A „Trónok harca” színterei a valóságban

A világ ismét „Trónok harca”-lázban ég. Következik a hatodik évad, és a szereplők mellett a csodaszép helyszíneket is megcsodálhatjuk. Azokat, amelyeket sok rajongó – különösen forgatás idején – személyesen is igyekszik felkeresni. A jó hír, hogy nem kell sokat utaznunk, ha szeretnénk bejárni Királyvár zegzugos utcáit, Deres zordabb vidékeit, esetleg követni az Éjjeli Őrség felderítőcsapatát a Falon túlra. A legendás fílmbeli helyszínek szerencsére elérhető távolságban vannak tőlünk.

12716443_10153483413222734_831895187156233966_o

Észak-Írország

Amellett, hogy a produkció főhadiszállása is Belfastban van, rengeteg jelenetet vettek fel a város környékén is.

unnamed-4

Alig 15-20 perces autóútra már pazar természeti környezet veszi át a hatalmat, így a produkció megálmodói a történet igen sok színterét vélték itt felfedezni.

carrick-a-rede-game-of-thrones-scene

Ilyen például a Greyjoy-ok által uralt Vas-szigetek, mely a valóságban a cseppnyi Ballintoy településnél található.

iron

A rideg, hatalmas sziklák által uralt vidék testesíti meg a Pyke-szigeti Úrikikötőt. A táj valóban gyönyörű, meredek partszakaszok törik meg az égszínkék tenger hullámait, a fű pedig szinte valószínűtlenül zöld. A természetimádók biztos, hogy első látásra beleszeretnek.

Pyke_HBO

Innen nem messze már a dothrakiak földjén barangolhatunk. A Mourne-hegység lábánál áll Vaes Dothrak, a harcos nép egyetlen, fal nélküli városa. A vidék első blikkre talán kihaltnak és kopárnak tűnik, ám a különböző árnyalatú gránitkőzetek különleges hangulatot kölcsönöznek neki. Nem csak a „Trónok harca” alkotóit ihlette meg ez a vidék; a „Narnia krónikájá”-nak szerzője, C. S. Lewis is első látásra beleszeretett ebbe a látképbe.

Vaes Dothrak

A negyedik évad egy jelentős részében Arya Stark vándorlását kísérhetjük végig, aki a „Kutya” keresztnévre hallgató, Királyvárat elhagyó harcossal a nagynénje kastélyához igyekszik. A páros útja a festői Tollymore Forest Parkon keresztül halad, ahol hegyek, dombok és patakok, valamint egy folyó váltják egymást. A Tollymore egyébiránt az ország első állami erdőparkja, 1955-ben alapították. A Newcastle közelében fekvő 630 hektáros területet a Shimna folyó szeli át, melyen 16 gyönyörű kő-, illetve fahíd ível át.

Kétségtelenül a világ egyik legszebb fasora az Armoy település mellett húzódó Dark Hedges. A meseszép, több mint 250 éves bükkfák természetes alagutat képeznek a Bregagh road felett, a lombjaikon keresztül pedig csodás fényjátéknak lehetünk a szemtanúi szinte a nap bármelyik szakaszában.

Belfast-2014-146_web-lrg

A legenda szerint a Szürke hölgy szelleme kísért itt, a sorozatban azonban a Dark Hedges a Királyvár felé vezető utat szimbolizálja.

Skócia

Kicsit keletebbre érve jutunk el az egyik nagy ház rezidenciájához, Deresbe. Ahol közeleg a tél, ott áll a 14. században valójában Doune névre keresztelt kastély.

doune-castle

Az alkotók természetesen itt-ott egy kicsit kiegészítették az építményt, de a Stirlingben álló hatalmas kőkastély minden egyes zuga a Starkokat idézi.

Doune

Már akinek nem a „Gyalog galopp” jut az eszébe, amit szintén itt forgattak.

