Az elmúlt évtizedekben hatalmas fejlődésen mentek keresztül a látásjavító műtétek, és egyre népszerűbbek azok körében, akik a szemüvegtől vagy a kontaktlencsétől szeretnének megszabadulni. Nézzük meg mit érdemes tudni a műtétről és a műtét előtti teendőkről.
A műtét előtt egy alapos kivizsgáláson kell átesni. A műlencse vagy szürkehályog műtétek esetében is a vizsgálat előtti 4 napban nem szabad hordani a lágy kontaktlencsét és 3 héttel előtte a kemény kontaktlencsét. A vizsgálatok ideje pár órát vesz igénybe és érdemes kísérőt is magunkkal vinni, hiszen a vizsgálatok során pupillatágítást is végeznek, amely el fogja homályosítani a látást. A vizsgálatok után nem javasolják az orvosok a vezetést.
Miből áll a vizsgálat?
Látásélességvizsgálatból, pupillatágításos vizsgálatból és szemnyomás mérésből. Természetesen, ha szükséges, akkor az orvos egyéb vizsgálatokat is elrendelhet, amely így meghosszabbíthatja a vizsgálat időtartamát. Ez is fontos szempont a látásjavító műtét előtt. Kiegészítő vizsgálatként kérhet az orvos belgyógyászati vizsgálatot, hiszen a műtét időpontjában egy 3 hónapnál nem régebbi leleteket kell majd bemutatni. Ide tartozik az EKG, a vizeletvizsgálat és a vérkép is. Éhgyomri vércukrot, süllyedést, májfunkciókat és qualitatív vérképet is kérhetnek műtét előtt. Az orvos ezután kiértékeli az eredményeket és erről bennünket pácienseket is tájékoztat. Ekkor pontosan elmagyarázza, hogy milyen eredményre számíthatunk a műtét után.
A műtét napja
Ide is érdemes kísérővel érkezni, hiszen egy szemműtétről van szó, amely után valószínűleg szükségünk lesz a támogatásra. A műtét nem altatásban történik és injekciót sem adnak a betegeknek. Szemcseppek segítségével érzéstelenítik a területet. A műtét alatt semmilyen fájdalmat nem fogunk érezni, hiszen igen modern eljárást alkalmaznak. A szem felszínén egy apró bemetszést ejtenek és ezen a bemetszésen keresztül ultrahanggal távolítják el a szemlencsét. Mivel egy igen apró sebről van szó, ezért lehetséges az, hogy a regenerálódás nem vesz sok időt igénybe. Maga a műtét 10 percig tart és ezután mindenkinek pihennie kell pár órát. Amennyiben semmiféle komplikáció nincsen, úgy a pihenés után azonnal távozhatunk is a klinikáról.
Műtét utáni teendők
A műtét után pár nappal vissza kell mennünk egy kontrollvizsgálatra és 2 hónap múlva egy újabb ellenőrzésre. Ha egyfókuszú műlencse műtétről van szó, akkor általában szükséges lehet a szemüveg felírása is. A műtét után minden évben érdemes elmenni egy szemészeti vizsgálatra, ahol ellenőrzik a lencsét, lencséket.
Mi fog megváltozni a műtét után?
Távolra, monitor távolságra és közelre is látni fogunk, ha a trifokális műlencse beültetése történik meg. A monofokális lencsével viszont, vagy csak távolra, vagy csak közelre fogunk látni és emellett még mindig szükségünk lesz egy szemüvegre. Műtétek után elképzelhető, hogy fényérzékenységet vagy sűrű könnyezést tapasztalhatunk, de ezek a tünetek enyhülni fognak. Az éleslátásunkat a műtét utáni napokban visszanyerjük, legyünk türelmesek. Körülbelül 1 hónap kell ahhoz, hogy a végleges látásélesség kialakuljon.
(Támogatott tartalom)