Az Őrség erdeinek ölelésében, Szalafő-Pityerszeren egy különleges hely őrzi a régmúlt paraszti világ emlékeit. A Vas Megyei Múzeumok Igazgatósága által 1970-ben alapított Őrségi Népi Műemlékegyüttes célja nem pusztán az épületek konzerválása volt: az itt kialakított szabadtéri múzeum az Őrség szeres településszerkezetének, építészeti hagyományainak és életmódjának hiteles bemutatására vállalkozott.
Szalafő hét, egymástól távol eső szerből álló település, ahol a házak nem utcák mentén, hanem kis szigetszerű egységekben, úgynevezett „szerekben” helyezkednek el. A szerek az Őrségre jellemző egyedülálló településformák: dombhátakon vagy lankás területeken elhelyezkedő, lazán kapcsolódó házcsoportok, amelyeket mezőgazdasági területek vesznek körül. Ez a szeres szerkezet biztosította a közösségi összetartozást és az egyéni gazdasági függetlenséget egyszerre.
A szerek közül a legszebb és legismertebb Pityerszer, amely nemcsak táji szépségével, hanem kivételes kulturális örökségével is kiemelkedik. Szalafő Pityerszeren található az Őrségi Népi Műemlékegyüttes, más néven a Pityerszeri Skanzen, amely három, eredeti helyükön megőrzött porta épületein keresztül mutatja be az egykori őrállók életmódját és lakókörnyezetét. A kerített ház, az emeletes kástu és a kontyos ház egy letűnt világot idéz, ahol minden épület a hagyományos paraszti életforma szerves része volt.

A szabadtéri kiállítás egyedülálló módon szemlélteti, hogyan éltek, dolgoztak, és gondolkodtak az őrségi emberek. A vezetett séták során a látogatók nemcsak a különböző háztípusokat és gazdasági épületeket ismerhetik meg, hanem az egykor itt élők mindennapjaiba is bepillantást nyerhetnek. A füstöskonyhák, kemencék, deszkás tolóablakok és földes padlók egy olyan kor hírmondói, ahol a család minden tagja egy fedél alatt, közös térben élt – az állatokkal, a munkával és a természettel együtt.
A Pityerszeri skanzen azonban nem csupán múzeum, hanem élő élménytér is. Az állandó kiállítás mellett a látogatók kézműves foglalkozásokon is részt vehetnek: süthetnek kerek perecet vagy mézeskalácsot, kipróbálhatják az íjászatot, sőt, megismerhetik a hagyományos tökmagolaj-ütés technikáját is. A kisebbeket kincskereső játékok várják, míg a nagyobbakat a Pityerszeri Csárda házias, helyi alapanyagokra épülő ételkínálata csábítja. A skanzen szatócsboltja autentikus ajándéktárgyakat is kínál, amelyekkel haza is vihetünk egy kis darabot az Őrségből.
é.m.z.
Fotók: szalafo.hu