A mosoly országa

Átszállás nélkül úgy juthatunk Thaiföld tengerparti részére, ha Bécsbe autózva, az Austrian Airlines közvetlen járatával repülünk Phuketre. Másfelé indulva két vagy három átszállással kell számolnunk, amire mindenképpen érdemes felkészíteni a gyermeket vagy gyermekeket. A hosszú úttal járó fáradtság leküzdésében segíthet, ha mondjuk a KLM-mel repülve, a bangkoki átszállást az oda- vagy a visszaúton egy kellemes, vásárlással egybekötött kirándulásra, pihenésre is felhasználjuk. Amszterdamban azt is megtapasztalhatjuk, mit jelent manapság egy légitársasági szövetség – esetünkben a Sky Team – ereje. Mert miközben az indulás előtt másfél órával még alig néhányan lézengenek a jumbo jetnek becézett Boeing 747-esre várva, a reptér különböző pontjairól időről időre folyamatosan közelítenek a gép felé azok az utasok, akik a kontinens más városaiból érkeztek a szövetség egyik gyűjtő-elosztó központjának számító Schipool repülőtérre, hogy dugig megtöltsék az óriásgépet.

Két gyermekkel a turistaosztályon akkor járunk a legjobban, ha a középső négyes széksorba kérünk helyet, ahol a magunk kényelmét háttérbe szorítva, a kicsiknek kellemes fekhelyet kreálhatunk. Nem árt tudni, hogy bármikor felkereshetjük a fedélzeten kialakított konyharészt, ahol a vacsora és a reggeli közötti időszakban üdítőt, szendvicset, snacket vehetünk magunkhoz.

Kedvezmények gyermekeknek

Azt is érdemes megjegyezni, hogy Thaiföld ma már egész évben rendkívül keresett célállomás. A főszezon természetesen továbbra is az európai télnek számító november–február közötti időszak, amikor az ázsiai országban kellemes meleg várja az utazót. De már az esős évszaknak számító párás meleget hozó májusban vagy augusztusban is tele vannak az öreg kontinensről Thaiföldre tartó gépek. A belföldi járatok száma viszont ilyenkor lényegesen lecsökken. Ezért a legokosabb, ha az ember – az év bármelyik szakában indul útnak – még itthon, előre lefoglalja a jegyét, különben könnyen úgy járhat, mint azok, akik jó szerencséjükben bízva útra keltek, de akár egy egész napra is a thai építészet stílusjegyeit viselő, ultramodern Suvarnabhumi Airport repülőtéren ragadtak. Számukra az egyetlen vigasz az, hogy a Thai Airways belföldi várótermében – igaz, étel-ital nélkül – az Európában, a business-várókban megszokott kényelem várja az összes utast.

A kisgyermekkel utazóknak érdemes a reptér közvetlen szomszédságában álló Novotel Suvarnabhumi Airport Hotelben tölteniük egy pihentető éjszakát, hogy azután már felfrissülve, trópusi öltözékben induljanak tovább a tengerpart felfedezésére. A négycsillagos szálloda jól példázza azt az általános szakmai véleményt, hogy Ázsiában minden „csillagzat” alatt egy szinttel magasabb szolgáltatást kapunk, mint Európában. A Novotel négy csillagát az öreg kontinensen több ötcsillagos hotel is megirigyelhetné. A hatalmas, tiszta, elegáns, átriumos előcsarnokban apró mesterséges tó és dús növényzet jelzi, hogy errefelé azok a növények is mindennapiak, amelyeknek egy-egy szála is komoly értéket képvisel Európában. A fapadlós, tágas szobában fizetős wireless internetkapcsolatot hozhatunk létre a világgal. A legnagyobb élményt a hotel tömbje által körülvett nyitott uszoda nyújtja, amelynek két végében a hatalmas oszlopokon nyugvó pagodatető jelzi: megérkeztünk thai földre.
A frissítő úszás és a medence bárpultjánál elfogyasztott koktél után a kényelmes nyugágyon történő pihenés teszi teljessé a relaxációt. Aki pedig a mozgás megszállottja, annak a legmodernebb gépekkel gazdagon felszerelt fitneszterem biztosítja az izmokat karbantartó mozgás lehetőségét. Ezután következhet a hazaihoz képest visszafogott árfekvésű svédasztalos vacsora, ahol a nemzetközi konyha remekei mellett felsorakoztatott távol-keleti finomságok, valamint a különleges gyümölcsök serege is jelzi, hogy Thaiföldön valóban mindent megtalálhatunk, mi szem-szájnak ingere. A családosok számára külön jó hír, hogy a minőségi szállodákban mindenütt ingyen kérhetnek ételt-italt a négy év alatti gyermekek, de a tízévesnél fiatalabbak étkezését is ötvenszázalékos kedvezmény illeti. A Novotel-lánc házaiban emellett a szülőkkel együtt érkező 16 év alatti gyermekek ingyen fogyaszthatják el a reggelijüket.

