Mégpedig a San José vitorlásét, mely 1708. június 8-án, 600 emberrel a fedélzetén futott zátonyra és süllyedt el, mikor a perui Callao kikötőjéből tartott Panama irányába. A rajta lévő kincseket Spanyolországba akarta szállítani, ami ekkor igen nagy pénzügyi gondokkal küzdött.
A roncs Kolumbia Karib-tengeri partjainál húzódó hullámsírban nyugodott egészen eddig, ám nem is olyan régen Juan Manuel Santos kolumbiai államfő bejelentette, hogy nyomára bukkantak a 300 évvel ezelőtt elsüllyedt vitorlásnak. Azt is nyilvánosságra hozták, hogy a fedélzeten megközelítőleg négymilliárd dollárnyi aranypénz és drágakő található.
A hajó maradványainak pontos helyzetét ugyan nem árulták el, felvételekkel bizonyítják igazukat. Sajnos a legújabb hírek szerint a feltárások közepette nem tartják be a szükséges előírásokat, ezért mind a környezet, mind a hajó roncsai károsodtak.
Nehezíti a dolgokat az is, hogy az érintett államok közül sok igényt tart a javakra vagy legalábbis egy részükre, ezért igen hosszas procedúra kerekedhet ki a történetből.
Mi csak azt reméljük, hogy a javak sértetlenül kerülnek a felszínre, és sokan gyönyörködhetünk majd bennük.
Legyél az első hozzászóló "Több száz éves kincsek a tenger mélyén" című cikkhez