Óbudán uszodát neveztek el Székely Éváról

A Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. üzemeltetésében lévő Csillaghegyi Árpád Forrásfürdő és Uszoda 2022. április 2-tól felvette Székely Éva olimpiai bajnok, többszörös magyar bajnok, világcsúcstartó úszó nevét, és Csillaghegyi Árpád Forrásfürdő és Székely Éva Uszoda néven működik tovább.

A Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. és Budapest Főváros III. kerület, Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat közösen ünnepélyes névadót tartott Székely Éva születésnapja előtt egy nappal. A névadó keretében az uszodában átadták a Székely Éva emlékfalat, ahol az úszónő több érme, kitüntetése is látható.

Az eseményen Budapest Főváros képviseletében Gy. Németh Erzsébet főpolgármester-helyettes, a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt.-től Borosné Szűts Ildikó vezérigazgató, Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat részéről dr. Kiss László polgármester, a család részéről dr. Gyarmati Andrea ezüstérmes olimpikon és Európa-bajnok úszó, Székely Éva lánya mondott beszédet.

Borosné Szűts Ildikó köszöntőjében kiemelte, hogy Székely Éva 1936-ban itt a Csillaghegyi strandon döntötte el, hogy úszni kezd és olimpiai úszó lesz belőle, valamint hangsúlyozta kitartását: „Büszkék vagyunk arra, hogy az uszodánk felveszi Székely Éva nevét, aki életével, pályafutásával mindenki szemében példakép”. Dr. Gyarmati Andrea Édesanyjához való kapcsolatáról, valamint az úszás és az uszoda iránti szeretetéről mesélt a jelenlévőknek.

Az ünnepélyes névadó fontos programja volt a gyermekek részére meghirdetett úszóverseny, a Székely Éva-emlékverseny.

Az 1927. április 3-án született Székely Éva a napokban ünnepelné a 95. születésnapját, de már két éve nincs velünk az olimpiai bajnok, többszörös magyar bajnok, világcsúcstartó úszóklasszis. Volt egy álma, amelyből valóság lett. Gyermekkorában eldöntötte, hogy ő egyszer olimpiai bajnok lesz. Az 1936-os berlini olimpia eseményeinek a közvetítését a Csillaghegyi strandon hallgatta, ami annyira magával ragadta, hogy elhatározta, sportoló lesz. 1947-ben első nőként úszott versenyen 200 métert pillangókartempóval. 1947–1956 között 32 egyéni bajnoki címet nyert, 36 országos, 12 Európa- és 6 világrekordot állított fel. 1952-ben a helsinki olimpián arany-, 1956-ban Melbourne-ben ezüstérmet nyert 200 méteres mellúszásban.