Törpecápák és elefántok

A reptérről egyórás utazás után juthatunk el a tengerpartra – esetünkben Phuketre. A neve tamil nyelven annyit tesz: „kristályhegy”. Története 1025-ig nyúlik vissza, s a viharos évszázadok során az India és Kína között hajózók menedékeként vált ismertté. Manapság az Ázsiában megszokott nyüzsgést élheti át az egymást érő piacok, valamint az utcai ételárusok látványára rácsodálkozó utazó, akinek mindenképpen érdemes taxit fognia, hogy felkeresse a tengerpart melletti hegycsúcson magasodó, hatalmas, majdnem kész Buddha-szobrot, amelynek fenséges látványát a köré csoportosított apróbb szobrok teszik teljessé. Ha pedig már feljutottunk a magaslatra, élvezzük ki az elénk táruló panorámát: az óceán és a környező szigetek méltóságteljes nyugalmának látványát.
A gyerekek számára természetesen az egyik legjobb szórakozás a tengerparton vagy a szálloda medencéjében eltöltött idő. Érdemes azonban számolni azzal, hogy az esős évszakban általában jóval erősebb a tenger hullámzása, és ezért gyakorta találkozhatunk a fürdést tiltó piros zászlókkal. Ezért is lényeges, hogy olyan szállodát válasszunk a pihenéshez, ahol fürdőmedencék is várják a családokat.

Kihagyhatatlan program a néhány éve átadott Phuket FantaSea felkeresése is, ahová a park elegáns egyenruhába öltöztetett sofőrje szállítja a vendégeket egy kisbusszal. A kulturális témaparkként aposztrofált helyen késő délután kezdődik az élet: ügyes kezű kézművesek portékái várják az érkezőt, s a számtalan, különféle emléktárgyat kínáló színes boltok mellett a vurstlikban megszokott játékok és tradicionális thai táncelőadások szórakoztatják a nagyérdeműt. A valódi látványosság azonban akkor következik, amikor sötétedés után, a park belsejében található meseszerű, csillogó kövekkel díszített ékszerbolt felé indulunk, amelynek tetején hasonlóan attraktív elefántszobor forog. A mesébe illő épület mellett az európai ember számára az egykori Angkort idéző Palace of the Elephants Theater sejtelmes megvilágítása erősíti a látvány izgalmát. Vele szemben a thai történelmi építészetet idéző, falain mesebeli jelenetekkel díszített Golden Kinnaree hatalmas étterme várja méretes svédasztallal a vendégeket. Az épülethez vezető hídról a mesterséges tó vizére pillantva a békésen úszkáló törpecápák látványa jelent újabb egzotikumot. Az elefántpalota felé indulva különösen a gyermekek kedvéért érdemes megállni a feldíszített, a hátukon hatalmas fotelt hordozó elefántoknál, amelyek békésen köröznek a számukra korántsem megerőltető teherrel, a homokszínű palotában pedig némi pénzért lefotóztathatjuk magunkat bébielefánttal és tigrissel – a bekeretezett képet aztán a kijáratnál átvehetjük. A dzsungel hangulatába ágyazott nézőtérről a hős Kamala meséjében gyönyörködhetünk, amelyben magas színvonalú technikai megoldások, az akrobatikus és revüelemek mellett valódi elefántok produkcióját is élvezhetjük.

