446 magyar szerző dedikál a Könyvfesztiválon

Pontosan 446 magyar szerző dedikál a standoknál a könyvünnepen, melyre 2014. április 24-től, csütörtöktől április 27-ig, vasárnapig várják a szervezők az könyveket szerető látogatókat. Ezúttal is 60 ezer érdeklődőt remélnek, Budapestről, vidékről és a határokon túlról egyaránt. A Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál a világirodalom és a hazai szellemi élet kiemelkedő képviselőinek találkozója, több mint harminc ország írója, tudósa, művésze vesz részt az eseménysorozaton, melyen kulturális programok sokasága vonzza a látogatókat: író-olvasó találkozók, felolvasások, dedikálások, irodalmi estek, könyvpremierek, művészkönyv-bemutatók, kerekasztal-beszélgetések, koncertek, színházi bemutatók, kiállítások, filmvetítések.

Tizennegyedik alkalommal rendezik meg a fesztivál keretein belül az Európai Unió tagországainak fiatal prózaíró tehetségeit bemutató, nagy sikerű, Európai Elsőkönyvesek Fesztiválját. A rendezvény az Európai Unió 28 országának közös elhatározásából, együttes vállalkozásaként szerveződik.

Idén kiemelkedő jelentőségű a holokauszt hetvenedik évfordulója előtti tisztelgés: emlékstandon lehet megvásárolni az évfordulóra megjelent, valamint az elmúlt években napvilágot látott, a tragikus eseményekről szóló kiadványokat: elemzéseket, történészi munkákat, visszaemlékezéseket, regényeket.

A Budapest Nagydíjat a nyitónapon a fesztivál díszvendége, Sofi Oksanen finn írónő vehette át. Az írónő számos szakmai díj birtokosa, tavaly első finn írónőként megkapta Stockholmban a Nordic Book Pirze elismerést, a svéd akadémia által alapított irodalmi díjat, 2012-ben pedig a Finn oroszlán érdemrendet. Családi történetek mellett erős igazságérzete vezette az olyan feldolgozatlan történelmi témák felé, mint Észtország szovjet megszállása – fogalmazott Sofi Oksanen, még a rendezvény csütörtöki díjátadója előtt megtartott pódiumbeszélgetésen.

Április 26-án hosszú sorok kígyóztak, hogy dedikálást kaphassanak az extravagáns írónőtől.



A fesztivál egyben könyvszakmai és üzleti fórum is, a régió könyvpiaci gondjaival kapcsolatos szakmai tanácskozásokkal, konferenciákkal, az olvasáskultúrát középpontba állító előadásokkal. Speciális program a Könyvtáros Klub, a csaknem háromezer könyvtárost megmozgató szakmai fórum.

Az április 24-i megnyitón érdekes volt Bendzsel Miklós, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalának elnökének beszéde, aki arról is szólt, hogy a könyvfesztivál a szellemi tulajdon világnapjához is kötődik. Megemlítette, hogy az olvasás a digitális környezetben megváltozóban van, kiemelve, hogy az adatátvitel és a technika költsége is egy milliomod részére zsugorodott alig egy emberöltő alatt. Ennek hatására a lényegkeresés, a rendszerezés, a rangsorolás komplex kihívásaival kell szembenéznie az olvasónak. Bejelentette: a fesztiválon Magyar Fordítóház Alapítvány kapja meg a fordítók áldozatos munkájának támogatásáért a hivatal egyik elismerését, a Millenniumi Díjat.

Kocsis András Sándor, a Könyvfesztivált szervező Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülésének (MKKE) elnöke bejelentette: a fesztiválon posztumusz tiszteletbeli Budapest Nagydíjjal tüntetik ki a napokban elhunyt Gabriel García Márquezt.

A Könyvfesztivál díszvendége idén Törökország. Abdurrahman Arici, a török kulturális és turisztikai miniszter helyettese a megnyitón bejelentette, hogy novemberben Magyarország mutatkozhat be díszvendégként Isztambulban, hazája nemzetközi könyvvásárán.

(Fotó: Falus Tamás)

Legyél az első hozzászóló "446 magyar szerző dedikál a Könyvfesztiválon" című cikkhez

Szólj hozzá

Your email address will not be published.


*