Ugyan a Szovjetunió idején a térség egyik legnagyobb tengerparti gyógyüdülő-településeként tartották számon a Fekete-tenger partján, az UNESCO világörökség részévé nyilvánított Kaukázus nyugati vonalánál elhelyezkedő város azóta jócskán vesztett hírnevéből. Ám a 2007-ben, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság által meghozott döntésnek köszönhetően most ismét felkerül a nemzetközi sportélet és turizmus térképére.
Mivel az orosz Riviéra vidékéről van szó, valamelyest paradoxnak tűnik a választás, hiszen itt ilyenkor is plusz 10-15 Celsius-fok a jellemző. Ám talán épp ez teszi különlegessé és varázsol kivételes hangulatot a helyszínnek. A pálmafák által övezett sétányok, a rengeteg gyógy- és wellness-szálloda, az áprilistól novemberig fürdőzésre alkalmas tenger varázsolja paradicsommá és egyben Oroszország nyári fővárosává a területet. De most tél van… igaz ilyenkor sem repkednek a mínuszok.
Aki Szocsiba érve nemcsak az olimpián időzne, hanem szeretné felfedezni a környéket, több opció közül választhat. Érdemes útba ejtenie az ország legnagyobb ócenáriumát, delfináriumát vagy kellemes sétát tennie az öt aquapark valamelyikében. A Szocsiba érkezők kulturális éhségüket a nemrégiben felújított Várostörténeti Múzeumban és a Képtárban csillapíthatják. Igaz a település nem rendelkezik túl sok látnivalóval, ám a a természet ezért bőven kárpótol. A síelés szerelmeseinek Kánaán a nem messze magasodó Krasznaja Poljana. Gyönyörű panorámáért pedig érdemes meghódítani az Ahun-hegy kilátóját.
A város külső kerületében felépített olimpiai park lenyűgöző létesítményekkel kápráztatja el az ide ellátogatót. A főbb ceremóniáknak otthont adó csarnokon kívül öt aréna (Sajba Jégaréna, Nagy Jégpalota, Curlingcenter, Adler Aréna és Iceberg Jégpalota), a Krasznaja Poljanán pedig szintén öt komplexum és park várja a sportolókat és nézőket egyaránt. Az olimpiai falun sem spóroltak, igaz a helyszíni jelentések szerint itt még a nyitány előtti utolsó pillanatokban is akadt némi utómunka…
Az előrelátást jelzi, hogy a paralimpiai játékok végeztével a területet átalakítják, hiszen ettől az évtől kezdve itt rendezik meg az Forma 1-es orosz nagydíjat. Ugyan a rendkívül hosszú, 147 km-es városban finoman fogalmazva is vannak távolságok, az olimpiára megépített gyorsvasút ezeket gyorsan leküzdi.
Kritikákat kapott azonban a logó, amely sokak véleménye szerint túl egyszerűre és ötlettelenre sikeredett, a kabalák szerepét azonban a biztos közönségsikerre számító jegesmedve, mezei nyúl és az amur leopárd töltik be.
Ahogy az ilyenkor lenni szokott, már jóval az eseményt megelőzően különböző, néha több, leginkább kevesebb valóságalappal rendelkező hír árasztotta el a világsajtót. Ilyen a terrorfenyegetettségre való figyelemfelhívás. Az eddig kiérkezett sportolók azonban mind alapos, mindenre kiterjedő biztonsági intézkedésekről számoltak be, melyeknek köszönhetően úgy tűnik, félelemre egyáltalán nincs ok – de például az amerikai sportolóknak azt tanácsolták, hogy az olimpiai falun kívül ne a nemzeti színű melegítőben sétáljanak.
A víz- és WC-használatról külön intelmek járják a világot, a helyi illemhelyeken pedig képsorokkal mutatják be a helyes használatot. A határidők betartása is okozott némi problémát; több szálláshely nem vagy olyan sebtében készült el, amit a korábban kiérkező újságírók nem hagytak szó nélkül.
Remélhetőleg az apróbb kellemetlenségek ellenére – amelyekből egy-kettő minden világméretű rendezvénynél előfordul –, mind a helyiek, mind a turisták és természetesen a sportolók is kedvező benyomásokkal és emlékekkel távoznak majd.
Egy azonban biztos: a minden idők egyik legnagyobb költségvetésű téli olimpiáján a részvétel már önmagában is életre szóló élmény.
Miliosz Katalin
Bővebb információ: http://www.sochi2014.com/en
Legyél az első hozzászóló "Szocsi, a sport világfaluja" című cikkhez