„Ki kell várni a foglalással. Lehetetlen előre jelezni mi lesz július-augusztusban.” – „Felejtsük el a nyaralást!” – „Kidolgozhatóak az utazást lehetővé tevő szabályok.” Ellentmondó vélemények a tavaly 58 millió külföldit fogadó Itáliában, a világ harmadik legnépszerűbb célországából.
Szkeptikus orvosok. Eltökélt strandüzemeltetők.
Itáliában május 3-ig szigorú kijárási tilalom van. Az országot ennek ellenére már foglalkoztatja a kérdés, le kell-e mondani idén a gazdaságnak a GDP 12 százalékát adó turizmusról, az olaszoknak pedig a mindennél jobban szeretett strandolásról?
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke kivárást javasol a foglalásokkal. A nyaralási tervek teljes feladására Mario Schiavina, a bolognai központi kórház fertőző beteg osztályának főorvosa hív fel. A szezon megmentését lehetővé tevő népegészségügyi szabályok kidolgozását pedig az olasz idegenforgalmi államtitkár, Lorenza Bonaccorsi tartja lehetségesnek.
„A korona-vírus ellenállóképessége lenyűgöző. Újra pusztítani kezdhet, amikor már legyőzöttnek hittük. Ezért hosszú ideig tartó korlátozásokra van szükség” – véli a főorvosa. Így gondolja a Pisai egyetem epidemológus professzora, Pier Luigi Lopalco is: „Készüljünk fel egy nyárra utazás és strandolás nélkül.” A sok ezer strandot üzemeltető vállalkozás érdekvédelmi szervezete, az Olasz Standszövetség (Sib) nem akar ebbe beelnyugodni. Az elnök, Antonio Capacchione tagja az olasz Idegenforgalmi Minisztérium által életre hívott kerekasztalnak, amely a biztonságos strandolást lehetővé tevő szabályok kidolgozásán dolgozik. Az orvosok szkeptikusak.
Innovatív vállalkozók
Egy modenai cég a strandolókat szeparáló plexiboxok (látvány)tervével állt elő. „Termékeinkkel biztonságosan indulhat újra az idegenforgalom” – véli az ötletgazda cég tulajdonos, Claudio Ferrari. A konstrukció iránt az étteremek is érdeklődnek. „Az ötlet csak egy hete született, de már a gyártáson dolgozunk” – mondja Ferrari. Az áttetsző plexiboxok 4,5 méterszer 4,5-ös kockák lennének 2 méter magas fallal és elöl 1,5 méteres, ajtó nélküli kijárattal. Az egyik látványterven közvetlenül egymás mellett, a másikon 3 méteres távolságban állnak. Az éttermek és bárok számára is vannak kész (látvány)terveik. Az asztalok és az egy asztalnál ülők elválasztását is meg tudnák oldani a plexi konstrukcióikkal.
„Ha mindez realizálható, nem kell elmaradnia a szezonnak” – nyilatkozta a tervek megismerése után az egészségügyi államtitkár. Kollégája az Idegenforgalmi Minisztériumból egységes, az ország összes éttermére, bárjára és strandjára vonatkozó szabályozás ígér.
Csak a bizonytalanság biztos
Riminiben sok strandüzemeltető a látványtervek ellenére pesszimista. Az egészségügyi miniszter szavai nyugtalanítják őket: „Ha nem lesz védőoltás, elmarad a szezon.” Roberto Speranza azután nyilatkozott, hogy a kormány a múlt héten elkészítette az élet újraindításának tervét. E szerint strandok, szórakozóhelyek, pubok a védőoltás, illetve a korona okozta tüdőgyulladás elleni hatékony terápia nélkül zárva maradnak. Azonban a minisztériumban is tudják, hogy az olaszoknak még a gondolat is kibírhatatlan, hogy a július-augusztust a városban, esetleg négy fal közé zárva töltsék. Az államtitkár ezért finomíthatta főnöke szavait. Már megelégednének egy több-kevésbé hatásos terápia kidolgozásával. „Optimista vagyok. Időben lesz ilyen. Szerintem gondolkozhatunk a nyári terveken” – mondta a napokban Sandra Zampa, a tárca államtitkára.
Hiába a szép (látvány)tervek, arra fel vannak készülve az idegenforgalomban, hogy ad hoc megoldásokkal kell majd előállnuk az aktuális járványügyi helyzet és a korlátozások ismeretében. Maszkkötelezettség a strandon, 10 méteres minimális távolság, játéktilalom, előzetes foglalási kötelezettség – minden benne van a pakliban.
Gazdasági nyomás
A turisztikai szektor eddig 10,5 millió utazót, ill. 3,3 milliárd eurót vesztettek – becsli az idegenforgalmi vállalkozások szövetsége, az Assoturismo. A teljes tavaszi-nyári főszezonban a legoptimistább forgatókönyvük is 50 millió vendég, ill. 40 milliárd euró, az összbevétel 75 százalékának kiesésével számol. „Tavalyi az ’overtourism’ volt a nagy téma, rémálmunkba se gondoltuk volna, hogy idén a ’zerotourism’ lesz” – mondja rezignáltan Vittorio Messina, az Assoturismo elnöke a vezető olasz napilapnak, a Corriere della Serának.
Még, ha el is indulhat a szezon, sok vállalkozó nehezen fog tudni bekapcsolódni. A strandok, kempingek és sok vendéglátóhely számára április a nyitás, március pedig a felkészülés hónapja. A hirtelen korlátozások miatt a felújítások, árubeszerzések is elmaradtak. Nem lesz se idejük, se tőkéjük pótolni ezeket – mondja Messina. Arra is felhívja a figyelmet, hogy a figyelem középpontjában álló szállodáknál és éttermeknél számosabbak a háttérszolgáltatásokat nyújtó cégek és alkalmazottaik: utazási irodák, buszosok, idegenvezetők, élelmiszernagykerek, bor- és delikátesz kereskedők, mosodások, napágyakat, hotelberendezés-forgalmazók. „A végtelenségig folytathatnám a sort.” Messiona szerint a kormány eddig nem sokat tett a megsegítésükért. A turizmusban dolgozóknak havi 600 eurót, a cégek bérleti díj moratóriumot kaptak. „Semmi ahhoz képest, hogy az olasz gazdaság egyik kulcsszektora összeomlott.” Az Assoturismo elnöke csődhullámot jósul a Corrierének.
Egy másik idegenforgalmi szövetség, az 1946-ban alapított CNA konkrét javaslatokat vitt a kormány elé. Szerintük a korlátozások feloldása után anyagi támogatást kellene adni a családoknak a belföldi utazáshoz. „Az olaszok többsége maga is nehéz helyzetben van. Ha lehet is majd menni, nem lesz rá pénzük” – indokol az elnök, Michelangelo Melchionno. Szerint „az üzlet felpörgetésével és nem segélyekkel lehetne tartósan segíteni az 500 ezer idegenforgalomban érdekelt vállalkozásnak.” A CNA másik javaslata megszüntetné az utasok pénzvisszafizetés és voucher közötti választani jogát útlemondás esetén. Kötelesek lennének az utóbbit elfogadni. „A visszafizetés a legtöbb utazási iroda, szálloda és közlekedési cég számára a biztos csődöt jelenti” – indokolja a CNA a javaslatot. Ehhez azonban az uniós jogot kellene módosítani. Ennek esélyét növeli, hogy valamennyi tagállami kormányt és Brüsszelt is hetek óta ezzel ostromolják az idegenfogalomból élők.
Petrus Szabolcs