Várjátékok, bortúra és búcsú – hétvégi programajánló

Vasárnap rendezik a Szobori búcsút az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkban, várjátékokat tartanak szombaton Füleken, a balatoni Szent György-hegyen pedig családi programok és pincetúra várja az érdeklődőket.

Várjátékok Füleken

Történelmi korszakok életmódját, kultúráját és hagyományait mutatják be szombaton a Füleki Várjátékokon; az eseményt idén 22. alkalommal rendezik meg a felvidéki városban – tájékoztatta a Füleki Vármúzeum az MTI-t. A vármúzeum közleményében azt írta: a délután 14 órától estig tartó rendezvényen fellépő történelmi csoportok repertoárjában viselet-, fegyverzet-, zene- és táncbemutatókat láthat a közönség.

Forrás: slovakia.travel

Betekintést engednek a középkori mindennapokba, valamint az oszmán uralom, és azon belül a füleki szandzsák időszakába, a látogatók megismerhetik a barokk táncokat és a korabeli öltözködésmódot, felszereléseket, egyenruhákat. Az érdeklődők megnézhetik, hogyan képezték ki hajdanán a huszárok lovait, milyen volt a törökök élete a 16. és 17. században. A múlt század első feléből a katonai alakulatok egyenruháit és haditechnikai érdekességeit mutatják be. Lesznek szlovák és magyar néptáncok, kézműves bemutatók, megismerhető lesz a középkori és újkori kerámiakészítés, könyvnyomtatás, a látogatók pedig oszmán miniatúrákat és keleti motívumú mécseseket készíthetnek.

A legkisebbeket történelmi mutatványosok, bohócok és zsonglőrök, továbbá gólyalábasok és solymászok szórakoztatják majd. A résztvevők a vármúzeum tárlatai mellett megtekinthetik a kézműves házban berendezett, középkori és kora újkori – Füleken is létező – mesterségeket bemutató kiállítást is, valamint a várhegybe vájt földalatti óvóhelyet.

Szobori búcsúra várják a vendégeket Ópusztaszerre

Vasárnap rendezik a Szobori búcsút az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkban, az ünnepen a monostor romjai között tartott szentmisén adják át a Szer Üzenete-díjat. Az ünnep szorosan kapcsolódik az emlékpark történetéhez: a környékbeliek több mint száz évvel ezelőtt jöttek itt össze először, hogy megemlékezzenek Árpádról, a honszerző vezérről. Az 1896-os millenniumi évben megépített Árpád-emlékmű országos jelentőségű nemzeti búcsújáróhellyé vált. Az összejövetelekhez mindig kapcsolódott szentmise is, ezért a helyiek “szobori búcsú” néven kezdték emlegetni a Kisboldogasszony ünnepnapján tartott megemlékezéseket. A búcsújárásnak a második világháború vetett véget.

Forrás: opusztaszer.hu

Vasárnap a fogatokon, kordékon, lovas kocsikon vagy gyalogszerrel a búcsúra érkező vendégeket a Nyenyere Egylet és a Por Zenekar muzsikája fogadja. Az ünnepi szentmisét követően a Barboncás Társulat bábelőadása és honfoglalás-kori lovasbemutató szórakoztatja az egybegyűlteket, a skanzenben különböző kézműves-tevékenységek próbálhatók ki, autentikus dél-alföldi tekerő muzsika szól, a gyerekeket interaktív játszóház fogadja.

Az emlékpark tavaly indított uniós támogatással, a Zentai Történelmi Levéltárral együttműködve a Tiszához kapcsolódó hagyományos, természetközeli gazdálkodást bemutató programsorozatot. Ennek részeként rendeznek vasárnap tematikus napot, melyen tárlatvezetésen ismerhetők meg a népi halászat eszközei, előadás hangzik el a kubikusok életéről és a folyószabályozásról, emellett a látogatók hallhatnak a fokgazdálkodásról és a folyót egykor járó fahajókról is.

Bor, gasztro, Balaton

A Szent György-hegy hajnalig napközbeni kistestvére idén először kerül megrendezésre szeptember 3-án, a szüreti időszakban. A szervezők célja egy egész napos laza programot nyújtani, amolyan nyitott pincék jelleggel, ahol a résztvevők közelebbről is megismerhetik a hegy vendéglátóit, borászatait. A MATINÉ családiasnak és barátságosnak ígérkezik, 10 helyszínnel, déltől este 8 óráig.

„Töltsd a napot a hegyen, és persze hozz magaddal családot, barátokat. Társasozás, teke, falatok a Zöldülő teraszon, kóstolás a Hóbor Pincénél, utánozhatatlan hangulat a Szászi Birtokon, ping-pong és hinta persze borral a kézben a Horváth Pincénél, zenés gyerekprogram és máshol nem kóstolható borok a Borbolt a völgyben kertjében, pezsgő és vörösborok kóstolója a 2HA teraszán, betérő a Pap Wines vega lakáséttermébe, családias hangulat a Molnár Pincénél, a NAPVIRÁG pince kihagyhatatlan meséi és borai, borkekszek és frizzante a Killer Pince romantikus kertjében. Ez a Szent György-hegy MATINÉ!” – írják a programajánlóban.