Dubaj több, mint egyszerű csillogás

„Attól vagyok híres, hogy híres vagyok” – szól a világ pletykarovataiban gyakran feltűnő szőke démon, Paris Hilton ars poeticája, ami kicsit igaz Dubajra is. Az apró emirátus azzal növelte folyamatosan, időközben a luxus szinonimájává vált hírnevét, hogy egyre többet lehetett hallani róla. Igaz, olyan épületek nőttek ki a sivatagból, amelyekről tényleg van mit beszélni.

Ha igazán látni akarjuk, miből nőtt ki a dubaji csoda, akkor járunk a legjobban, ha helikopterrel emelkedünk a magasba, és úgy nézzük meg, milyen végtelen sivatag veszi körül azokat a modern, építészetileg is különleges épületeket, amelyek a mai Dubaj arculatát meghatározzák. (Igaz, a rossz nyelvek szerint a sivatagban emelt toronyépületek élettartama 40 év, de ezt eddig senki sem bizonyította. Ráadásul, ha a másik extrém sivatagi várost, Las Vegast vesszük alapul, az is látszik, hogy ahol a folyamatos attraktivitás a cél, négy évtizednél tovább nincs is szükség egy épületre.) A tengerparton végigrepülve mindent megláthatunk, amit felülről nézni érdemes. Másfajta élményt ígér a világ első Armani Hoteljének is otthont adó, a világ legmagasabb épületeként jegyzett, 828 méter magas Burdzs Kalifa legfelső kilátója, ahol a szabad ég alatt csodálkozhatunk rá arra, milyen különleges épületek – köztük az emírség turisztikai arculatát jelentősen meghatározó, a világ első 7 csillagos szállodájának tartott Burdzs al-Arab – születtek az emírségben, az olajkincs 1966-os felfedezése óta.

dubai1 (1024 x 629)

Amely ugyan nem olyan nagy mennyiségű, mint a jóval gazdagabb Abu Dhabiban vagy Katarban, de éppen elég ahhoz, hogy kellő anyagi hátteret adjon a tudatos fejlesztéseknek. Mert Dubaj uralkodócsaládja, a Maktúm-dinasztia előrelátóan nemcsak azt határozta el, hogy függetleníteni akarja emírségét az örökké nem tartó olajvagyontól, hanem azt is, hogy olyan egyedülálló létesítményeket hoz létre a sivatagban, amelyeknek az egész világ a csodájára jár. Ehhez persze az is kell, hogy legyen mivel odautazni. Ezért a dubaji legek közé az emirátus légitársasága, az Emirates is bekerült, mint a világ egyik leggyorsabban fejlődő és legjobb szolgáltatásokat nyújtó légi cége, miközben nemzetközi repülőtere is a legnagyobbak közé tartozik a világon.

A legek között van a világ legnagyobb szökőkútja, a Dubai Fountain, amely a Burdzs Kalifa lábánál, a belvárosban létrehozott, 12 hektáros Burdzs Kalifa-tó közepén kápráztatja el a nézelődőket azzal, ahogy a 150 méter magas, 250 méter hosszú vízfüggöny a klasszikus, a kortárs arab és a világzenék dallamaira a szó szoros értelmében táncra perdül. Igaz, a vízi show-k nappal is rendszeresek, de a 25 színes projektor képeivel és 6600 lámpával megvilágított, 83 ezer liternyi mozgó víztömeg ritmusos mozgása – a tavat körülölelő sétányról vagy a kerthelyiségek teraszáról szemlélve – különösen az esti órákban nyújt felejthetetlen látványt. És ha egy kis luxusra vágyunk, a 152 méterre – vagyis egy 45 emeletes épület magasságáig – felemelkedő vízsugarak parádéját a tavon ringatózó, tradicionális fahajó, az Abra fedélzetéről is megtekinthetjük.

dubai_fountains (1024 x 678)

