Hajdan a vincellérek hagyományosan kivártak a metszéssel: „Az szőllődet pedig meg ne messed Bódog Asszony Havában (januárban), mert tsakis magvas bogyót fog néked teremni, legjobban tészed, ha Böjtmás Havában (márciusban) metszed, mert ígyen jó termésed lészen.” Ezért aztán ősz végén a tőkék földhöz közel eső részét a téli hideg ellen földdel takarták be. Ezt a munkát elsősorban Észak-Magyarországon, födésnek hívták. De a télen szunnyadó borvidék azért most is tartogat látnivalót a Hegyaljára kirándulónak.
Tokaj-Hétszőlő birtok természeti adottságai és a szőlőművelés gondossága alapján ma Magyarország egyik legszebb szőlőültetvénye, a világhírű aszú bölcsője. Érdemes hát ilyenkor is ide látogatni, hogy a tanösvényt végigjárva megismerkedjünk a szőlőtáblák világával. A szőlőbirtokon kialakított három tanösvény: a piros, a sárga, és a zöld négyzet. A birtokra látogatók a szőlőterület bejárásával megismerkedhetnek a legfontosabb tokaji szőlőfajtákkal, az időszerű szőlőtermesztési munkákkal.
A Hétszőlő szőlőbirtok 55 hektárnyi területéből a pirossal jelzett útvonalon 35 hektárnyi terület járható be. 3500 méter hosszan minden információs tábla mellett találhatók pihenésre alkalmas padok és asztalok.
Pihenés közben gyönyörködhetünk a szép kilátásban, ami a szemünk elé tárul, de vizslathatjuk a földet, hátha találunk egy darabka obszidiánt. Ez a természetes, vulkáni eredetű üveg, amit az őskor embere előszeretettel használt mindennapi eszközei és vadászfegyverei nyersanyagául a szőlők közt, inkább a hegy tetején lelhetők fel, ha szerencsénk van, megmunkált darabokra is bukkanhatunk. A zöld négyzet alig emelkedik, csupán egy kisebb szőlőtáblát kerül körbe. A sárga négyzet útvonalán már vannak kaptatósabb részek, de a pihenőhelyeknél, információs tábláknál egy kis szünet alatt új erőre kaphatunk és megismerhetjük a tokaji szőlőfajtákat is. Célunk a Hétszőlő felirat elérése, majd onnan visszaereszkedünk a kiindulási pontra.
A piros négyzet jelzés elég meredek utat kínál, ezen a birtok felső határáig, a Kusajd dűlő tetejéig juthatunk. Innen remek panoráma nyílik Tokaj déli részére és a Taktaközre. A zöld turistajelzés a Szeles tetőhöz vezet. A Szeles tetőnél három választási lehetőségünk van: a piros háromszög jelzést követve a tokaji TV toronyhoz juthatunk. A zöld jelzésen tovább haladva, a Hideg-oldal nevű dűlőt is megkerülve a Fesztiválkatlan mellett jövünk le. A piros turistajelzés a temető mögött, a Dózsa György utcára vezet. A Borostyán tanösvény egy idő után bekapcsolódik a zöld turistajelzésbe. Az egykori tűzhányó, a Tokaji-hegy, ismertebb nevén a Kopasz-hegy otthont ad az 1960-ban épített televíziós adóállomásnak. Ez a fontos átjátszóhely kilátóként ugyan nem működik, de a tövéből is gyönyörű kilátás nyílik szinte az egész Hegyaljára és az Alföldre. Ezekhez a túrákhoz mindenképp ajánlott a megfelelő lábbeli, túraöltözet, esetleg túrabot. A jelzésekről letérni nem célszerű, mert számos mély árok, vízmosás tarkítja a terepet.
Dunay Csilla