Bár a Côte d’Azur hoteljeinek nem kell aggódniuk, mégis évről évre egyre több utazó csábul el az északi fény, örök hó és jég világába. Nem véletlenül. Egy jéghotelben töltött vakáció ugyanis nagyon izgalmas. 150-200 kilométerre az északi sarkkörtől, egy jégből és hóból épített „szállodában” bárki rálelhet az igazi adventure vakáció örömeire. A főleg skandináv és kanadai jégszállodák talán épp ezért egyre népszerűbbek világszerte, és bátran lehet állítani, hogy friss-üde légkört teremtenek a vendéglátás területén. A következőkben górcső alá vesszük a műfaj legjobbjait és az északi telelések sajátosságait azért, hogy akkor se jöjjünk zavarba, ha elég „őrültnek” érezzük magunkat ahhoz, hogy egy eszkimó „bőrébe bújva” töltsük el a szabadságot.
Az egész történet a 70-es évek elején kezdődött. Ekkortájt virágzott a turizmus a skandináv országokban, rengeteg külföldi turista látogatott e vidékre a fjordok, a helyi folklór és persze a 24 órás nappalok varázslatos hangulatának megtapasztalása céljából. Népszerűek voltak a túlélőtúrák, a horgász- és kenukalandok is, de mindez csupán a nyári időszakban. A tél beköszöntével elnéptelenedett a vidék, és a helyiek hosszas várakozásba kezdtek a következő nyár beköszöntéig.
Yngve Bergqvist, a jéghotelek megálmodója ebbe nem tudott belenyugodni, és elkötelezte magát, hogy a skandináv országokat télen is vonzó úti céllá varázsolja. Az ötlet és a megvalósítás nem váratott magára sokáig. – A japán Szapporóban találkoztam először a jég precíz megmunkálásával – mondta egy interjúban Bergqvist –, ahol tanulmányi látogatást tettem azért, hogy megismerjem, egyes országok milyen módszerekkel próbálnak több és több külföldi látogatót csábítani magukhoz. Szapporo a jégmegmunkálás Mekkájának számít, minden évben rendeznek nagyszabású kiállítást, amelyen míves jégszobrok versenyeznek a nézők elismeréséért.
Az Ice Hotel létrejöttének képlete innen már nyilvánvaló volt: az első 1989-ben felépített 60 négyzetméteres jégház japán mesterek tanácsaival, segítségével épült, azóta már saját erőből minden évben megújul, egyre nagyobb méretben. (A jéghotelek zömét ugyanis minden évben újra fel kell építeni.) Az ötlet bevált, amit az azóta számos helyen található „testvérek” közel húsz éve tartó népszerűsége igazol.
Pedig valljuk be őszintén, nem könnyű szeretni egy olyan szállodát, melyben szinte minden fagyos, még a szobákban található poharak is jégből készültek, sőt egyesek már teljes jégéttermet is építettek. A megnevezés ellenére az építéshez nem pusztán jeget használnak. Az épületeket SNICE-ból, vagyis hó és jég keverékéből (snow and ice = snice) építik a megfelelő tapadás érdekében. A szobákban mindössze 0 és –6 Celsius-fok között ingadozhat a hőmérséklet, egyszóval mindenkinek ajánlatos egy vastag pizsama. Ezenfelül mindenképpen vigyünk olyan hálózsákot, amelyet 0 fok alatti hőmérsékletre terveztek, valamint a téli, meleg alsó és felső ruhákról se feledkezzünk meg. A levetett ruhákat mindig rakjuk magunk mellé a hálózsákba, így reggel nem kell jéggé fagyott nadrágot, pulóvert húznunk. Jó hír, hogy a jéghotelekben fűtött fürdőhelyiség található, ahol át lehet forrósítani az átfagyott csontokat. Ennek ellenére még a legcsillogóbb jéghotelben sem tanácsos két napnál többet eltölteni. Még akkor sem, ha valaki hosszabb kalandozást tervez a vidéken – inkább a közeli, hagyományos hotelekben pihenjünk tovább.
Az viszont nem is kérdés, hogy a jéghotelezés ma már trendi mulatság! Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint a folyamatosan gyarapodó kínálat. A választáshoz Az Utazó TOP-listájával igyekszünk segítséget nyújtani.
Ice Hotel, Svédország
Jukkasjarvi városában, a jéghotelek őshazájában találjuk a 21 éve működő Ice Hotelt. A legelső és a legnagyobb méltósággal pompázó, télen Lappföld ékköveként csillogó több mint 30 szobás szálloda minden józan ésszel elképzelhető kényeztetéssel csábítja a látogatókat. A –4 és –9 Celsius-fok közötti hőmérséklet mellé itt is dukál a székek és ágyak rénszarvasbőr borítása, sőt, hogy ne fázzunk, a szaunaszeánszokon forró vörösáfonya-dzsúsz kortyolgatásával is tölthetjük az időt. A bátrak hómobillal szelhetik át a tájat, a nyugodtabb látogatók az Absolute ice bárban élvezhetik a Torne folyó kristálytiszta vizéből készült, 10 000 tonna jégből és 30 000 tonna hóból „gyúrt” hotel hangulatát. Itt még szabadtéri színpad is helyet kapott, ahol Shakespeare híres műveivel, komolyzenei koncertekkel és olykor jégkiállításokkal várják a hidegimádókat. Akiknek egyébként a jéghotel túlságosan meleg (esetleg eszkimók?), azok az Aurora névre keresztelt faházakban is tölthetik az éjszakát. Svéd Lappföld hangulatából ízelítőt 218 euróért kaphatunk éjszakánként. Ezért az árért reggelit és igény szerint meleg ruhát kapunk, amit tapasztalat szerint vétek a szálláshely „melegében” felejteni az olykor –25 fokos hidegben.