Bangkok fényei

A phuketi utazás elején vagy a végén szánjunk néhány napot Bangkokra. A számtalan felhőkarcolóval is hivalkodó metropolis felfedezését kezdhetjük taxival, a város védjegyévé vált, háromkerekű, motoros riksával, a tuktukkal, vagy a gyors függővasúttal, esetleg a folyó felől közelítve, hajóval. Bármit is választunk, gondolnunk kell arra, hogy a nagy melegben a gyerekeket különösen óvni kell az erős napfénytől – ezért ajánlatos sapkával útra kelni – és a kiszáradástól, ami ellen folyamatos vízfogyasztással védekezhetünk. A számtalan látnivaló közül kihagyhatatlan az uralkodók egykori otthonául szolgáló királyi palota és a Wat Pho-templom, amely a 46 méter hosszú, 15 méter magas, arannyal bevont fekvő Buddha-szobor révén vált méltán nevezetessé, de természetesen a kolostorban működő tradicionális thaimasszázs-oktatás is növeli a hely ismertségét.
Bármerre, s a nap bármely szakában is indulunk, hatalmas a forgalom. A legnagyobb csomópontok környékén nemegyszer annyit kell várakoznunk, hogy az alkalmi árusok a kapualjakban frissen sütött finomságokat kényelmesen körbehordhatják a hosszan kígyózó kocsisorok között. A lüktető metropolisban persze nemcsak ennivalót, hanem szinte mindent árulnak az utcákon és az utcákra tekintő bazárokban, ahol sok más termék mellett, fillérekért kínálják az „original copy”-t, vagyis a márkás órák, ruhadarabok másolatait. Ha a hangulat miatt kíváncsiak vagyunk valamelyik bazárra, a legjobban akkor járunk, ha a szép számban előforduló rendőröknek köszönhetően tökéletesen biztonságos, koncertekkel is hangulatosabbá tett éjszakai piacot, a Night Marketet keressük fel, ahol a hamisítványok és bóvlik mellett minőségi faragásokkal, képkeretekkel, műalkotásokkal is találkozhatunk. Ha pedig vásárolni is szeretnénk, ne feledjük a klasszikus kérdést: mennyit enged a feléből?

Útravaló

Ha egyéni szervezésben indulunk Thaiföldre, nem árt mindenről információkat szerezni, amit csak lehet, itthonról megszervezni. Így is érhetnek bennünket meglepetések – de talán kisebbek, mint a helyben megkötött spontán üzletek esetében. Mivel a Bangkok–Phuket útvonalra az indulás előtti héten lehetetlen volt helyet szerezni, a jó szerencsében bízva indultunk a thai fővárosba – amely ezúttal elhagyott bennünket. Frappáns huszárvágásnak tűnt, hogy a thai fővárosból a szintén kellemes pihenőhelynek számító, csendesebb Krabira repülünk, és onnan néhány órás autózás után érkezünk meg Phuketre. Leszálláskor a repülőről gyönyörködhettünk a legendás Phi Phi tengerből kiemelkedő, különleges formájú szikláiban, amelyekhez hasonlókkal később az autóút során a szárazföldön is találkozhattunk.

