Arany János „zöldülő” városa, Nagykőrös

Húsz év: több mint száz új út, száz százalékos közművesítettség. De nemcsak ez jellemzi Arany János városát, Nagykőröst, amely olyan megújuláson ment át az elmúlt években, amiért turistaként is érdemes ellátogatni az alföldi városba, ahol a régmúltat idézve lovaskocsi taxi is várja a csoportokat.

Zöld város az ország szívében – tartják a helyiek, akik nem titkolják, hogy az elmúlt két évtizedben rendkívül komoly fejlesztésekre volt szükség ahhoz, hogy a Budapesttől mindössze 80 kilométerre, a Duna-Tisza közi homokhátságon elterülő, több mint 650 esztendeje városi rangú Nagykőrös leküzdje infrastrukturális elmaradását, és virágzó élettér legyen a lakók, vállalkozások és vendégek számára.

Díjazott városkép

Mindeközben a helyiek életkörülményeit javító beruházások mellett azok a fejlesztések is megkezdődtek, amelyről a legnagyobb lelkesedés hangján beszélnek azok, akik az elmúlt években a városba látogattak. Nem véletlenül, hiszen a teljesen megújult városközpont mellett más látnivalók is megszépülve várják az utazókat. A város számos szakmai elismerésben részesült, a Magyar Urbanisztikai Társaság Hild János-díja mellett, 2018-ban megnyerte a Virágos Magyarország versenyt, majd 2019-ben az Entente Florales Europe nemzetközi zsűrije jutalmazta Elnöki Díjjal a megújult, több ezer növénnyel, virággal gazdagított nagykőrösi városközpontot és benne a városháza mögötti, megújult Hősök terét.

A városközpont megújításán túl, Arany János születésének 200. évfordulójához kötődően, arra is lehetőség nyílt, hogy – a Kormány támogatásának köszönhetően – egymilliárd forintból az épület eredeti szépségét visszaadva, interaktív kiállításokkal gazdagítva modernizálják az Arany János múzeumot. Emellett a város egyik kapuját, a vasútállomás környékét is megújították, továbbá egy egyedi, modern megoldásokkal megvalósult közel ezer négyzetméteres piaccsarnok is felépítettek. Ami jó eséllyel lehet akár a város jelképe is.

Tölgyestől a Cifrakertig

Ami a turisztikai vonzerőt illeti, az egykoron itt tevékenykedő jómódú gazdálkodók és iparosok mutatós polgárházaival ékesített 24 ezer fős város nemcsak a megszépült épületeknek, hanem a több hektárnyi zöldfelületnek és parknak köszönhetően is kellemes kikapcsolódást ígér. Közülük is kiemelkedik az elmúlt években megszépült, felújított Svájci Ház, a Zenepavilon és a színpadjával a Cifrakert, mely új játszótérrel, futókörrel, kültéri kondiparkkal gazdagodott. Mellette található a Csónakázó tó. De legalább ilyen vonzerőt képvisel a város nyugati határában található, nem véletlenül a nyugalom szigeteként aposztrofált Pálfája-erdő is, ahol fennmaradt a mára ritkaságszámba menő pusztai tölgyes környezet, benne a több száz éves tölgymatuzsálemmel.

Aki pedig a vásári forgatag különlegességeire vágyik, semmiképp sem hagyhatja ki az évente több alkalommal megrendezésre kerülő, az I. Lipót császár által 1697-ben adományozott vásártartási jogra is emlékezve, hagyományosan megtartott nagykőrösi országos állat- és kirakodó vásárt. A régmúltat idézve pedig már lovas taxit is bérelhetnek azok, akik a lovasfogat vontatta húsz személyes lovaskocsival szeretnék bejárni a város nevezetességeit.

Meichl Gréta