borvidék egységet képez, mint kultúrtáj, amely hungarikum is egyben. A borvidéki világörökségi gondnokság főbb feladatait és tevékenységi körét a 2011-es világörökségi törvény tartalmazza, ez egyebek mellett kiterjed a világörökségi területek használatának, fejlesztésének, bemutatásának, illetve szükség szerinti helyreállításának biztosítására, továbbá a világörökségi területek megőrzésével és fenntartható mértékű használatával kapcsolatos tevékenységek összehangolására.
Jelenleg 24 hungarikumot tartalmaz e jeles lista.
A díjátadás gálájáról a közmédia összefoglalót készített, amelyet a Duna és a Duna World vetít karácsonykor – írja az MTI.
Legyél az első hozzászóló "Hungarikum-díjas a tokaji aszú" című cikkhez