Idén is női személyzettel köszöntötte a Nőnapot a Wizz Air

A Wizz Air, különleges nőnapi járatokkal ünnepelte női dolgozóit. A 2221-es, Budapestről London-Gatwickre tartó Airbus A321neo kizárólag női személyzettel szállt fel a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtérről, a járaton Gombkötő Gabriella kapitány és Nyers Szabina első tiszt mellett Fanny, Anna, Csenge, Ivett és Nikolett légiutas-kísérők teljesítettek szolgálatot. 

A Wizz Air 2022 óta minden évben indít ilyen járatokat, hogy ezzel is felhívja a figyelmet a nemek közti egyenlőségre a légiközlekedésben. A légitársaság elkötelezett amellett, hogy tovább diverzifikálja menedzsmentjét és növelje a női dolgozók arányát az összes működési területén. 

Tíz évvel ezelőtt még a pilóták között 3,1 százalék volt a női munkavállalók aránya, ez mostanra 5,4 százalékra emelkedett, amely az iparági átlag felső szintjéhez tartozik. Ez a fejlődés a légitársaság célzott programjainak köszönhető, amelyek a légiközlekedést, mint iparágat teszik vonzóbbá a nők számára. Ilyen kezdeményezés például a „She Can Fly” program, amely kedvező pénzügyi konstrukciót kínál női kadétok számára. A Wizz Air célja ugyanis, hogy 2030-ra legalább 7 százalékra növelje a női pilóták arányát. 

Ezen kívül a Wizz Air „Cabin Crew to Pilot” programot is indított 2022-ben, amelynek lényege, hogy a légiutas-kísérők pilótákká válhatnak. Az első végzősök már teljesítették utolsó vizsgáikat, közöttük a nők aránya 11 százalék.

A Wizz Air a nők vezetői és menedzsment pozícióba való előrelépését is támogatja. A vállalati vezetésben a nők képviselete nagy mértékben erősödött, és a légitársaság célja, hogy 2026-ra legalább 40%-os női arányt érjen el és tovább erősítse a női vezetők szerepét a teljes szervezeten belül. A felsővezetői pozíciókban (vezérigazgató, osztályvezetők, igazgatók, főtisztviselők) a nők aránya több mint kétszeresére nőtt az elmúlt húsz évben: 2004-ben 14,3 százalék volt, míg 2024-re 32,1 százalékra emelkedett. Ugyanebben az időszakban az irodai dolgozók körében a nők aránya 20-ról 42,5 százalékra bővült.

Yvonne Moynihan, a Wizz Air vállalati és ESG igazgatója így nyilatkozott: „Büszkék vagyunk arra, hogy úttörőnek számítunk a nemek közötti sokszínűség területén is a légiközlekedésben. A női pilóták támogatására létrehozott programunk, a ‘She Can Fly’ mindössze két éve indult, de már most jelentős hatást gyakorolt. 2024-ben a beiratkozott női kadétok száma megháromszorozódott az első évhez képest. Idén júliusban már befejezi a képzést az első ‘She Can Fly’ osztály – amelyben magyar, szerb, román és lengyel tanulók is vannak – megkezdve pályafutásukat jövőbeli pilótaként. Úgy gondoljuk, hogy a nőknek több lehetőségre van szükségük ahhoz, hogy átalakítsák életüket és karrierjüket, és büszkék vagyunk arra, hogy mi is hozzájárulhatunk ehhez.”

A következő években a Wizz Air a női részvétel növelésére fog összpontosítani a hagyományosan férfiak által uralt területeken, különösen a műszaki szakmákban, például a repülőgép-karbantartás és mérnöki területeken. Célzott képzési és mentorálási programok révén a vállalat igyekszik lebontani a korlátokat és több nőt vonzani ezekbe a karrierekbe.

-azutazo-