A tél beköszöntével Magyarország természeti kincsei mesebeli köntöst öltenek, és számtalan lehetőséget kínálnak a kirándulók számára. Az alábbi cikkben összegyűjtöttünk 5+1 lenyűgöző téli túrahelyszínt, amelyeket mindenképp érdemes felfedezni, akár, ha havas tájra, akár ha csak friss téli levegőre vágyunk.
Bükk-hegység – Szalajka-völgy és a Fátyol-vízesés
A Bükk-hegység az év minden évszakában népszerű, de télen különösen varázslatos. A Szalajka-völgy a természetkedvelők paradicsoma, ahol a behavazott táj és a fagyott Fátyol-vízesés igazi látványosság. A környéken jól kiépített túraútvonalak vezetnek, amelyek hótalpas túrára is alkalmasak. A túra során ne hagyjuk ki az Istállós-kői-barlangot, amely a régió egyik leghíresebb ősember-lelőhelye. Szilvásvárad környékén a forró kürtőskalács vagy a gőzölgő forralt bor garantáltan felmelegít!
Szalajka-völgy Fotó:wikipedia/Jávori István
Megközelítés:
– Autóval: Szilvásvárad könnyen elérhető Egertől mindössze 30 km-re. Az M3-as autópályáról Füzesabonyi lehajtónál letérve, Egeren át haladva közelíthető meg. Szilvásváradon több parkoló is található a Szalajka-völgy bejáratánál.
– Vonattal: A legjobb választás a Szilvásváradra közlekedő személyvonat, amely Egerből indul. Szilvásváradon gyalogosan könnyedén elérhetők a túraútvonalak.
– Tömegközlekedéssel: Budapestről Egerbe autóbusszal vagy vonattal utazva, onnan regionális buszjárattal Szilvásváradra.
Mátra – Kékestető és a Galyatető
Az ország legmagasabb pontja, a Kékestető, télen nemcsak a síelők, hanem a túrázók körében is népszerű. Az ide vezető utak gyönyörű panorámát kínálnak, különösen tiszta időben. A Kékestető kilátója alatt kezdődő túraútvonalak változatos nehézségűek, így családok számára is ideálisak. A közelben található Galyatető, ahol a Galyatető Turistacentrum és kilátótorony kihagyhatatlan látványosság, és az onnan nyíló kilátás télen még lélegzetelállítóbb. Hóban sétálva a Galyatető környéki erdők igazi “meseerdővé” alakulnak.
Kékes, TV-torony Fotó:wikipedia/MrSilesian
Megközelítés:
– Autóval: Az M3-as autópályáról Gyöngyösnél lehajtva, majd a 24-es úton Mátraházán keresztül érhető el Kékestető. Galyatető szintén a 24-es út mentén található. Mindkét helyszínen kijelölt parkolók vannak, bár télidőben érdemes előre tájékozódni a hóhelyzetről.
– Vonattal: Gyöngyösig vonattal lehet utazni Budapestről, majd onnan helyi buszjáratokkal érhető el Kékestető és Galyatető.
– Tömegközlekedéssel: A Volánbusz járatai közvetlenül is elérik Kékestetőt Gyöngyösről. Érdemes a menetrendet előre ellenőrizni, mivel télen ritkább lehet a járatok száma.
Pilis – Dobogókő
Dobogókő nem véletlenül a fővárosiak kedvelt kirándulóhelye. A havas Pilis-hegység ösvényei varázslatos téli tájakat rejtenek, és a Dobogókő kilátójából csodálatos kilátás nyílik a Dunakanyarra. A túrázók számára több lehetőség is kínálkozik, kezdve a Rám-szakadék télen is látványos szurdokától egészen a Prédikálószékhez vezető, kicsit hosszabb túraútvonalig. A túra végeztével a helyi menedékházban a forró tea vagy a gulyásleves a legjobb választás!
Panoráma a Dobogókőről Fotó:wikipedia/Danube_Band
Megközelítés:
– Autóval: Budapest felől a legegyszerűbb Pilisszentkereszten keresztül megközelíteni, az Esztergom felé vezető úton. Dobogókőn parkoló található közvetlenül a kilátó közelében, azonban télidőben a csúszós utak miatt érdemes óvatosan vezetni.
– Vonattal: Esztergomba vonattal utazva, majd onnan Pilisszentkeresztre vagy közvetlenül Dobogókőre busszal lehet eljutni.
– Tömegközlekedéssel: Budapest Árpád-hídról induló távolsági buszok közlekednek Dobogókőre. A buszjáratok gyakoriak, így ez egy kényelmes opció.