Ice Hotel, 981 91 Jukkasjarvi, Sweden (00 46 980 66 800; www.icehotel.com).
Alta Igloo Hotel, Norvégia
Közel 30 szobájával Norvégia legnagyobb jéghotelje egy igazi csemege az extremitások hajszolóinak. A világ egyik lélegzetelállító jelensége, az északi fény is gyakran látható a környéken, hiszen itt november közepétől január végéig az örök sötétség az úr. A koromsötétben nem érdemes túl sokat időzni a szabadban, ezért a svéd Ice Hotelhez hasonló „kistestvér” is számos kikapcsolódási lehetőséget kínál. Ilyen például a Lakesestua, a csúcsos sátor formájú, lapp különlegességeket készítő étterem, a jégtömbből faragott bár és a teahelyiség is. A hangulatot itt is a jégkanapékra terített rénszarvasprémekkel próbálják melegebbé varázsolni, ami igen ízlésesen illeszkedik a környezetbe. Azok, akik az arktikus élet minden sava-borsára kíváncsiak, különböző szervezett programokon vehetnek részt. A legizgalmasabb a kutyaszánozás és a szánkótúrázás, de a hómobilszafarikon is a rénszarvasok után eredhetünk. A hab a tortán a tradicionális norvég-lapp lakósátor, ahol belekóstolhatunk eleink rideg életébe. A páratlan élményekért 185 euróval (kb. 2200 norvég korona) lesz könnyebb a zsebünk éjszakánként, dupla ágyas szoba esetén.
Alta Igloo Hotel, Alta, Norway, (00 47 784 33378; www.alta-friluftspark.no).
Hotel du Glance, Kanada
A Duchesnay városkában található Hotel Du Glance, vagyis a csillogás szállodája mindössze 30 percnyi autózásra található Québec városától. A 19 szobával és 13 lakosztállyal bátran dicsekvő hotelbe egy kizárólag snice-ból épített mozit is megálmodtak, ami az idei szezonra valósággá vált. Nem véletlen tehát, hogy a Hotel du Glance az észak-amerikai „jégmániások” kedvenc pihenőhelye. Az itteni hőmérséklet –2 és –5 Celsius-fok között váltakozik, ami persze csak a hotelben garantált. Bár meleg hálózsákot és rénszarvasprémet szívesen adnak, de korcsolyázás, lékhorgászat vagy sífutás közben elengedhetetlen a sportos meleg öltözet, érdemes jól felszerelkezni. A hűs hotel sikerének kulcsa leginkább a meleg vendégszeretet, amelynek egyik megnyilvánulása a reggel didergő vendégek forró csokoládéval és teával való szívélyes kínálása. Ehhez társul a figyelmesen előfűtött fürdőszoba, ami bizony jólesik a jégágyban töltött órák után. A helyi árszínvonal jóval az európai fölé kalibrált. A kétágyas szobát reggelivel 520 kanadai dollárért kínálják, ami körülbelül 280 eurónak felel meg.
Hotel du Glance, 143 route Duchesnay, Pavillon L’Aigle, Sainte-Catherine-de-la-Jacques-Cartier, Québec, Canada (001 418 875 4522; www.icehotel-canada.com).
Aurora Ice Hotel, USA
A The Chena Hot Springs Resort területére felépített jéghotel egy igazi hot-spot. Ez a szó szoros értelmében igaz. A hűvös alaszkai szállásról bárki kedve szerint átsétálhat a helyi hőforrásokhoz, amelyek gőzölgő vize lenyűgöző élmény a zord télben. A forrásokhoz nem kell külön belépőt fizetni, a lubickolás ára a szállodai szoba árában „elrejtve” található. A reggeli ellenben nincs az árban, ami sokat ront az összképen, hiszen kinek ne esne jól egy fagyos éjszaka után egy gőzölgő feketekávé, esetleg egy rumos tea? Ennek ellenére mindenképpen helye van a listán az Aurora Ice Hotelnek, hiszen az egyetlen jéghotel a világon, amely az év 12 hónapjában megpróbálkozik a nyitva tartással. Ugyan a merész vállalkozás tavaly kudarcba fulladt, a tulajdonosok nem csüggednek. Idén a világ legnevesebb jégszobrászai-jégépítészei felügyelik az építkezést épp azért, hogy az olvadékony építmény nyáron is biztos alapon állhasson.
The Aurora Ice Hotel, Chena Hot Springs, Fairbanks, Alaska, USA (001 907 451 8104; www.chenahotsprings.com/icehotel
Kemi Snow Castle, Finland
Legyél az első hozzászóló "Hideg ágyak meleg vendégszeretettel" című cikkhez