A látvánnyal tehát nem is volt baj, nem úgy a szolgáltatással. Reggel, a romantikus elnevezésű Sunset Glow Service Co. Ltd.-nél befizetett út elején – néhány perces út a légkondicionált taxiig felkiáltással – egy roggyant buszba tuszkolták a nemzetközi utazósereget, akik szinte kivétel nélkül a világjárók modern kori bibliájának számító Lonley Planet helyi eligazodást segítő kiadványát tartották kezükben. A buszba préselt emberek hamar megtalálták a közös hangot, amelynek alapját a botrányos indulás körülményeinek taglalása adta meg. Ennek apró eleme volt a jobbfajta légkondicionáló hiánya, és az, hogy a sofőr mellett csúcsosodó csomagok olykor a sofőrre akartak dőlni, aki egyszer csak se szó, se beszéd megállt, hogy valamilyen ügyet elintézzen. A végállomáson újabb várakozás egy újabb kisbuszra, amely „természetesen” ismét nélkülözte a komfortot, és a szinte megszokott tíz perc után – az újabb buszcsere ígéretével – a fellengzős elnevezésű Phuket-Krabi Kaiser Travelnél megállt. A cérna elszakadt: a rendőrség emlegetése már csak azért is aktuálissá vált, mert időközben az is kiderült, hogy az egyik csomagnak is nyoma veszett. A végeredmény: egy elfogadható állapotú kisbusz és vele az elveszett csomag, a dél helyett pedig délután négy órai érkezés.

Örömvásár

Thaiföldön „könnyű vásárolni”: az árak – itthoni összehasonlításban – mértéktartóak, a választék bőséges, ráadásul felénk még ismeretlen helyi minőségi márkák is színesítik a kínálatot. Az elmúlt években olyan luxuskivitelű bevásárlóközpontok épültek, ahol „öröm a pénzköltés”. A legbiztosabb pontot a Central áruházlánc Thaiföld több városában, köztük Phuketen és Bangkokban is megtalálható egységei jelentik. A főváros központjában többel is találkozhatunk, amelyek közül a vásárlás legmagasabb fokú élvezetét a hatalmas alapterületű, számtalan önálló üzletet, éttermet is felvonultató Central World nyújtja. A bevásárlóközpontokban egy vásárlókártya mindössze regisztrációval járó kiváltásával szinte mindenütt 5 százalék árengedményhez juthatunk. Ha pedig személyenként egy-egy üzletben minimum 2000, összesen pedig minimum 5000 bath-ot költöttünk, az útlevél bemutatásával további 7 százalékos áfa visszatérítésére szerzünk jogosultságot: az összegyűjtött számlákat a vevőszolgálatnál – costumer service – kell benyújtanunk, s az itt kapott okmánnyal a repülőtéri tranzit területén juthatunk a visszajáró pénzhez. A legjobb, ha ezt a bankkártyánkra utaltatjuk, mert ha euróra váltjuk, 500 bath kezelési költséget kell fizetnünk, ha pedig helyi valutát kérünk, azt másutt nehezen tudjuk elkölteni.

Közlekedjünk okosan!

Amíg Phuketen keményen meg kell alkudni a taxisokkal, Bangkokban kevesebb áralkura kell számítanunk – ha ügyelünk arra, hogy mindig olyan taxiba szálljunk be, amelyben működik a taxióra. Ebben az esetben a taxizás, magyar árakhoz hasonlítva, kifejezetten olcsónak mondható. De hogy érdemes odafigyelni, azt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a szálloda portása mindig átadja azt a papírt, amelyen az adott kocsi szolgálati száma szerepel. Mivel nem minden kocsiban használják a taxamétert, mindig érdemes előre tájékozódni. Ha pedig már ismerjük a számunkra fontos útvonalak tarifáit, nyugodtan alkudjunk azokkal, akik a reális ár két-háromszorosáért akarnak úti célunkhoz elvinni. Amennyiben viszont nem ismerjük, inkább várjunk egy olyan kocsira, amelyben működik az óra. Bangkokban természetesen a tuktukozást is érdemes kipróbálni. De számítsunk arra, hogy a nyitott, motoros háromkerekűn megtett meleg és füstös út előtt is kemény áralkut kell folytatni.

Legyél az első hozzászóló "A mosoly országa" című cikkhez

Szólj hozzá

Your email address will not be published.


*