Az erdei ökoturisztikai infrastruktúra fejlesztése a fenntarthatóságot szolgálja. Az állami erdőgazdaságok az erdőkezelésbe integrált módon, a védelmi és gazdasági törekvésekkel összhangban bővítik a turisztikai hálózatot – emelte ki Zambó Péter, az Agrárminisztérium (AM) erdőkért és földügyekért felelős államtitkára a Pilis Bike, a Pilisi Parkerdő Zrt. kerékpáros úthálózata felújított szakaszának átadása alkalmából – közölte az AM.
A közleménye szerint a Pilisi Parkerdő Zrt. az elmúlt években 350 kilométer erdei kerékpárutat jelölt ki a Budai- és a Visegrádi-hegységben, illetve a Pilisben. A Pilis Bike-ot évente több tízezren használják, útvonalai az ország leglátogatottabb erdei kerékpárútjai közé tartoznak. A társaság az Aktív- és Ökoturisztikai Fejlesztési Központ partnerségével 45 kilométert, a Pilis Bike közel tizenöt százalékát újította fel 2022 nyarán és őszén – írták.
A negyvenöt kilométernyi erdei kerékpárút nagy része új aszfalt-, illetve zúzottköves burkolatot kapott, a felújítás több mint nyolcvanezer négyzetméternyi burkolatot érintett. A burkolat mellett számos helyen megoldódott az alámosott, és ezért megcsúszott útpálya vízelvezetése, az útalap és a földművek megerősítése – ismertették a közleményében.
A közlemény szerint a projekt fontos része volt az erdőt védő sorompók kerékpárosbarát megoldással történő átalakítása. Hozzátették: a Pilisi Parkerdő – küldetésével összhangban és rendszeres erdőkezelési tevékenységén túl – az elmúlt évtizedben számos beruházást hajtott végre, hogy a Budapest környéki erdők a lehető legjobban és legtermészetesebben szolgálják a környéken lakó több mint hárommillió ember és az oda látogató turisták kikapcsolódását.
A több mint egymilliárd forintos, négy hónapig tartó kerékpárút-fejlesztési beruházás az erdei turizmusban újszerűnek számító igényre adott választ, amikor a sportolók mellett az amatőr és családos kerékpáros túrázók számára is jól használható infrastruktúrát hozott létre az ország leglátogatottabb erdőterületén – áll az AM közleményében. (MTI)