A Negyed6Negyed7 a város egyik legnagyobb kulturális fesztiváljává nőtte ki magát: több mint harminc helyszínen, száznál több programmal várja az érdeklődőket 2013. november 27-e és december 5-e között. A fesztivál megnyitójával a szervezők azt szeretnénk szimbolizálni, hogy nem egy hagyományos vallási ünnepről van szó. Ez az első alkalom, hogy Budapest történelmi zsidónegyedének közepén, a Gozsdu Udvarban állítanak fel egy térinstallációt az ünnep idején. A BLOKK Építész Műhely Hanukia Padja – a fesztivál találkozópontja –egyszerre fejezi ki, hogyan lehet kreativitással, civil összefogással és innovációval újraértelmezni, egy vallási ünnepet. „A Hanukia 9 lángját tartó fal jól kifejezi idei fesztiválunk koncepcióját és Hanuka üzenetét is: a látszólag elválasztott összeköt bennünket – a járókelők közti vízszintes teret, lángjaival pedig a földet és az eget” – forgalmazzák a szervezők.
A Negyed6Negyed7 Hanuka Fesztivál megnyitója fényfestéssel és live acttel egybekötött gyertyagyújtásra a Gozsdu C (középső) Udvarban felállított Hanukia Padnál lesz 2013. november 27-én, este fél nyolckor. Ide várják az érdeklődők a fesztivál idején minden este fél nyolcra az érdeklődőket az ünnep minden estéjén a gyertyagyújtásokra, ahonnan közösen séta vezet át a hanuka-tanulások rendhagyó helyszíneire, majd az esti bulikra, koncertekre.
A Negyed6Negyed7 Fesztivál teljes programja megtalálható a http://negyed6negyed7.com oldalon.
A Hanuka ünnepéről
Hanuka, azaz a Fény ünnepének nyolc napján a Makkabeusoknak a szíriai görögök feletti győzelmére, a Jeruzsálemi Szentély megtisztítására újraavatására, valamint a nyolc napon át égő mécses csodájára emlékeznek a zsidó emberek.
Az időszámításunk előtti 2. század közepén járunk, a hellenizmus térhódításának korszakában. Júdeát IV. Antiokhosz hellén uralkodó kormányozza, aki Zeusz szobrát állíttatta fel a jeruzsálemi Szentélyben, a városban bálványokat hordoztatott körbe, kötelezve a zsidókat, hogy boruljanak le ezek előtt. Modiin kisvárosában felkelés robbant ki Matitjahu vezetésével; fia, Júda Makkabi pedig egy kis csapattal legyőzte a túlerőben lévő szír-görög sereget, majd megtisztították, és újraavatták a Szentélyt (innen a Hanuka elnevezés – héberül „felszentelést” jelent).
Hanuka ünnepéhez kapcsolódik a nyolc napon át égő olaj csodája is. A történet szerint, amikor a Makkabeusok a Szentély megtisztításakor meg akarták gyújtani a liturgikus gyertyákat, mindössze egyetlen napra elegendő kóser olajat találtak. Az új olaj előállítására nyolc napra lett volna szükség, ám a hagyomány szerint ekkor csoda történt: az egy napra elegendő olaj nyolc napon át kitartott. Innen ered az a szokás, hogy Hanuka első napjától minden este eggyel több gyertyát gyújtanak meg az emberek. A gyertyatartó, azaz a hanukia nyolc ágát a kilencedik – középső – „szolga” (sámesz) segítségével gyújtanak meg, így az ünnep végére az összes láng ég és hirdeti az olaj csodáját – a kitartó fényt.
A Negyed6Negyed7 Fesztiválról
Hatodik alkalommal rendezik meg a téli Negyed6Negyed7 Fesztivált: Hanuka ünnepén ismét közösségi programokkal telnek meg Budapest történelmi zsidónegyedének ismert és rejtett terei, ezúttal a negyed szubkultúráira, kisebbségeire, művészeti közösségeire fókuszálva. A Marom Klub Egyesület szervezésében létrejövő programsorozat a Belső-Erzsébetváros társadalmi rétegződését igyekszik feltérképezni: kiállítások és irodalmi programok, koncertek és bulik, gasztro rendezvények, városi séták, performanszok, vallási programok, beszélgetések és előadások, workshopok segítségével juthat a közönséghez közelebb a Magyarországon élő-alkotó csoportok, közösségek élete.
A programfüzet itt található: http://bit.ly/N6N7PRG
Legyél az első hozzászóló "Hanuka Fesztivál a Gozsdu Udvarban" című cikkhez