Így vigyázzunk a lajhárlázzal, az Oropouche vírussal

Fotó:Copyright AP Photo/Rick Bowmer

Az Egyesült Államok Betegségellenőrzési és Megelőzési Központja (CDC) figyelmeztetést adott ki az Oropouche vírusos megbetegedések számának növekedése miatt Amerikában, és Európában is jelentettek eseteket.

 

Idén júniusban és júliusban először jelentettek 19 Oropouche vírusos betegséget, amelyet “lajhárláznak” is szoktak nevezni az európai országokban. Az Euronews információi szerint az összes utazó, aki tünetekkel tért vissza Európába, Kubában vagy Brazíliában volt.

Hol kapják el az utazók az Oropuche vírust?

Tavaly év végétől a vírust a nagy járványok okozójaként azonosították az Amazonas azon régióiban, – ahol már ismert volt a létezése -, valamint új területeken Dél-Amerikában és a Karib-térségben. Mintegy 8000 helyben szerzett esetet jelentettek Bolíviában, Brazíliában , Kolumbiában, Kubában és Peruban.

Augusztusig 19 esetet jelentettek európai országokban: 12-t Spanyolországban, ötöt Olaszországban és kettőt Németországban. Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ szerint az esetek közül tizennyolc Kubába, egy pedig Brazíliába utazott.

Mi az Oropouche vírus?

Az Oropouche egy vírus, amely erdős trópusi területeken őshonos. Először 1955-ben azonosították egy 24 éves erdei munkásnál Trinidad szigetén, és egy közeli faluról és vizes élőhelyekről kapta a nevét.

Néha lajhárláznak nevezték, mert a vírust először vizsgáló tudósok egy háromujjú lajhárban találták meg, és úgy vélték, hogy a lajhárok fontos szerepet játszanak a rovarok és állatok közötti terjedésében.

Mik az Oropouche tünetei és kezelései?

A tünetek hasonlónak tűnhetnek más trópusi betegségekhez, például a dengue-lázhoz, a Zika-kórhoz vagy a maláriához.

3-10 napos lappangási idő után a betegek általában hirtelen fellépő lázat, hidegrázást, fejfájást, izomfájdalmat és ízületi fájdalmat tapasztalnak. A CDC szerint további tünetek lehetnek a retroorbitális fájdalom, a fényfóbia, a hányás, a hasmenés, a fáradtság, a makulopapuláris kiütés, a kötőhártya-injekció és a hasi fájdalom.

A legtöbb ember felépül az Oropouche-ból, bár néhányan visszatérő tüneteket szenvednek, és 20-ból egy szenved súlyosabb tüneteket, például vérzést, agyhártyagyulladást és agyvelőgyulladást. Ritkán halálos, bár a közelmúltban két egészséges fiatal haláláról számoltak be Brazíliában .

Nincsenek vakcinák a fertőzések megelőzésére, és jelenleg nem állnak rendelkezésre gyógyszerek a tünetek kezelésére.

 

Kit fenyeget leginkább az Oropouche?

Brazíliában a tisztviselők azokat a jelentéseket vizsgálják, amelyek szerint a fertőzések átterjedhetnek egy terhes nőről a magzatra, mert potenciálisan ijesztő visszhangja annak, amit a Zika- járvány közel egy évtizeddel ezelőtti kitörése során tapasztaltak.

A CDC azt javasolta, hogy a várandós nők kerüljék a nem alapvető kubai utazást, és minden utazónak, hogy tegyen lépéseket a rovarcsípés megelőzésére, például használjon rovarriasztót, és viseljen hosszú ujjú inget és hosszú nadrágot.

Hogyan terjed az Oropouche vírus?

A vírust apró, csípős legyek, úgynevezett szúnyogok, valamint bizonyos szúnyogfajták terjesztik az emberekre . Az emberek az erdős területek látogatása során fertőződtek meg, és úgy gondolják, hogy ők felelősek azért, hogy a vírus eljusson a városokba, de a személyről emberre való terjedést nem dokumentálták.

Hány eset volt?

Európában 19 esetet találtak, bár ez semmi az amerikai kontinensen          azonosított 8000 esethez képest.

Kubából az Egyesült Államokba visszatérő 21 embert fertőzött meg a vírus – 20 Floridában, egy pedig New Yorkban. Mindannyian Kubában jártak

M.G.