Izland

Az Éjjeli Őrség felderítőútjának felvételei a Vatnajökull Nemzeti Parkban készültek. A Falon túli vidék valójában Izland legnagyobb összefüggő jégmezőjét rejti magában.

iceland-game-of-thrones-1024x533

Az igazán hideg tájakig elmerészkedve magunk is szemügyre vehetjük, hol találkozott Havas Jon és Ygritte. Az igen romantikus jeleneteknek többek között a Svínafellsjökull-gleccser ad otthont.

b6416

A jégbirodalomban sétálva lenyűgöző panoráma tárul elénk, a fagyos jégcsapok helyenként szoboralakot öltenek, a néhol szakadékok szabdalta jéghegyek pazar panorámát biztosítanak. Itt található a Grjótagjá-barlang a rendkívül meleg, majd 50 °C-os termálvizével, ahol a két fiatal szerelmes még tovább fűtötte a hangulatot.

A Dimmuborgir lávamezőre elérve pedig elénk tárul a táj, ahol Mance Rayder ütött tábort a Vadakkal.

Horvátország

A produkció jelentős része az adriai térségben készült. A szűk kis sikátorok, melyek Királyvár körül kígyóznak, Horvátország gyöngyszemében, Dubrovnikban találhatók.

game-of-thrones-hbo-dubrovnik-croatia.jpg.rend.tccom.1280.960

Érdemes kicsit elveszni ezen a környéken, a több száz éves kőfalak és a királykék árnyalatú tenger egy régi, mesebeli korba repít. A városfalak mentén sétálva ne tévesszük szem elől a Minčeta-erődöt, mely a Halhatatlanok Házaként tűnt fel a sorozatban; itt esett fogságba Daenerys, akit akkor még apró sárkányai mentettek meg.

Az itteniek meleg vendégszeretete, a táj megkapó szépsége és a gasztronómiai remekek biztos, hogy újbóli visszatérésre csábítanak majd. Arról nem is beszélve, hogy a város autóval is megközelíthető; Budapesttől egészen Dubrovnikig autópályán haladhatunk.

2014-06-16-Croatia_Dubrovnik Tourism Office

Igen sok jelenetnek adott otthont a festői Trsteno Arborétum, mely Dubrovniktól nem messze található. A gyönyörű, 25,5 hektáros kert építése 1494-ben kezdődött, Ivan Marinov Gučetić-Gozze ekkor hozta itt létre nyári rezidenciáját, amihez persze egy méretes park is dukált. Kis idő elteltével a létesítmény a dubrovniki kulturális élet központja lett. Sajnos az évek során a természet nem kímélte ezt a területet, egy földrengés megsemmisítette a meseszép villát, ám az újjáépítéseknek hála a park ma is teljes pompájában ragyog. Sétánk során elhaladhatunk a mellett a szökőkút mellett, ahol Sansa Stark és Loras Tyrell csevegett egymással, amikor még úgy festett, hogy egy pár lesz belőlük. De egy itteni, fedett teraszon szövögette Lady Olenna Tyrell is a terveit a Lannisterek ellen.

Az Adria gyöngyétől nem messze magasodik a Lovrijenac-erőd, melyre pillantva egyből a Vörös-erőd ugrik be – teljesen jogosan.

LOVRJENAC_GAM2531

Ám nem csak az igen népszerű Dubrovnik környékét lepték el a sorozat színészei. Kicsit északabbra a partszakasz mentén találjuk a szintén népszerű Šibeniket, mely a mesés Braavost hivatott szimbolizálni. Természetesen ideérkezve nem találjuk itt a hatalmas, rodoszi kolosszusra emlékeztető kikötőőrt, ám a part és a kis utcácskák hangulata egyből elénk varázsolja az itt forgatott jeleneteket.

sibenik

Ám itt még mindig nem ér véget a horvát túra. Split közelében húzódik például az a partszakasz, ahol Daenerys megpihen a sárkányaival. Innen nem messze fekszik Klis apró falvacskája, mely Meereent ihlette. Ugyan itt is szükség volt néhány grafikai változtatásra, a táj maga azonban lenyűgöző.

