A világ első filmje és a pétanque szülővárosa- séta Marseille mellett, La Ciotatban

Szűk utcák, bennük hagyományőrző kávézók, minősített strandok, fantasztikus sziklás öblök, és számtalan hangulatos tengerparti étterem várja a turistákat a Marseille mellett délkeletre fekvő, romantikus francia tengerparti kikötővárosban, La Ciotatban.

Marseille repterén várt a transzfer, hogy a 20 kilométer távolságra lévő La Ciotat-ba vigyen. Abba az apró ékszerdobozba, ami egy tradícionális tengerparti halászváros Franciaországban, Bouches-du-Rhone megyében, a Földközi-tenger partján. És ahol vendéglátóink a Tourist Office of La Ciotat munkatársai számtalan információval fogadtak minket.

Amellett, hogy a városka már a több évszázados építészeti emlékei révén is izgalmas úti cél, nem szabad elfelejteni azt sem, hogy La Ciotat a kultúrtörténelembe is bevonult azzal, hogy 1895. szeptember 28-án a Lumière fivérek a városban forgatták és mutatták be az első filmet a világon, a Vonat érkezik a La Ciotat-i pályaudvarra című alkotást. Ehhez kötődően a város méltán büszke a Cinéma Éden Theátre-re, a világ legrégebbi, 1889-ben épült, máig működő mozijára is, ami természetesen szintén a Lumiére fivérekhez kötődik. A kultúrtörténeti érdekességek közé tartozik az is, hogy 1910-ben Jules Le Noir szintén La Ciotatban találta fel a francia nemzeti kincsnek számító pétanque játékot.

A kikötőben sétálva egyből feltűnik a város nevezetessége, a hatalmas hajógyár. Az egykor tartályhajók gyártására szakosodott üzem lett a La Ciotat Shipyards nemzetközi hajózási vállalat központja, ami ma már sétahajók és szuperjachtok karbantartásával és javításával foglalkozik.

La Ciotat autentikus varázsával, meleg hangulatával és gazdag történelmi örökségével – közte a középkori templomokkal és kápolnákkal, parkjaival és persze a régi kikötővel -, azonnal lenyűgözi a látogatókat. Rögtön érdemes fölkeresni két különleges templomot, illetve kápolnát: a Notre-Dame-de-l’Assomption-templom és a Pénitents Blancs-kápolna is egyaránt a17. században épült. Ennél korábbi, 1598-ból való a Pénitents Bleus-kápolna. Felejthetetlen sétát ígér a Notre-Dame-de-la-Garde fölkeresése a tengerpart feletti magaslaton, ami egy 17. századi kápolna és kilátóhely. Ebből az időből származik a Városkapu is, ami szintén megcsodálható. Ezután pedig jólesik elidőzni a régi erődök romjain: a Bérouard és Saint-Antoine-erődök a városban találhatók, míg a Saint-Pierre-erőd pedig az Île Verte-en.

Érdemes fölkeresni a Városháza 19. századi neoreneszánsz épületét, és az Orsolya-rendi kolostor tornyát is. De még ezek mellett is bőven akad olyan látnivaló, ami feledhetetlen élményt ígér. Hiszen a városban több 17. századi műemlék épület idézi elénk a múlt hangulatát, ahogy azt a Hôtel de Grimaldi-Régusse, a Fougasse és az Abeille utcák is teszik.

Marion idegenvezetőnktől azt is megtudtuk, hogy La Ciotat történelmi címere egyértelmű utalás az egykori halászokra, amit egy hal, egészen pontosan egy szardínia reprezentál. Az örökség pedig máig tartó, hiszen a kikötőben igazán friss halat lehet enni, mivel reggelente a halászok a parton kínálják az aznap fogott portékáikat. A hozzájuk vezető utat el sem lehet téveszteni, mert a kikötő felé sétálva egyre közelebbről érezni a kellemes illatokat a partszéli éttermekből. Arra csábítva, hogy megkóstoljuk a helyi ízeket, amiben biztosan nem is csalódunk.

A szűk kis utcákon sétálgatva sok hagyományos spalettát és kovácsoltvas rácsot is látunk a házakon. Ebből is látszik, hogy a helyiek mennyire megőrzik múltbéli értékeiket, ami máig hozzájárul La Ciotat csodás történelmi hangulatához. Éppen úgy, ahogy a házak között megbúvó kis terek, köztük a Place Sadi Carnot is időutazásra csábítanak. Ez a tér a templomot körülvevő régi temető része volt egykor, ami még a római korból maradt ránk. Később piacként működött, azonban 1947-ben lerombolták azt és gyönyörű kis kertet építettek helyette, kőből alkotott Rognes szökőkúttal, pompázó magnólia fával. Ez az egyik olyan hely, ami a La Ciotatba érkezőnek ideális környezetet kínál arra, hogy a város felfedezése közben egy csodálatos milliőben megpihenjenek.

