A világ tíz legszennyezettebb levegőjű városából hét Indiában található – derült ki az AirVisual és a Greenpeace frissen közzétett 2018-as jelenéséből.
A legszennyezettebb indiai város az Újdelhitől délnyugatra fekvő Gurugram. A toplistán az első öt között szerepel Ghaziabad, Faridabad és Bhivadi is, az első tízbe pedig Noida, Patna és Lucknov került be a szmog miatt, Újdelhi a világ legszmogosabb fővárosa az AirVisual levegőminőséget vizsgáló szervezet mérései szerint.
A tízes toplistára a pakisztáni Faiszalabad és Lahore, valamint a nyugat-kínai Hszingcsiang is feljutott – számolt be róla a The Guardian online kiadása.
A Közel-Keleten és Afrikában minden vizsgált város, Dél-Ázsiában a 99 százalékuk, Kelet-Ázsiában 89 százalékuk légszennyezettsége haladta meg a határértéket.
Európában Szarajevó levegője a legszennyezettebb.
A két szervezet a világ mintegy 3000 városának levegőjét vizsgálta meg és azt találta, hogy 64 százalékuk átlépte az ENSZ Egészségügyi Világszervezete (WHO) által a PM2,5 méretű mikroszemcsékre megállapított határértéket. (Ez a mikroszemcse 2,5 mikrométernél, az emberi hajszál negyvenedrészénél is kisebb.)
A levegőszennyezettség mértékét a levegőben szálló mikroszemcsék koncentrációja alapján határozták meg. A legkisebb mikroszemcsék mélyen bejutnak a tüdőbe és súlyos egészségkárosodást okoznak.
Lista a nagyvárosok szennyezettségéről:
Gurugram, India 135.8
Ghaziabad, India 135.2
Faisalabad, Pakistan 130.4
Faridabad, India 129.1
Bhiwadi, India 125.4
Noida, India 123.6
Patna, India 119.7
Hotan, China 116
Lucknow, India 115.7
Lahore, Pakistan 114.9
Beijing, China 50.9
Sarajevo 38.4
Paris 15.6
London 12
New York 7
Melbourne 5.8
A WHO becslései alapján évente a világon hétmillió ember hal meg idő előtt a levegő rossz minősége miatt.
A Chicagói Egyetem tavaly novemberben közzétett jelentése arra figyelmeztetett, hogy ha hosszú ideig tartósan fennmarad a levegő szennyezettségének szintje, az négy évvel rövidíti meg átlagosan a várható élettartamot Indiában.