Antalya, a földre szállt paradicsom

A legenda szerint Pergamon királya követeket küldött a világba, hogy megtalálják a legszebb helyet, a Földközi-tenger partján akadtak a földi paradicsomra, ahol a király várost alapított Attaleia néven, ami a mai Antalya elődje volt. Hogy mi igaz a meséből, nem tudni, de Antalya ma az egyik legnépszerűbb nyaralóhely, a régió 640 kilométernyi partvonalán.

Pergamon gazdag ország volt könyvtárral, neves iskolával. Templomok épültek, csodálatos paloták emelkedtek ki a földből. Ezek romjait Antalya utcáin sétálva ma is megcsodálhatjuk, csakúgy mint a Hadrianus római császár tiszteletére emelt Hadrianus kaput, amin átsétálva először pillantottam meg Kaleicit, az óvárost. Ugyan éjfél körül járt az idő, a két órás időeltolódás miatt eszem ágában sem volt lefeküdni, belevetettem magam a város nyüzsgő éjjeli forgatagába. Bizánci, római és szeldzsuk építészet nyomait viselő házak, fantasztikus udvarok és utcai bárok fogadtak, és az önfeledten mulató tömeg, ami mintha nem érzékelte volna, hogy már november van. Intő jel, ha nyugalomra és relaxálásra vágyunk, ne a sétálóutca környékén foglaljunk szállást!

Antalya sétára csábít

Kaleici kicsi, engem szantorini fővárosára, Firára emlékeztetett, némi Tbiliszi beütéssel. Antalya első muszlim épülete, a 8. században épült Yivli Minaret a városrész büszkesége, és mennyire megváltoztak az idők, környékén számtalan kiváló kocsmával! Kicsit tovább sétálva érjük el a Hidrilik-torony melletti kilátóteraszt, ahonnan a legszebb a kilátás az öbölre naplementében. Mivel éppen az Antalyai Kulturális Fesztivál idején jártam ott, még kellemes aláfestő zene is szólt a helyi népzenei együttesek jóvoltából.

Az újváros is számtalan kikapcsolódási lehetőséget kínál. A kaputól pár perc séta a bazár, útközben narancslekvárt kóstolhatunk egy helyi kisüzemben, bepillanthatunk a mecsetbe, vagy egyszerűen csak bóklászhattunk a villamos vonalán. Ha megéhezünk vagy megszomjazunk éttermek sora vár.

Apropó éttermek! Antalyaban mindenki megtalálja a neki való étket, a street food szerelmesei és a fine dining kedvelői sem csalódnak. Mi a Lara Balik tengerparti teraszán kóstoltuk a mezzéket és a halspecialitásokat, a 7 Mehmet étterem pedig Picasso kedvenc ételei néven mutatott be egy fantasztikus kóstolómenüt a már említett Kulturális Fesztivál keretében.

Kultúrában egyébként sincs hiány. A Turkan Soray Kulturális központ rendszeresen szervez kiállításokat, mi éppen Picasso és Warhol műveit csodálhattuk meg. A Nekropolis Múzeumban a római temetkezési hagyományok elevenednek meg, a néprajzi Múzeum a múlt századok családi életébe enged bepillantást.

A környék kincsei

Antalya Törökország római emlékekben egyik leggazdagabb vidéke. Side, Perge és még számtalan romváros várja a látogatót. Templomok, amfiteátrumok, ráadásul igen jó állapotban. A történelem annyira a hagyományok része, hogy még szállásunkon, a Ruin Adaliaban is ókori emlékek fölé emelt üvegpadlón jártunk (Side óvárosa is hasonló élményt kínál).

Antalya nemcsak nyaralóhelyként, egy hosszú hétvégére is ideális célpont. Előbbi esetben érdemes tengerparti all inclusive szállást foglalni, a városnézéshez ideálisabb a városközponti hotel.

Antalya hasznos infók

Mikor jöjjünk?

A  mediterrán fekvés miatt egész évben látogatható a régió. A főszezon júniustól augusztusig tart, ekkor 45 fok felett lehet a nappali hőmérséklet, viszont nagyon kicsi az esély az esőre. Az utószezonban, októberben még elég meleg a tenger egy nyaraláshoz, de a nappali átlaghőmérséklet 30 fok alá süllyed. Ez a legideálisabb a tengerparti fürdőzésre. A november még kiváló a városnézéshez, csakúgy mint a tavasz.

Utazás

A főszezonban a Wizzair és a Sunexpress közvetlen járataival érhetjük el Antalyat. Novembertől a Wizzair már nem repül (áprilistól indul újra), de a Sunexpress továbbra is foglalható, vagy átszállással a Pegazus – egyébként naponta sokszor közlekedő – isztambuli gépével érkezhetünk.

A repülőtérről a belvárosba fillérekért jutunk el egy villamossal, a partszakasz városaiba pedig szintén olcsó buszjárat indul. Egyébként a resortok és a turistacélpontok között is a legjobb megoldás a busz.

Árak

Antalya ugyan nem a legdrágább desztináció, de az óvárosban igen magas ételárakba futhatunk bele. Egy tengeri főételért tízezer forint feletti összeget is fizethetünk, a vacsora mellé legurított sör is 2500.

A legtöbb bár happy hours akciókkal várja vendégeit, ilyenkor igencsak barátságos árakon ehetünk-ihatunk. Ha az óvárostól távolabb próbálkozunk valami egyszerű street fooddal, magyar árakon vacsorázhatunk. Az élelmiszerboltok árai sem magasabbak az itthoniakénál.

Mennyi időre?

Ha nem a tengerparton napozunk, Antalya nagyjából egy hétre, tíz napra nyújt elég élményt. Ha egynapos kirándulásokkal bővítjük a programot (pl. Pamukkaleba, kb. 40 euró ebéddel), vagy egy helyi járattal elrepülünk Kappadokiaba, akár két hetet is ki tudunk tölteni.

Török konyha

Ha azt gondoljuk, a dürümmel, dönerrel, sish kebabbal és baklavával megismertük a helyi gasztonómiát, erősen tévedünk. Előételként a mártogatósokat, a mezét érdemes kóstolni, a főétel lehet hal, dolma vagy sarma. Népszerű a dió nagyságú húsgombóc, a köfte, de kecske és nyúlhúst is szolgálnak fel a jobb éttermekben. Öblítsük le valamelyik első osztályú török vörösborral. A tea és török kávé pedig kihagyhatatlan része az étkezésnek.

Macskák mindenhol

Ne lepődjünk meg, az óváros telis-tele van kóbor kutyákkal és macskákkal. Ne úgy képzeljük el, hogy göthös, lesoványodott állatok lepték el zombilandként Antalyát. Ápolt, jól táplált, ápolt szőrű cicusok és kutyusok pihennek az utcán, nem tiltakoznak, ha meg szeretnénk simogatni őket. Sőt, időnként ki is követelik maguknak a törődést. Az éttermek gondoskodnak róluk, a macskák az éttermi asztalok között is feltűnnek, addig dörgölődznek a vendég lábához, amíg le nem esik egy finom falat.

képek: Posztós János

ÉMZ.