A világ ismét „Trónok harca”-lázban ég. Következik a hatodik évad, és a szereplők mellett a csodaszép helyszíneket is megcsodálhatjuk. Azokat, amelyeket sok rajongó – különösen forgatás idején – személyesen is igyekszik felkeresni. A jó hír, hogy nem kell sokat utaznunk, ha szeretnénk bejárni Királyvár zegzugos utcáit, Deres zordabb vidékeit, esetleg követni az Éjjeli Őrség felderítőcsapatát a Falon túlra. A legendás fílmbeli helyszínek szerencsére elérhető távolságban vannak tőlünk.
Észak-Írország
Amellett, hogy a produkció főhadiszállása is Belfastban van, rengeteg jelenetet vettek fel a város környékén is.
Alig 15-20 perces autóútra már pazar természeti környezet veszi át a hatalmat, így a produkció megálmodói a történet igen sok színterét vélték itt felfedezni.
Ilyen például a Greyjoy-ok által uralt Vas-szigetek, mely a valóságban a cseppnyi Ballintoy településnél található.
A rideg, hatalmas sziklák által uralt vidék testesíti meg a Pyke-szigeti Úrikikötőt. A táj valóban gyönyörű, meredek partszakaszok törik meg az égszínkék tenger hullámait, a fű pedig szinte valószínűtlenül zöld. A természetimádók biztos, hogy első látásra beleszeretnek.
Innen nem messze már a dothrakiak földjén barangolhatunk. A Mourne-hegység lábánál áll Vaes Dothrak, a harcos nép egyetlen, fal nélküli városa. A vidék első blikkre talán kihaltnak és kopárnak tűnik, ám a különböző árnyalatú gránitkőzetek különleges hangulatot kölcsönöznek neki. Nem csak a „Trónok harca” alkotóit ihlette meg ez a vidék; a „Narnia krónikájá”-nak szerzője, C. S. Lewis is első látásra beleszeretett ebbe a látképbe.
A negyedik évad egy jelentős részében Arya Stark vándorlását kísérhetjük végig, aki a „Kutya” keresztnévre hallgató, Királyvárat elhagyó harcossal a nagynénje kastélyához igyekszik. A páros útja a festői Tollymore Forest Parkon keresztül halad, ahol hegyek, dombok és patakok, valamint egy folyó váltják egymást. A Tollymore egyébiránt az ország első állami erdőparkja, 1955-ben alapították. A Newcastle közelében fekvő 630 hektáros területet a Shimna folyó szeli át, melyen 16 gyönyörű kő-, illetve fahíd ível át.
Kétségtelenül a világ egyik legszebb fasora az Armoy település mellett húzódó Dark Hedges. A meseszép, több mint 250 éves bükkfák természetes alagutat képeznek a Bregagh road felett, a lombjaikon keresztül pedig csodás fényjátéknak lehetünk a szemtanúi szinte a nap bármelyik szakaszában.
A legenda szerint a Szürke hölgy szelleme kísért itt, a sorozatban azonban a Dark Hedges a Királyvár felé vezető utat szimbolizálja.
Skócia
Kicsit keletebbre érve jutunk el az egyik nagy ház rezidenciájához, Deresbe. Ahol közeleg a tél, ott áll a 14. században valójában Doune névre keresztelt kastély.
Az alkotók természetesen itt-ott egy kicsit kiegészítették az építményt, de a Stirlingben álló hatalmas kőkastély minden egyes zuga a Starkokat idézi.
Már akinek nem a „Gyalog galopp” jut az eszébe, amit szintén itt forgattak.
Izland
Az Éjjeli Őrség felderítőútjának felvételei a Vatnajökull Nemzeti Parkban készültek. A Falon túli vidék valójában Izland legnagyobb összefüggő jégmezőjét rejti magában.
Az igazán hideg tájakig elmerészkedve magunk is szemügyre vehetjük, hol találkozott Havas Jon és Ygritte. Az igen romantikus jeleneteknek többek között a Svínafellsjökull-gleccser ad otthont.
A jégbirodalomban sétálva lenyűgöző panoráma tárul elénk, a fagyos jégcsapok helyenként szoboralakot öltenek, a néhol szakadékok szabdalta jéghegyek pazar panorámát biztosítanak. Itt található a Grjótagjá-barlang a rendkívül meleg, majd 50 °C-os termálvizével, ahol a két fiatal szerelmes még tovább fűtötte a hangulatot.
A Dimmuborgir lávamezőre elérve pedig elénk tárul a táj, ahol Mance Rayder ütött tábort a Vadakkal.
Horvátország
A produkció jelentős része az adriai térségben készült. A szűk kis sikátorok, melyek Királyvár körül kígyóznak, Horvátország gyöngyszemében, Dubrovnikban találhatók.
Érdemes kicsit elveszni ezen a környéken, a több száz éves kőfalak és a királykék árnyalatú tenger egy régi, mesebeli korba repít. A városfalak mentén sétálva ne tévesszük szem elől a Minčeta-erődöt, mely a Halhatatlanok Házaként tűnt fel a sorozatban; itt esett fogságba Daenerys, akit akkor még apró sárkányai mentettek meg.
Az itteniek meleg vendégszeretete, a táj megkapó szépsége és a gasztronómiai remekek biztos, hogy újbóli visszatérésre csábítanak majd. Arról nem is beszélve, hogy a város autóval is megközelíthető; Budapesttől egészen Dubrovnikig autópályán haladhatunk.