Bakony – Cuha-völgy és a Kőris-hegy
A Bakony havas vidékei tökéletesek téli túrákra. A Cuha-völgy különösen gyönyörű a befagyott patakokkal és a hóval borított sziklákkal. A túraútvonalak kellemes kihívást nyújtanak, miközben a természet csendje és szépsége körülölel. Ha nagyobb kihívásra vágyunk, a Kőris-hegyre vezető túrát is választhatjuk, amely a Bakony legmagasabb csúcsát rejti, és télen varázslatos kilátást nyújt. A vidék számos rejtett barlangot és szurdokot rejt, érdemes utánajárni, hogy miket fedezhetünk fel az adott időszakban.
Cuha-völgy Fotó:bakonyszentlaszlo.kornyeke.hu
Megközelítés:
– Autóval: Zirc városa az M1-es autópályáról Veszprémen keresztül közelíthető meg. Innen a Cuha-völgyhöz autóval 10-15 perces út vezet, a Kőris-hegyhez pedig Bakonyszentlászló irányába kell tovább haladni. A Cuha-völgy bejáratánál parkolási lehetőség biztosított.
– Vonattal: A Cuha-völgy különlegessége, hogy a völgyben halad a Veszprém–Győr vasútvonal, így a völgy kisvasúttal is megközelíthető. Az egyik legszebb vasúti útvonal Magyarországon!
– Tömegközlekedéssel: Távolsági buszok Zircre rendszeresen közlekednek Budapest és Veszprém felől, Zircről helyi járatokkal érhető el a Cuha-völgy.
Zempléni-hegység – Boldogkőváralja és Regéc
A Zemplén télen is lenyűgöző látványt nyújt, különösen a havas dombok és a történelmi várak környezetében. A Boldogkő vára környéki túraútvonalak lehetőséget adnak, hogy felfedezzük a téli erdők csendjét, miközben történelmi emlékeket csodálhatunk meg. Egy másik különleges helyszín a Regéci vár, amely télen szintén varázslatos látványt nyújt. Érdemes kombinálni a túrát egy borkóstolóval a híres tokaji borvidéken, amely különleges élményt kínál télen is.
Megközelítés:
– Autóval: A Zemplén szívébe az M3-as autópályán, majd a 37-es úton haladva lehet eljutni. Boldogkőváralja és Regéc települések autóval jól megközelíthetők, mindkét helyen kijelölt parkolók várják a látogatókat.
– Vonattal: A legközelebbi nagyobb vasútállomás Szerencsen található, ahonnan regionális buszjáratok indulnak Boldogkőváraljára és Regécre.
– Tömegközlekedéssel: Budapestről Szerencsig vagy Sárospatakig autóbusszal utazva, onnan helyi buszokkal érhetők el a célpontok.
Fotó:Boldogkovara.hu
5+1. Vértes – Csókakő vára és környéke
A Vértes hegység rejtett gyöngyszeme, Csókakő vára és annak környezete télen különösen hangulatos úti cél. A várhegy tetején magasodó középkori vár lenyűgöző kilátást nyújt a hófödte dombokra és az alatta elterülő falura. A vár körüli túraútvonalak minden szintű túrázónak kínálnak lehetőségeket. A Vértes védett erdei télen csendesek és gyönyörűek, a régió kevésbé zsúfolt, mint néhány nagyobb túraközpont. A vár meglátogatása után érdemes egy rövidebb körtúrát tenni a Vértes erdős részein is. A piros sávval jelzett túraútvonal könnyen követhető, és ideális téli sétához is. A vár környékén elérhető kilátóhelyek télen különösen szép fotótémákat kínálnak, és a falu éttermeiben forró italokkal és helyi ételekkel melegedhetünk fel.
Megközelítés
– Autóval: Csókakő falu Székesfehérvártól mindössze 20 km-re, az M1-es autópálya Bicskei lehajtójától kb. 25 percre található. A falu központjában parkolóhelyek állnak rendelkezésre, ahonnan rövid, 15-20 perces gyalogos séta vezet fel a várhoz. Télen a meredek hegyi utak csúszóssá válhatnak, ezért érdemes óvatosan vezetni.
– Vonattal: A legközelebbi vasútállomás Mór településen található, ahonnan helyi buszjárattal vagy taxival érhető el Csókakő.
– Tömegközlekedéssel: Budapestről Székesfehérváron keresztül távolsági busszal juthatunk el Csókakőre. A településtől a vár könnyen megközelíthető gyalogosan.
Címlapfotó: Báró Eötvös Lóránd menedékház Dobogókő annó Fotó: wikipedia
Ziyad Ajaj