Mellette található a 2015-ben 62 millió látogatót vonzó Dubai Mall is, a maga 1200, a világ minden fontos márkáját felvonultató üzletével – köztük a világ legnagyobb édességboltjával –, amely megnyitásakor a világ legnagyobbja volt. Közepén áll az a 10 millió literes akvárium, amely a maga kategóriájában a legnagyobb a világon, és amelyben 33 ezer tengeri élőlényt figyelhetünk meg. A kis vendégek kedvence pedig a hatalmas gyermekbirodalom, a Kidzania, ahol a felnőttvilág élethűen lekicsinyített másában próbálhatják ki tudásukat a gyerekek. Több mint 80-féle foglalkozást ismerhetnek meg testközelből, és természetesen lehetnek akár orvosok vagy tűzoltók is, de a legizgalmasabb attrakció kétségkívül az Emirates A380-as gépének parancsnoki fülkéje, ahol 30 percre igazi pilótának érezhetik magukat a repülés apró szerelmesei. És ha már bevásárlóközpont: a világ első – 85 méter magas – fedett sípályája is Dubajban épült, a 220 000 négyzetméteres Mall of Emiratesben.

kidzania-5 (1024 x 674)

Másfajta „leg” a világ legnagyobb, ember alkotta mesterséges szigete, a Palm Jumeirah, a Pálma-sziget, amely a fatörzsből és 16 pálmalevélből, valamint a tetején egy félhold alakú gátból áll.

palma_dubai (1024 x 544)

A világ legnagyobb függőleges labirintusa is az emírségben található, ami valójában a Zayed sejk úton álló, 57 emeletes Maze Tower homlokzata. Megalkotója a világ legnevesebb labirintustervezője, Adrian Fisher, akinek műve – ami éjszaka, a különleges fényshow-nak köszönhetően válik még izgalmasabbá – a Guinness Rekordok könyvébe is bekerült. De Dubaj büszkélkedhet a világ legnagyobb virágoskertjével is, amely a sivatag közepén, 6,7 hektáron a különleges, nedvességtartó fáknak és a csepegtetős öntözésnek köszönhetően, sokszínű virágkompozícióval várja a természetes szépségre fogékony utazókat.

dubai maze (1024 x 761)

És mivel az emírségben pontosan tudják, hogy minden csoda három napig tart, sorban következnek azok a legek, amelyek újabb és újabb embersereget vonzanak a mesterséges szigeteivel már a tengert is meghódító emírségbe. Az újabb legek sorát gyarapítja majd a világ legnagyobb, 210 méter magas, 1400 látogató kiszolgálására alkalmas, 48 kapszulát forgató óriáskereke, a DUBAI I, amely a kizárólag erre a célra létrehozott mesterséges szigeten, a Bluewatersen forog majd. És 32 milliárdos beruházással, Dubajban épül fel a világ legnagyobb repülőtere is, amely néhány év múlva, átadása után 120 millió utast tud majd kiszolgálni.

Dubajban minden valamirevaló luxusszálloda-márka képviselteti magát. Közéjük tartozik a One & Only, amely egyszerre két hotelt is üzemeltet az emírségben. A One & Only Royal Mirage a Pálma-öbölnél valójában egy több hotelből álló luxusrezidencia, privát tengerparti résszel, medencékkel és sétányokkal.

OneOnly-Royal-Mirage-Dubai-UAE-1-1 (1024 x 692)

A The Palace, az Arabian Court és a Residence & Spa melletti Bech Garden Villa még a luxusszintet is megemeli azzal, hogy a kétszobás, 300 négyzetméteres lakosztályok mellett szobainas garantálja a gondtalan pihenést. Napnyugta után a saját tengerparti résszel rendelkező luxusszálloda-komplexum legnépszerűbb pontja a vízparti The Jetty Lounge, ahol a környező felhőkarcolók színes sziluettjét csodálva különlegesen jó érzéssel fogyaszthatjuk el koktélunkat.

Érsek M. Zoltán

Ez a cikkünk Az Utazó magazin 2016/1. számában található!

 

Legyél az első hozzászóló "Dubaj több, mint egyszerű csillogás" című cikkhez

Szólj hozzá

Your email address will not be published.


*