Azért, hogy méginkább élhető legyen a város, La Ciotat önkormányzata egy biztonságos, 4 kilométer hosszú, gyalog- és kerékpáros útvonalat hozott létre a régi sínek mentén, ami régen a hajógyárba vezetett. A Voice Douce útvonal a kórháznál a Frédéric Mistral sugárúton indul, és Matagot-ig tart, ahol kellemes sétát is tehetünk.

Egy másik izgalmas helyszín a sziklás öblök vidéke, ahol kristálytiszta tenger vár ránk. Mivel a gyalogolás ezen a helyen is kellemes elfoglaltság, mi is felvesszük a kényelmes lábbelit és irány a tengerpart. Már csak azért is, mert La Ciotat a tengerpartjának több arca van: egyik része kiváló minőségű plázsokból áll, ahol kristálytiszta a víz és puha a homok várja az érkezőket, míg a másik részén a sziklás öblök garantálják a változatosságot. Itt található a calangues is, ami egy keskeny, meredek falú beömlőnyílás, ami mészkőben, dolomitban, vagy más karbonátos rétegekben alakult ki és a Földközi-tenger partján egyedülálló látványt nyújtva ékesíti a környéket. Bátor emberek azok, akik ezeket a sziklákat megmásszák.

A régi kikötőben ringatózó hajókat elhagyva egy kis emelkedőn kaptatunk fel az impozáns Cap de I’Aigle menedékében megbúvó Parc du Mugel csodálatos botanikus parkjába. La Ciotat önkormányzata 1987 óta végzi itt a karbantartást és gondoskodik a fejlesztésekről is. A Le Parc de Mugel ingyenesen látogatható. A 12 hektáron számtalan trópusi és mediterrán faj él. A változatos növényzetben találunk bambuszokat, kaktuszokat, parafát, aromás növényeket és virágokat, gesztenyefákat, babérokat, tölgyeket, fenyőket. Sétánk során láthatunk szabadon használható piknikező helyet, gyermekjátszóteret is, miközben mindenhonnan csodálatos panoráma nyílik a tengerre, ahol gyönyörű sziklás öböl is található. Közülük az egyik az a híres Figuerolles Calangueles, aminek csúcsára feljutva fantasztikus élmény vár ránk. Ha pedig a sétánkat a tengerparton folytatjuk, kilométereken keresztül napozóágyakat, tiszta tengervizet és fürdőző embereket láthatunk még október végén is.

Igazolva, hogy La Ciotat olyan szerethető világot teremt, ahol a helyiek reggelente a kávézókban reggelizve, egy croissant és egy fekete mellett, a reggeli lapokat átolvasva beszélik át a történéseket, hogy aztán a közösségi térként is szolgáló kávézók, bisztrók a munka után is megteljenek az egymással vígan diskuráló La Ciotat-i polgárokkal. Akiknek már a testbeszédéből is kiérződik, hogy itt nincs rohanás, idegeskedés. Itt nyugalom és béke van.

A világelső film

A vonat érkezése című film 1895-ben készült. Az alkotó Lumière fivérek első vetítésén pánik tört ki, mert a filmet először látó közönség azt hitte, hogy a vonat valóban közéjük fog hajtani a mozivászonról. 2013-ban teljesen felújították az Eden Theátre-t, ami 2021-ben bekerült a Guinness-rekordok közé. 1981 óta máig itt rendezik meg a Frankofón Filmfesztivált, miközben az Eden-Theátre ad helyet a Lumexplore Fesztiválnak is.

Tipp: Lakatlan sziget sirályokkal

La Ciotat partjaitól 500 méterre találjuk az Île Verte lakatlan szigetet. A kikötőből rendszeresen indulnak hajójáratok, így napközben bármikor átugorhatunk egy kis felfedezőútra.

Tudta? La Ciotat, a kis provence-i s kikötőváros egyik, a külföldiek körében is kedvelt érdekességét Franciaország első dohányzásmentes strandja jelenti, ami az apró kikötőváros 13 kilométer hosszan futó Lumiere strandjának egyik partszakaszán található. A helyi rendőrség 35 eurós (9500 forint) pénzbírsággal büntetheti azt, aki cigarettára gyújt a strandon.

Fotó és szöveg: Urbán Györgyi

Címlapkép: Pinterest