A rovarok egészségét védi a napfürdőzés

Régebben megfigyelték, hogy a kőrislevelű juhar (Acer negundo) rovarkártevői, a Boisea rubrolineata egyedei csoportosan gyülekeznek a napsütötte foltokon és eközben úgynevezett monoterpéneket, erős illatú, illékony szerves vegyületeket bocsátanak ki – olvasható a LiveScience (www.livescience.com/22678-bug-sunbathes-to-keep-germs-away.html) tudományos hírportálon.

Korábban a tudósok úgy vélték, hogy ezeknek a vegyületeknek a rovarok szaporodásában lehet szerepük, esetleg közrejátszhatnak a ragadozók elleni védekezésben, vagy egyfajta kommunikációs eszközként szolgálnak.

A vancouveri Simon Fraser Egyetem kutatói a legújabb kutatások szerint viszont azt derítették ki, hogy a napfény hatására képződő monoterpének valósággal „bekapszulázzák” a juharpoloska testén tanyázó gombaspórákat, kórokozókat, meggátolva, hogy azok behatoljanak a rovarok szervezetébe.

„A megelőző jellegű napfürdőzés megóvja a rovarokat a kórokozóktól, amelyek búvóhelyeiken tapadnak a juharpoloskákra” – hangsúlyozta Gerhard Gries biológusprofesszor, a tanulmány társszerzője, hozzátéve: ez a védekezési mechanizmus vélhetően más rovaroknál is megfigyelhető.

forrás: MTI

Legyél az első hozzászóló "A rovarok egészségét védi a napfürdőzés" című cikkhez

Szólj hozzá

Your email address will not be published.


*