Már saját bringa nélkül is átkerekezhetünk Szlovákiába

MTI/Vasvári Tamás

Határon átnyúló kerékpárkölcsönző rendszer indult el Tatán. A bringákat öt szlovák és négy magyar településen lehet használni.

Révész Máriusz aktív Magyarországért felelős kormánybiztos az átadás alkalmából elmondta: ahhoz, hogy Magyarország 2030-ra a legélhetőbb európai ország legyen, szorosan hozzátartozik, hogyan töltjük a szabadidőnket. A most átadott fejlesztések a minőségi kikapcsolódást szolgálják, egyrészt fellendítik a kerékpáros turizmust, másrészt aktív szórakozási lehetőséget jelentenek.

A kormánybiztos ismertette, hogy az Országos Bringapark Programban 2020-ban összesen 800 millió forint értékben valósultak meg fejlesztések a kormány és az önkormányzatok fele-fele arányú finanszírozásával, az idén pedig a beruházások összege már meghaladta az 1,1 milliárd forintot. A KOMBIbike projekt az Interreg V-A Szlovákia-Magyarország Együttműködési Program keretén belül valósult meg a Pons Danubii Európai Területi Együttműködési Csoportosulás vezetésével. A Pons Danubii Európai Területi Társulást három szlovákiai (Észak-Komárom, Ógyalla, Gúta) és négy magyarországi (Komárom, Tata, Kisbér, Oroszlány) önkormányzata hozta létre. A projekt teljes költségvetése 980 ezer euró, amelyből 833 ezer euró az Európai Regionális Fejlesztési Alap 85 százalékos támogatása, ezen felül pedig 10 százalékos a magyar és szlovák állami társfinanszírozás.

Bara Zoltán, a Pons Danubii EGTC ügyvezetője elmondta: a határon átnyúló KOMBIbike kerékpárkölcsönző rendszer 95 hagyományos és 35 elektromos kerékpárt kínál használatra. Az állomások a szlovákiai oldalon Érsekújvár, Gúta, Komárno, Naszvad és Ógyalla városában találhatók, a magyarországi oldalon pedig Kisbér, Komárom, Oroszlány és Tata városában lehet kerékpárt kölcsönözni, összesen 13 helyszínen. A közösen fejlesztett rendszer lehetővé teszi az érdeklődő számára, hogy bármelyik KOMBIbike állomásról kerékpárt kölcsönözzön és azt bármelyik állomásra visszahelyezze. (MTI)