Elgondolkodtak már rajta, miért akarja az ember minden lehetséges módon meghódítani a természetet? Hihetetlen, de majd két évszázada egy 67 éves tanárnő egy fahordóba bújva zuhant le a Niagara vízesésen, csak hogy bebizonyítsa, erre is képes. Ő túlélte, de számtalan „követője” vesztette életét Észak-Amerika leghatalmasabb vízesésében.
Ma már persze kevésbé kalandos módját is választhatjuk a zuhatag meghódításának, könnyűszerrel sétálgathatunk felette, hiszen egy teljes iparág épült ki az ide érkező turisták fogadására.
Egy kis történelem
A Niagara-vízesés tulajdonképpen egy vízesésegyüttes a Niagara folyón, természetes határt képezve Kanada Ontario és az USA New York állama között. A vízesés két nagy részből áll, amiket a Kecske-sziget választ el: bal oldalon – vagyis amerikai földön – az Amerikai-zuhatag és a Menyasszonyi fátyol-zuhatag ömlik a Niagara folyóba, 54 méter magasból, másodpercenként 6500 köbméter vizet lezúdítva.
A határ kanadai oldalán a jóval szélesebb, 51 méter magas Patkó-zuhatag terül el, másodpercenként 26 500 köbméter vizet kiszorítva. A vízesésegyüttes feltehetően az utolsó jégkorszakban alakult ki a gleccserek visszahúzódásakor; a víz a Niagara-tavakból vájt utat magának a Niagara-lejtőn át egészen az Atlanti-óceánig.
Niagara Falls városa
Akár Torontóba, akár New Yorkba szólít az utunk, mindkét várostól csupán 2-3 óra távolságra található a Niagara-vízesés, ezért aztán mindenképpen érdemes időt szakítani rá. Ha megtehetik, ne csupán néhány órát szánjanak rá, egy hosszú hétvégére is akad program bőven.
A néhány száz lakossal rendelkező városka leginkább Atlantic Cityre emlékezteti az embert, a várost az ide érkező turisták szórakoztatására építették fel: ötcsillagos szállodák, hagyományos és vízi vidámparkok, mozik és színházak, múzeumok és számtalan egyéb program áll a szórakozni vágyók rendelkezésére.
Ijesztő, mégis romantikus
A legmeghatározóbb élmény persze maga a vízesés. Ahogy sétálunk a Niagara folyó felé, már messziről érezzük a víz óriási erejét, majd tíz fokkal lecsökken a hőmérséklet a zuhatagok közelében, elképesztő robaj hallatszik a víz felől, és a friss vízpermet élénkítő hatása sem marad el. A hatalmas vízmennyiség zubogása egyszerre csodálatos és félelmetes jelenség. A természet eme páratlan alkotása elgondolkodtatja a szemlélődő turistát, milyen kicsi is az ember egy ilyen óriási vízoszlop mellett. Az ijesztő erő néha páratlan finomságáról is tanúbizonyságot tesz, napsütéses időben ugyanis szinte mindig láthatunk szivárványt a lezúduló víz tajtékjai között, ami meseszerűen békéssé varázsolja a vízkolosszust.
A vízesést számtalan módon megcsodálhatjuk: a Patkó-zuhatag mellé épült múzeumban kikukucskálhatunk a vízoszlop mögül, felmehetünk a 235 méter magas Skylon Tower-kilátó tetejére, hogy felülnézetből is láthassuk a Niagarát, vagy hajókázhatunk is a vízesések alatt. A Maid of the Mist elnevezésű utasszállító hajók főszezonban félóránként indulnak a kanadai oldalon, hogy közvetlen közelről is érzékelhessük a zuhatag erejét.
Hiszi vagy nem hiszi?
És ha még mindig nem volt elég a vízesésből, Niagara Fallsban találunk 3D-s IMAX mozit a vízesésről készült kisfilmmel, sőt a Niagara Legendáját is megnézhetjük egy 4D moziban. Aki pedig szeretne „szárnyakat növeszteni”, hát ez sem lehetetlen, fejenként 100 dollárért befizethetünk egy helikoptertúrára is. A kanadai városkában 60-70 dollárért találunk középkategóriás szállodát, 100 dollárért éjszakánként pedig a Niagarára néző kilátással luxusszállodában is megszállhatunk.
