A folyók ölelésében – egyedülálló tárlat a Duna-Dráva Nemzeti Parkról

Fotó AM Sajtóiroda

A Duna és a Dráva folyók által körbeölelt Duna-Dráva Nemzeti Park lenyűgöző élőhelyét és annak gazdag biodiverzitását, valamint a természetvédelmi munkatársak odaadó munkáját mutatja be a budapesti Mezőgazdasági Múzeum új kiállítása. Ami nem csak a parkot és annak értékeit tárja elénk részletesen, hanem a természetvédelem fontosságára és a tudatos ismeretterjesztésre is fókuszál.

A Dráva folyó, mint az egyik legjobban megőrzött ökológiai rendszerünk képezi a nemzeti park alapját, amely 5 tájvédelmi körzetből és 19 természetvédelmi területből áll, biztosítva ezzel a sokféle élővilág fennmaradását. A Duna-Dráva-Mura bioszféra-rezervátum pedig nemzetközi szinten is kiemeli a térség jelentőségét, öt ország – Magyarország, Ausztria, Horvátország, Szerbia és Szlovénia – együttműködésével.

Fotó: DDNP.HU

Azt, hogy Magyarországon az elmúlt években megnövekedett a nemzeti parkok és természeti értékei iránti érdeklődés, a közvélemény-kutatások is igazolják: a felmérések szerint az emberek 95 százaléka szívesen tölti szabadidejét a természetben, 70 százalékuk pedig járt is már valamelyik nemzeti parkban. Amihez az is hozzájárul, hogy a nemzeti parkok működtetése során ma már a 21. századi látogatói igényeket is kielégítő infrastruktúra-hálózatot várja az érdeklődőket.

A Duna-Dráva nemzeti Park Igazgatóság a KEHOP program keretében több mint 2,5 milliárd forintból 8 projektet valósított meg: ezek között volt a Bezerédi-Duna ág rehabilitációja, valamint a Kikerics panoráma sétánnyal és egy fogadóépülettel bővült, miközben a megújult Nagyharsányi szoborpark. Így a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság működtetésében jelenleg három látogatóközpont, 23 tanösvény, hat barlang, egy arborétum, négy tematikus bemutatóhely és öt szálláshely található, amelyeket 2023-ban több mint száznegyvenezer regisztrált látogató keresett fel.

-azutazo-