Az Adriai-tengerre messze kihajózva érhetünk el Lokrum szigetére, mely az igen vagyonos Qarth várost testesítette meg. Az igazán nagy „Trónok harca”-rajongók minden bizonnyal elzarándokolnak majd ide, ha felépül a tervezett élménypark, mely teljes egészében a sorozatról fog szólni.

Málta

A királyvári jeleneteknek a második évadtól nagyrészt ugyan Dubrovnik adott otthont, az első évadban a helyszínt azonban Málta, pontosabban Mdina városa biztosította.

A ma csöppnyi település anno Málta első városa, majd fővárosa volt, ma azonban mindössze pár százan lakják. Az ódon, barokk hangulatú szűk utcák az élő történelmet keltik életre. I. sz. 60-ban Szent Pál apostol három hónapig időzött itt, mikor a közeli partoknál hajótörést szenvedett. Baelort, Westeros legszentebb helyét – ahol Eddard Starkot kivégezték – a Manoel-erőd testesíti meg. A hatalmas építmény egy különálló szigeten magasodik, és egy szál lakosa sincsen. 1998 óta a „Lovagi erődök Málta kikötőiben” nevű világörökségi helyszínt gazdagítja.

Az első évad során Kalkarában találták meg Királyvár méltó Vörös erődjét. Az itteni hatalmas falakat 1670-ben kezdték el felhúzni, mára pedig ez is az előbb említett világörökségi csoportot erősíti. A történet egy igen fontos eseménye játszódik a lebilincselően gyönyörű Azúr Ablaknál, mely Gozo szigetén található.

Gozo-Island

Itt kelt ugyanis egybe Daenerys a dothrakiak vezérével, Khal Drogóval. A különös formájú szikla minden évben sok turistát csábít erre a vidékre, a fotósok egyik kedvenc témája a hatalmas kőablak panorámája. És persze nem csak a sorozatban rendeztek itt esküvőt, hiszen sok romantikus lelkületű szerelmes mondja ki itt a boldogító igent.

Marokkó

Az észak-afrikai országban főleg Daenerys hódító jeleneteit vették fel. A Rabszolga-öböl menti városnak, Astapornak Essaouirat találták a legmegfelelőbbnek. Az Atlanti-óceán csodás panorámát kölcsönöz a kikötővárosnak, a régi épületek pedig élő díszletként szolgálnak.

Game-of-Thrones-Filming-Locations-Morocco

A szárazföld belseje felé kanyarodva Aït Benhaddou-ban találhatjuk magunkat, ahol a pentosi és a yunkai történések zajlottak.

Ait_Benhaddou_001

A hatalmas, homokszínű kőfalakat nem sokban kellett kiegészíteniük a grafikusoknak; a település valóban olyan, mintha a sorozat kedvéért építették volna, holott már több száz éve itt magasodnak. És majd 30 éve az UNESCO Világörökségi Listáján is szerepelnek.

Spanyolország

Európába visszatérve megéri körbenézni egy kicsit Sevillában. A mediterrán hangulatú dorni jeleneteknek ugyanis az Alcázar adott otthont.

alcazar sevilla

A Martell-ház az ötödik évadban kap hangsúlyosabb szerepet, így mikor Jaime Lannister a fiatal Myrcella Baratheon megmentésére érkezik ide, bepillantást nyerünk a meseszép épület belsejébe.

Alcazar

A királyi palotát anno mór királyok építtették és csinosították több évtizeden keresztül, felső részét pedig ma is az uralkodó és családja használja. És persze ez is szerepel a Világörökségi Listán.

A sorozat helyszíneinek bejárására természetesen szervezett keretek között is van lehetőség. Sok utazási iroda vette fel repertoárjába a „Trónok harca”-túrát, így az ír vidék szinte teljes egészében bebarangolható.
További információ ITT találgató!

Láttál pár árnyat elsuhanni utad során? Ne aggódj, sárkányok elvileg nem léteznek…

Miliosz Katalin

Ez a cikkünk Az Utazó magazin 2016/1. számában található!

Legyél az első hozzászóló "A „Trónok harca” színterei a valóságban" című cikkhez

Szólj hozzá

Your email address will not be published.


*