Írói naplók titkai a Petőfi Irodalmi Múzeumban

Fotó: Birtalan Zsolt / PIM

A Petőfi Irodalmi Múzeum alapításának 70. évfordulójának alkalmából nyílt meg a Halálom esetén elégetendő! című időszaki kiállítás, amely az írói naplók világába enged betekintést. A tárlat rávilágít, hogyan válnak ezek a gyakran titkos és személyes feljegyzések az irodalom szerves részévé, miként formálódik bennük a makrotörténelem személyes mikrotörténetté.

Fotó: Birtalan Zsolt / PIM

Füst Milán első naplófüzeteire még a kiállítás címében idézett instrukciót írta, később azonban élete fő művének tartotta feljegyzéseit. Hasonlóan gondolkodott Karinthy Ferenc is, aki a legérdekesebb részeket még publikálta is. Az írói naplók sokfélesége a múzeumi gyűjteményben is megmutatkozik: Csáth Géza, Fodor András, Füst Milán, Móricz Zsigmond, Cs. Szabó László és Szentkuthy Miklós írásai mellett Lesznai Anna műhelynaplója vagy éppen Szerb Antal háztartási naplója is helyet kapott.

Fotó: Birtalan Zsolt / PIM

A kiállítás tematikusan épül fel: bemutatja a naplók altípusait, a füzetek anyagát, az írások időbeli kiterjedését, valamint azt, hogyan kerültek ezek a múzeum gyűjteményébe. A látogatók történelmi események egyedi írói reflexióit fedezhetik fel: az első világháború kitörését, az ’56-os forradalmat vagy épp a koronavírus-járványt. Ugyanakkor magánéleti pillanatok is megelevenednek, például születésnapok, karácsonyok vagy újévi fogadalmak.

Fotó: Birtalan Zsolt / PIM

A hangos naplók részletei is igazán különleges élményt kínálnak: Polcz Alaine, Kányádi Sándor és Tandori Dezső feljegyzései hangzó formában is megelevenednek. A legrégebbi bemutatott szöveg Bethlen Pálné Kemény Krisztina 1790 körül keletkezett feljegyzése, amely gyermekeinek születését örökíti meg – a babanaplók korai példájaként.

Fotó: Birtalan Zsolt / PIM

A tárlat 2025. augusztus 31-ig látogatható és méltó folytatása annak a kiállítássorozatnak, amely az irodalmi hagyatékok tárgyi és szellemi örökségébe enged bepillantást. A kiállítás kurátora Borbás Andrea, grafikai tervezője Csuport Andrea, a látványterveket Mihalkov György készítette.

Fotó: Birtalan Zsolt / PIM

A Halálom esetén elégetendő! című tárlat nemcsak a magyar irodalom nagyjainak gondolatait tárja elénk, hanem egyben felhívás is: minden napló egy történet, amely arra vár, hogy felfedezzük.

Meichl Frida