Igen sok jelenetnek adott otthont a festői Trsteno Arborétum, mely Dubrovniktól nem messze található. A gyönyörű, 25,5 hektáros kert építése 1494-ben kezdődött, Ivan Marinov Gučetić-Gozze ekkor hozta itt létre nyári rezidenciáját, amihez persze egy méretes park is dukált. Kis idő elteltével a létesítmény a dubrovniki kulturális élet központja lett. Sajnos az évek során a természet nem kímélte ezt a területet, egy földrengés megsemmisítette a meseszép villát, ám az újjáépítéseknek hála a park ma is teljes pompájában ragyog. Sétánk során elhaladhatunk a mellett a szökőkút mellett, ahol Sansa Stark és Loras Tyrell csevegett egymással, amikor még úgy festett, hogy egy pár lesz belőlük. De egy itteni, fedett teraszon szövögette Lady Olenna Tyrell is a terveit a Lannisterek ellen.
Az Adria gyöngyétől nem messze magasodik a Lovrijenac-erőd, melyre pillantva egyből a Vörös-erőd ugrik be – teljesen jogosan.
Ám nem csak az igen népszerű Dubrovnik környékét lepték el a sorozat színészei. Kicsit északabbra a partszakasz mentén találjuk a szintén népszerű Šibeniket, mely a mesés Braavost hivatott szimbolizálni. Természetesen ideérkezve nem találjuk itt a hatalmas, rodoszi kolosszusra emlékeztető kikötőőrt, ám a part és a kis utcácskák hangulata egyből elénk varázsolja az itt forgatott jeleneteket.
Ám itt még mindig nem ér véget a horvát túra. Split közelében húzódik például az a partszakasz, ahol Daenerys megpihen a sárkányaival. Innen nem messze fekszik Klis apró falvacskája, mely Meereent ihlette. Ugyan itt is szükség volt néhány grafikai változtatásra, a táj maga azonban lenyűgöző.
Az Adriai-tengerre messze kihajózva érhetünk el Lokrum szigetére, mely az igen vagyonos Qarth várost testesítette meg. Az igazán nagy „Trónok harca”-rajongók minden bizonnyal elzarándokolnak majd ide, ha felépül a tervezett élménypark, mely teljes egészében a sorozatról fog szólni.
Málta
A királyvári jeleneteknek a második évadtól nagyrészt ugyan Dubrovnik adott otthont, az első évadban a helyszínt azonban Málta, pontosabban Mdina városa biztosította.
A ma csöppnyi település anno Málta első városa, majd fővárosa volt, ma azonban mindössze pár százan lakják. Az ódon, barokk hangulatú szűk utcák az élő történelmet keltik életre. I. sz. 60-ban Szent Pál apostol három hónapig időzött itt, mikor a közeli partoknál hajótörést szenvedett. Baelort, Westeros legszentebb helyét – ahol Eddard Starkot kivégezték – a Manoel-erőd testesíti meg. A hatalmas építmény egy különálló szigeten magasodik, és egy szál lakosa sincsen. 1998 óta a „Lovagi erődök Málta kikötőiben” nevű világörökségi helyszínt gazdagítja.
Az első évad során Kalkarában találták meg Királyvár méltó Vörös erődjét. Az itteni hatalmas falakat 1670-ben kezdték el felhúzni, mára pedig ez is az előbb említett világörökségi csoportot erősíti. A történet egy igen fontos eseménye játszódik a lebilincselően gyönyörű Azúr Ablaknál, mely Gozo szigetén található.
Itt kelt ugyanis egybe Daenerys a dothrakiak vezérével, Khal Drogóval. A különös formájú szikla minden évben sok turistát csábít erre a vidékre, a fotósok egyik kedvenc témája a hatalmas kőablak panorámája. És persze nem csak a sorozatban rendeztek itt esküvőt, hiszen sok romantikus lelkületű szerelmes mondja ki itt a boldogító igent.
Marokkó
Az észak-afrikai országban főleg Daenerys hódító jeleneteit vették fel. A Rabszolga-öböl menti városnak, Astapornak Essaouirat találták a legmegfelelőbbnek. Az Atlanti-óceán csodás panorámát kölcsönöz a kikötővárosnak, a régi épületek pedig élő díszletként szolgálnak.
A szárazföld belseje felé kanyarodva Aït Benhaddou-ban találhatjuk magunkat, ahol a pentosi és a yunkai történések zajlottak.
A hatalmas, homokszínű kőfalakat nem sokban kellett kiegészíteniük a grafikusoknak; a település valóban olyan, mintha a sorozat kedvéért építették volna, holott már több száz éve itt magasodnak. És majd 30 éve az UNESCO Világörökségi Listáján is szerepelnek.
Spanyolország
Európába visszatérve megéri körbenézni egy kicsit Sevillában. A mediterrán hangulatú dorni jeleneteknek ugyanis az Alcázar adott otthont.
A Martell-ház az ötödik évadban kap hangsúlyosabb szerepet, így mikor Jaime Lannister a fiatal Myrcella Baratheon megmentésére érkezik ide, bepillantást nyerünk a meseszép épület belsejébe.
A királyi palotát anno mór királyok építtették és csinosították több évtizeden keresztül, felső részét pedig ma is az uralkodó és családja használja. És persze ez is szerepel a Világörökségi Listán.
A sorozat helyszíneinek bejárására természetesen szervezett keretek között is van lehetőség. Sok utazási iroda vette fel repertoárjába a „Trónok harca”-túrát, így az ír vidék szinte teljes egészében bebarangolható.
További információ ITT találgató!
Láttál pár árnyat elsuhanni utad során? Ne aggódj, sárkányok elvileg nem léteznek…
Miliosz Katalin
Ez a cikkünk Az Utazó magazin 2016/1. számában található!
Legyél az első hozzászóló "A „Trónok harca” színterei a valóságban" című cikkhez