Ami pedig a vízesésen kívüli szórakozásokat illeti, a „Believe or not believe?” („Hiszi, vagy nem hiszi?”) múzeumban például olyan különleges tárgyakat tekinthetünk meg, amelyek valamiért a világ „legjei”. A valaha élt legmagasabb ember életnagyságú szobrával foghatunk kezet, indiánok amulettjeit csodálhatjuk meg, akik ellenségeik koponyáit zsugorították talizmánná, vagy az amerikai elnöknek hitt hologrammal is szóba elegyedhetünk.
Egy másik kihagyhatatlan program a Whirlpool Jetboat sétahajókázás. Az 1500 lóerős vízturbinás motorral ellátott, 48 fős hajók a Niagara-folyón szelik a hullámokat a nagy vízesés kisebb lankás csobogóin keresztül. Meleg alsóöltözet, vízhatlan védőruha és mentőmellény; a tetőtől talpig bebugyolált naiv utazó még mit sem sejt az indulásnál. Fél óra múlva azonban már tökéletesen tisztában van a hullámok őserejével, a csobogók kíméletlenül dobálják a bivalyerős hajót, a jéghideg víz pedig csontig hatol. Az élmény páratlan a maga nemében, amit csak tovább fokoz az a nem elhanyagolható tény, hogy a folyó vize még nyáron is alig éri el a tizenkét fokot…
A Köd Leánya
Az indiánok úgy hitték, hogy Hinum, a vizek istene és annak fiai laknak a Niagara-vízesés mögött. Minden évben gyümölcsökkel és friss virágokkal megrakott kenukat küldtek az isteneiknek, hogy szerencse és boldogság várja őket az elkövetkező esztendőben. A legenda szerint váratlanul rengetegen haltak meg rejtélyes körülmények között, így az indiánok legszebb lányaikat áldozták fel az isteneknek, hátha így megint szerencse éri őket. Az egyik évben a törzsfőnök leányát küldték a zuhatagba, aki ott szerelembe esett Hinum egyik fiával, és megtudta a titkot: egy kígyó mérgezi az indiánok ivóvizét. A lány visszaszökött népéhez, elmondta, hogyan tudják megölni a hatalmas kígyót, majd visszatért a lezúduló víz mögé, és többé soha nem tért vissza. Az elpusztított kígyó teste patkó alakban terült el a vízesés felett, a legenda szerint innen származik a kanadai zuhatag formája.
A sétahajók Maid of the Mist elnevezése pedig szó szerint azt jelenti, hogy a Köd Leánya.
Vízesések toplistája
Angel Falls, Venezuela
A világ legmagasabb (979 m) vízesésének érdekessége, hogy a lezúduló víz már pára formában érkezik a földre.
Khone-vízesés, Laosz
A világ legszélesebb vízesése esős időben akár 14 km kiterjedésű is lehet, igaz, ilyenkor egyáltalán nem biztonságos felkeresni a folyó kiszámíthatatlansága miatt.
Victoria-vízesés, Zambia
A világ egyik legnépszerűbb turisztikai látnivalója valójában egy öt kilométer hosszan elnyúló, ívelt vízfüggöny.
Iguazu-vízesés, Brazília
A dél-amerikaiak büszkesége az Ördög Torkának elnevezett rész, mely egyetlen hatalmas, önálló zuhatagból áll.
Rajna-vízesés, Svájc
Statisztikák szerint ez Európa legnagyobb vízesése, bár sokak szerint számos, ennél magasabb vízhozamú zuhatag található Izlandon, Norvégiában vagy Svédországban is.
Fátyol-vízesés, Szilvásvárad
Szívünknek minden bizonnyal a legkedvesebb vízesés a bükki fennsíkon csobogó teraszos zuhatag. Még ha nem is a legmagasabb, nem is a legnagyobb vízhozamú, de a miénk…
Legyél az első hozzászóló "A Niagara zuhatagai" című cikkhez