Nyári örömök két helyszínen, négykeréken

Miközben a nyár elsősorban a pihenésről szól, a sportosabbak a mozgás örömét is megtalálják a meleg évszakban és különösen a nyár végi-kora őszi kevésbé forró napokon, amikor kifejezetten üdítő élmény egy jól megtervezett kerékpártúra, amihez nem feltétlenül kell bicikli, hiszen azt kölcsön is lehet kérni. Az Utazó mostani ajánlata ennek kapcsán egy Nagy-Balatoni és egy Kis-Balatoni kerékpárút.

 

Két keréken Majorkára! Fonyód-Balatonfenyves-Imremajor-Fonyód: 30 kilométer

Örök sláger a balatoni bringakörút, ám a gyűrűnek akad olyan része, mellékága, amely ma még talán kevéssé ismert, holott nagyon is felfedezésre érdemes. Fonyód alig 150 kilométerre van Budapestről, a déli part nyugati végén fekvő város remek kiindulópont a túrához. Amely rögtön egy kicsit nehezebb szakasszal indul: a fonyódi „hegyre” feltekerve először a lassan-lassan újraéledő századfordulós villák látványa kárpótol a fáradságért. Aztán a hegy tetején végigfutó, könnyen kerékpározható sétányról a Balatonra és szemben a Badacsonyra nyíló panoráma teszi bizonyossá: megérte feltekerni! Ennél is szebb látvány tárul az elé, aki a hegy nemrégiben megújult kilátójához is felbringázik. Csak buzdításul: onnan már végig könnyű terep vezet tovább.

Fonyód drónról: fonod.hu

A hegyről legurulva Bélatelepnél csatlakozzunk rá a balatoni bringakörútra! Sík terepen tempósan juthatunk el Balatonfenyvesig, ahol letérve a „ringről” a Berek felé vegyük az irányt. Sokáig egy állami gazdaság használta a lakosság elől elzárt területet amely már jó ideje nyitva a Berek felé vezető úton a sorompó. A vidéket kajakkal, kenuval is bejárható csatornák szelik keresztül-kasul, így a Balatontól távolodva is vízközelben tekerhetünk. A környéken bármikor láthatunk őzt, szarvast, nyulat, és persze az itt tartott marhacsordát. Úgy két kilométer után máris megállhatunk pihenőre: Imremajorba, vagy ahogyan most nevezik, Majorkába érünk. Egykor az állami gazdaság dolgozói laktak itt a kis szolgálati házakban. Ma a kolónia házai közül mind több újul meg, s lesz nyaraló. Az egykori központi épülete étterem, kocsma, kultúrház, az előtte lévő tér pedig rendszeresen kézműves vásároknak ad helyet.

 

Madarak és bivalyok nyomában. Kis-Balaton: 35-45 kilométer

A könnyed kirándulásra és a hajtósabb túrára vágyók számára is remek terep Zala megyében a Kis-Balaton. Az, aki nagyobb távra vágyik abszolválhatja a majd 50 kilométeres Kis-Balaton kerülést például a Zalavár–Zalaszabar– Nagyráda–Garabonc–Zalakaros –Zalakomár–Kápolnapuszta–Balatonmagyaród–Zalavár útvonalon. Aki csak könnyed tekerésre és hamisítatlan kis-balatoni hangulatra vágyik, alighanem akkor jár a legjobban, ha Zalaszabarról indul útra. A dombtetőről startolva először fentről csodálhatjuk meg a vidéket, hogy aztán a Kis-Balaton Hídvégi tavát átszelő útra kanyarodjunk.

Fotó:wikipedia

Fantasztikus élmény úgy tekerni, hogy mindkét oldalon vízpartban gyönyörködhetünk. A túlpartra átérve, rögtön jobbra fordulva a tó mellett vezető kerékpárúton folytathatjuk utunkat: a vadregényes vidék, a páratlan madárvilág feledhetetlen élmény. A Kányavári Szigetnél érdemes pihenőt tenni: a jól ismert hídon átkelve ejtsük útba a néhány évvel ezelőtt épült kilátót is! Innen érdemes még továbbtekerni a kápolnapusztai bivalyrezervátumhoz. (Fontos tudni, hogy a Kányavári Szigettől a bivalyrezervátumig már majdnem végig főúton kell haladni.) Felnőtteknek, gyerekeknek egyaránt fantasztikus élmény végigsétálni azon a tanösvényen, amelyet csak villanypásztor választ el a bivalyoktól, így akár kezünkből is etethetjük a hatalmas, jámbor állatokat.

Bereczk Imola

Címlapfotó:wikipedia