A történelmi magyar utak specialistája

A történelmi Magyarország legendás helyszíneire indít utakat Az Utazó magazin olvasói által a 2021-es esztendő „Az év határon túli magyar területekre utaztató irodája” címet elnyert, most húszéves Kárpáteurópa Utazási Iroda. Petrus György társtulajdonos szerint céljuk az, hogy a velük utazóknak életre keltsék, megelevenítsék a történelem lapjait.

„Mező Tibor barátommal, aki történelem-földrajz szakos középiskolai tanárként dolgozott, éppen két évtizede gondoltunk arra, hogy ha már végre ismét egyre több szó esik a történelmi Magyarországról, akkor azt mi a maga mai valóságában is bemutassuk az érdeklődőknek. Ennek szellemében indítottuk – indítjuk útjainkat a történelmi Magyarország, az egykori magyar királyság területére bemutatva az ott látható történelmi emlékek mellett a annak a vidéknek a mai hangulatát, az ott élő magyar testvéreink mindennapi életét” – beszél a kezdetekről Petrus György.

2002-ben alakult Kárpáteurópa Utazási Iroda, első útjai ennek szellemében vezettek a legnépszerűbb határon-túli történelmi vidékekre, Erdélybe, Székelyföldre, Felvidékre és Délvidékre.

„Útjainkkal a Kárpát medencét járjuk, a magyar vidékeket, magyar emlékeket, magyar szemmel felkeresve, európai módra. Mert Magyarország időközben jogilag is Európa szerves részévé vált – folytatja Petrus György, akik szerint a legnagyobb elismerés számukra az, amikor a velük utazók hálásan említik, hogy messze több élményt és mellé történelmi, valamint a jelenhez kötődő tudást kapnak annál, mint amire számítottak.

„Sokakban még mindig csak úgy él a határon túli területek iránti nosztalgia, hogy valójában sosem jártak azokon a területeken, mondjuk Gyergyón, a fogarasi havasokban, vagy éppen Kassán, Eperjesen, Lőcsén. Aki viszont felkerekedik, hogy személyesen is meglássa ezeket a csodálatos vidékeket, biztos, hogy még annál is közelebb érzi magához ezeket a vidékeket és az ott élő embereket, mint annak előtte” – magyarázza a Kárpáteurópa Utazási Iroda vezetője.

Aki azt is elmondta, a legismertebb határon túli területek mellett ma már a velük utazók kívánságait kielégítve, a kevesebbek által ismert horvátországi, szerbiai és muravidéki magyar területekre, illetve az egykori Osztrák-Magyar Monarchia legizgalmasabb helyszíneire is egyre több buszos utat indítanak.

Természetesen Kárpátalja is a népszerű úticéljaink közé tartozott, de sajnos a szomszédban dúló háború miatt ma nem mutathatjuk meg utasainknak Munkácsot, a Kárpátok bérceit és Vereckét, amelyek látványa minden honfiúi szívet melegséggel tölt el. Nagyon szeretnénk ha ez a tragikus helyzet minél hamarabb megoldódna, mert a háború mindig szörnyű dolog, miközben ezúttal is beigazolódik a régi igazság, miszerint a turizmus a béke iparága, hiszen az emberek csak akkor szeretnék utazni, ha közben biztonságban érzik magukat.”

A Kárpáteurópa Utazási Iroda vezetője, a mára ikonikussá vált Székely Gyors – Csiksomlyó Expressz történetébe is betekintést adott, amikor elmondta: több, mint éve kezdett érződni az, hogy a csíksomlyói hálaadó körmenetre és búcsúba olyan sok honfitársunk szeretne elindulni, amihez már annyi autóbuszt kellene már indítani, amit egy vonattal is ki lehetne váltani. Így indult el először a Székely Gyors a csíksomlyói búcsúba, majd a vonatút olyan ismertséget ért el, amiért már a Csíksomlyó Expresszt is érdemes volt elindítani Szombathelyről. A két vonat pedig évek óta Budapesten kapcsolódik össze, hogy együtt vigye a magyar zarándokokat a legjelentősebb erdélyi magyar esemény megünneplésére, ahogyan az 2023-ban is meg fog történni, ami már most is meg lehet vásárolni a jegyeket online, vagy az irodában, ahogy azt már sokan meg is tették.

Balról jobbra: Potápi Árpád János nemzetpolitikai államtitkár, Bődi Ivett, az MTÜ vezérigazgató-helyettese, Petrus György, dr. Érsek M. Zoltán, lapunk főszerkesztője

Az utazási szakember arról is nagy szeretettel beszélt, hogy a határon túli magyar területek és az ott élő magyarok megismerése szerencsére nem csak a középkorúak és az idősebbek, hanem a diákok érdeklődését is felkeltette már. A nemzetpolitikai államtitkárság által a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. lebonyolításával elindított Határtalanul Program keretében a magyarországi iskolák tanulói az állam támogatásával ingyenes osztálykiránduláson vesznek részt a szomszédos országok magyarlakta területein, megismerve a történelmi magyar vidékeket, barátságokat is kötve, személyes tapasztalásokat szerezve a külhoni magyarságról.

Petrus György a program utazási irodai partnereként működő Kápáteurópa Utazási Iroda vezetőjeként azért is ürül a diákoknak szóló program sikerének, mert ezáltal a jövő nemzedéke már olyan életre szóló élményeket szerezhet a határon túli vidékekről, olyan életre szóló barátságokat köthet az ott élő magyar gyerekekkel, amit semmilyen történelemkönyv és földrajzatlasz nem képes helyettesíteni.

Érsek M. Zoltán