Bár Martfű nevével ezekben a hetekben nem épp a turisztikai látnivalói, hanem a Heineken-gyár kapcsán találkozhattunk a sajtóban, mi mégis úgy döntöttünk, hogy felfedezzük a város szépségeit, és összekötjük egy lazító wellnessezéssel. Mesés gesztenyesor, kellemes hangulatú kisváros, számos művészeti alkotás, régi idők emlékei és szívet melengető vendégszeretet fogadott bennünket.
A Tisza-parti kisváros sokáig a Tisza Cipőgyárról és annak egyedi sportcipőiről volt híres. Mára, a cipőgyár területére – ami jelenleg a Tisza Ipartelep nevet viseli – különféle szolgáltató és termelő üzemek költöztek be, a cipőgyártás tradíciója azonban máig fennmaradt, sőt két – a nők körében legendás – cipőboltban az eredeti ár töredékéért vásárolhatunk minimális esztétikai hibával márkás cipőket. Aki kényelmes bőrcipőre vágyik, hétköznap kihagyhatatlan program!
Martfű idegenforgalmára óriási változást hozott, amikor 2007-ben megnyitotta kapuit a Martfű Termál SPA***superior hotel, amihez két év múlva Gyógyfürdő és uszoda rész épült, majd 2012-ben közel háromezer négyzetméteren elterülő konferencia és wellness központtal – benne sóbarlanggal, wellness-, és fitneszrészleggel, 250 fős konferenciateremmel, játszóhelyiséggel és öltözőkkel – bővült a komplexum.
A hangulatos szállodai szobák elfoglalása után mindjárt a fürdőrészleg felfedezésére indultunk, és medencéből-medencébe csobbanva próbáltuk ki a vízminőségeket. Egyértelműen állíthatom, hogy itt tényleg minden korosztály talál számára való fürdőlehetőséget. A beltéri fürdő területén öt medence található: a jó úszóknak egy 33 méteres úszómedence lelátóval, ami a profi sportolóknak is gyakran edzési lehetőséget biztosít; az babaúszáshoz és az úszni tanulóknak, illetve a vízi tornákhoz egy aquafitness/tanmedence 1 méteres vízmélységgel; a pancsoló kicsiknek egy gyermekmedence, középen egy vidám szökőkúttal; a gyógyulni, lazulni vágyóknak két gyógymedence különféle élményelemekkel. A szabadban a strandon pedig két további gyógy- és egy pancsoló medence áll a vendégek rendelkezésére.
A gyógymedencék 2003-ban gyógyvízzé minősített, 32-38 °C-os termálvize nátriumhidrogén-karbonátot, kloridot, jódot, valamint fluoridot tartalmaz, ami a mozgásszervi bántalmakra nyújt remek gyógyírt. A wellness részlegben nyugodt, csendes környezetben relaxálódhattunk a finn-, az infa-, bioszaunában, izzadtunk a gőzkabinban, majd néhány percre (mert többet nem bírtunk) beugrottunk a jégkamrába. Lazításként pedig a Kneipp taposómedence kerekded kövein lágyan masszíroztattuk talpaikat, majd a jacuzziban elengedtük izmaikat. Egy gyors frissítő zuhany után, energiával feltöltve a város felé vettük az irányt…
Pontosabban előtte betértünk még Gyurcsek Ferenc Munkácsy-díjas szobrászművész műtermébe, aki röviden elmesélte nekünk Martfűhöz kapcsolódó életútját. Munkásságának számos alkotása díszíti a város tereit, parkjait, így elindultunk hát, hogy élőben is megcsodáljuk őket.
Elsőként a Szent István térre sétáltunk, melyet csodás park vesz körbe, platánfákkal, örökzöldekkel és illatos rózsákkal díszítve. A főtér ékességeként, a Városházával szemben kapott helyet Szent István király egész alakos bronzszobra, aminek különlegessége, hogy a rajta lévő korona, az országalma és a jogar aranyozott, illetve a kőtalapzaton a szobrászművész a történelmet korszakokra bontva, kőbe vésve jelenített meg.
A szobrot két oldalról a római katolikus Szent Tamás-templom és Martfűi Református Templom öleli körbe. Mindenképpen érdemes betérni, és megcsodálni belülről is a Marosi Gábor építész által tervezett Szent Tamás-templom 37 színes ólomkeretes üvegablakát, a gyergyói mesteremberek ácsolta homorú ívű fakupolát, melynek csúcsában mintegy fényliliomként áramlik be a napfény. A templom legnagyobb dísze mégis a csodálatos hangversenyorgonája.
