A nemzetközi repülőterek csúcsszervezete, az ACI (Airport Council International) minden évben nyilvánosságra hozza a világ repülőterei által lebonyolított forgalmi számokat, illetve az ott megforduló utasok számát. Ennek alapján készül el a világ legnagyobb repülőtereinek listája. Ismerjük meg tehát a 10 óriást, az utasok száma szerint.
Az csak előítélet, hogy az amerikaiak nem szeretnek utazni. Utaznak ők, csak éppen legszívesebben a saját országukon belül. Ezt mutatja az első 10 helyezés is, mivel a legnagyobbak közül négy reptér az USA-ban található. Viszont ha csak a nemzetközi utasok számát nézzük, akkor Dubai reptere vezeti magasan a listát, megelőzve Hongkongot és Londont is, amint azt a fentebb említett ACI Worldwide Airport Traffic Reportja mutatja. A jelentés a világ összesen 1144 nagy repülőterének 2015-ös utaslétszám-adatain alapszik (mivel a 2016-os évet még nem sikerült eddig feldolgozni).
A Top 10-be bekerült repülőterek mindegyike növekedést könyvelhetett el. Összességében 6,1 %-kal nőtt az utasforgalom, és ez a trend a következő években is folytatódni fog. Sok reptér új terminálok építésével készül fel a rohamra, máshol új átszálló reptereket hoznak létre. Nos, akkor lássuk a világ 10 legnagyobb forgalmat bonyolító repülőterének listáját. De hogy izgalmasabb legyen, kezdjünk visszaszámlálással:
- DALLAS / FORTH WORTH INTERNATIONAL AIRPORT (DFW)
Az American Airlines otthona és fő átszállóhelye. Akárcsak másik 3 USA-beli reptér-társa a Top 10-ben, elsősorban az országon belüli forgalmat bonyolítja. 64,07 milliós utaslétszámmal ugyan csak a tizedik helyet foglalják el, de az előző évhez képest mégis csak 0,9 %-os emelkedést mutatnak.
- PARIS CHARLES-DE-GAULLE (CDG)
A CDG, vagyis népszerű nevén a „beton-camembert” egy kicsit már megöregedett, de még mindig futurisztikusan tekint a jövőbe, noha sok utas nem rajong érte, mert kissé „kaotikusnak” találják az elrendezést.
A franciák és mindazok, akik az Air France fedélzeti utasai, 1974 óta repülnek innen a CDG 1. sz. Termináljáról vagy érkeznek ide. No, de azért időközben kissé megfiatalították a repteret és erősen kibővítették. 2015-ben közel 65,77 millió utas szállt itt ki, be és át.
- HONGKONG INTERNATIONAL AIRPORT (HKG)
8,2 %-os növekedésével és időközben 68,28 milliós utas számával a Hongkongi reptér Ázsia egyik legfontosabbik reptere. Innen repül a Cathay Pacific a világ több mint 50 másik repülőterére. Összesen 100 légitársaság repül ide 190 úti céllal, ebből 50 a kínai szárazföldön található.
- LOS ANGELES INTERNATIONAL AIRPORT (LAX)
Kalifornia nagy átszállóhelye igaz, hogy csak a 7. helyen végzett, viszont egészen másban lett világelső: az a reptér, amelynek nevét a világon legtöbben dalolták. A 74,94 millió utas közül leszállás közben ugyanis bizonyára még mindig sokan dúdolják a 70-es évek nagy fülbemászó slágerét, az „L.A. International Airport”-ot, amelyet Susan Raye country énekesnő tett világhírűvé:
- LONDON HEATHROW (LHR)
Míg London Heathrow az előző évben 73,4 millió utassal még a 3. helyen landolt, ebben az évben hiába tudott a mostani 74,99 millióval 2,2 %-os utasszám-növekedést felmutatni, mégis a 6. helyre esett vissza (mert a konkurencia – mint tudjuk – sosem alszik!)
- TOKIO HANEDA INTERNATIONAL AIRPORT (HND)
Az OAG (Official Airline Guide) szerint a világ legpontosabb nagy repülőtere az utasok száma szerint csak az 5. helyezést érte el, 75,32 millió utassal. A 2020-ban megrendezendő nyári olimpiai játékokig jelentősen növelik a reptér jelenlegi kapacitását.
- CHICAGO O`HARE INTERNATIONAL AIRPORT (ORD)
Az O´Hare Airport, amelyet egy II. világháborús pilótáról neveztek el, az USA középnyugati államai felé nyíló kapujaként szolgál. Elsősorban a United Airlines légitársaság használja átszállóhelyként. A 2015-ös évben kereken 76,95 millió utas startolt vagy landolt itt.
- DUBAI INTERNATIONAL AIRPORT (DXB)
Sok utas, aki Kelet- és Dél-Ázsiába, Indiába vagy Ausztráliába repül, Dubai-ban száll át. 10,7 %-kal több utas fordult meg itt 2015-ben az azt megelőző évhez képest, és ezzel kereken 78,01 milliós utasszámmal a harmadik helyezést érte el a világranglistán. Ha csak a nemzetközi utasforgalmat tekintjük, akkor Dubai a világ első helyén áll, immáron második éve.
- PEKING INTERNATIONAL AIRPORT (PEK)
Mint annyi sok más területen, Kína hamarosan a világ legnagyobb repülőtere témában is túl fogja szárnyalni az USA-t. 1978-ban a Pekingi nemzetközi reptéren még csak 1 millió utast számláltak, 2012-ben ez a szám már majdnem 82 millió volt, 2014-ben pedig 86,1 millió utas. Komoly lökést adott ennek a Norman Foster sztárépítész által létrehozott 3-as Terminál, amely a 2008-as Olimpiai Játékok előtt megduplázta az utasok számát. Az aktuális helyezési listán Peking közel 89,94 milliós utasszámmal áll a második helyen.
- HARTSFIELD-JACKSON ATLANTA INTERNATIONAL AIRPORT (ATL)
A világ legnagyobb átszálló repülőtere Atlantában (Georgia/USA) van, és helyezését immáron 18. éve tartja. 2015-ben összesen 101,49 millió (!) utas startolt vagy landolt itt és első alkalommal szárnyalta túl a 100 milliós határt.
————————-
És ha mindehhez hozzáteszem, hogy itt lakom a hatalmas kiterjedésű Frankfurt Airport közvetlen közelségében és ha egyszer körbemegyek a reptér körül kocsival, az már rögtön 26 km, akkor látom, hogy minden relatív, mert a Fraport az éves 61,03 milliós utasszámával már be sem fért az első tízbe. Igaz, a 12. helyen áll a világranglistán és Európában Heathrow után a második, szóval azért ez se olyan rossz, de az igazán nagyokat még nem érte utol.
– K. Strompf –
Legyél az első hozzászóló "Ismered a világ 10 legnagyobb repülőterét?" című cikkhez