Egy szobrászművésznek különleges élmény lehet olyan alkotást létrehozni, ami túlmutat egy szép, teret vagy parkot díszítő szobornál. Ilyen mű lett a főtéren Gyurcsek Ferenc „Időkapu” című alkotása. A Millennium tiszteletére felállított emlékmű a múlt, a jelen és a jövő közötti átmenetet szimbolizálja, és evvel a fiatal párok kedvenc helyévé vált az esküvőjük napján. Amellett, hogy remek fotóhelyszín, a nyitott ajtón átlépve egy új, közös élet is várja a friss házasokat a túloldalon, miközben a jövőbéli vágyakból is lehet kívánni valamit.
A művész a bronzkapu egyik oldalára Madách Imre Az ember tragédiája művéből vésett jeleneteket, a másik oldalán pedig a Himnusz ihlette jelenetekkel állít emléket a történelemnek.
A parkban miután megtekintettük 1848-49-es forradalom és szabadságharc emlékművét, a Művelődési Központ felé vettük az irányt. Martfű Városi Művelődési Központ és Könyvtár épületében található Martfűi Hely- és Ipartörténeti Gyűjtemény a város tárgyi emlékeinek, a Bata-konszern egyedülálló terveinek, a cipőgyártás múltjának állít közös emléket.
Megtudtuk, hogy Jan Antonín Bata nagyszabású terveket álmodott meg az 1943-ban elkészült cipőgyár köré. Az ott dolgozó munkásoknak korszerű, az akkori viszonyokhoz képest luxusnak számító fürdőszobával felszerelt kertvárosi lakótelepet – ezek voltak azok a villaszerű lakóépületek, amiket korábban említettem – tervezett. A személy- és a postaforgalom számára még hajókikötő és repülőgép leszállópálya is szerepelt a tervek között. Az élet azonban közbeszólt, a II. világháború keresztbe húzta a nagymértékű városépítő terveket, így azok csak részben valósulhattak meg, de alapot adtak a későbbi évtizedek városépítéséhez. A Bata-lakótelep 1999-től az Európai Örökség része lett. A gyárat pedig a Cikta Rt. és jogutóda a Tisza Cipőgyár vette át hosszú évtizedekre, munkát biztosítva a város lakosainak nagy részének.
A város vezetése, a tisztelet jeléül a cseh cipőgyáros emlékére 2013-ban állított szobrot, melyet a Bata téren találhatunk. Jan Antonín Bata 2,2 méteres bronzalakja mellett a vörös gránit talapzaton Gyurcsek Ferenc a cipőgyár makettjét is megörökítette.
Bár a város szélén kanyargó Tisza remek horgászparadicsom, a szálloda mellett 2,5 hektár területen elhelyezkedő, 400 fő befogadására alkalmas, 12 apartmannal és bungalóval, 60 sátorhellyel rendelkező kempingben található gyönyörű nádassal szegélyezett mesterséges tó további horgászati lehetőségeket kínál a pecázás szerelmeinek. Ottlétünkkor épp a második médiahorgász-verseny zajlott, melyen a kilenc induló csapatból a Patakpart Horgászegyesület csapata végzett, 28,9 kilogramm kifogott hallal.
Martfű számunkra igazán kellemes meglepetést nyújtott, nem beszélve a szállodai szolgáltatásokról, melyek közül ajánljuk még a hangulatos éjszakai fürdőzést, ami havonta ismétlődően, szombati napon, filmvetítéssel egybekötött éjszakai programként van jelen a szálloda kínálatában.
A turizmus fejlesztése nem áll meg, a tervek továbbszövődnek, aminek keretében erdei tornapálya, 200 négyzetméteres közösségi tér, infrastrukturális fejlesztés lesz a közeljövőben, és mint ahogy Tomasovszky Lászlótól, a Martfű Termál SPA Gyógyászati Központ, Uszoda és Gyógyszálló igazgatójától megtudtuk, napokon belül megérkezhet az értesítés arról, hogy gyógyhellyé nyilvánítják Martfű városát.
Szöveg és fotók: Bukszár Csilla
Legyél az első hozzászóló "Jöjjön, és fedezzük fel együtt Martfű városát!" című cikkhez