Bátor: Vidróczki nyomában járva – Új élményforrások az itthon utazóknak

Fotó: bator.hu – Fehér Kata

Aki az elmúlt években úgy döntött, hogy a hazai nyaralást választja, örömmel tapasztalhatta, hogy sokkal több élményforrás várja a honi utazókat, mint ahogy azt a felületes szemlélő gondolta. Jó hír, hogy mindeközben a már meglévő, vonzó úticélok mellé újabbak is felsorakoztak az elmúlt időszakban.

Festői sziklák és szűk völgyek között, sűrű erdőkben és egykori ligetes legelőerdők vidékén kanyarog a Bátor tanösvény, a melyet ma már a Turisztikai Központ új épületével együtt kereshetnek fel az érdeklődők. A 8,6 kilométer hosszú tanösvény különlegessége, hogy miközben a Heves megyei Bátor környékének mozgalmas földtörténeti múltját is bemutatja, igazi kuriózumként, megtekinthetjük az egykor itt lévő mélytengeri árok hasadékain felbuggyanó híg, bazaltos láva hirtelen megszilárdult, párna alakú kőzettömbjeit is.

Fotó: bator.hu – Barócsi Eszter

A néhány óra alatt bejárható, könnyű terepen vezető túraútvonal érintkezik az Országos Kéktúrával amelyen a kirándulók Bátorból tovább gyalogolva Szarvaskőig juthatnak el. Aki a környéken túrázik, annak érdemes egy kis kitérőt tennie a szomszéd faluba, Bükkszékfürdőre is, mert a Tarna völgyének peremén fekvő településen 540 m mélyről kerül a felszínre a sokak által ismert 39 °C hőmérsékletű SALVUS gyógyvíz, amely a nagy oldott ásványi sótartalmú, alkáli-hidrogén-karbonátos-kloridos, brómos-jodidos gyógyvizek csoportjába tartozik. A Bükki Nemzeti Park határán fekvő festői kis palóc településről Bátorból képzeletben a Bükk és a Mátra vidékének egykor híres és rettegett betyárjának, Vidróczkinak is nyomába eredhetünk, akinek legendás tette – a monda szerint – az volt, amikor az Egri Érsekség egész birkanyáját elhajtotta innen.

Kocsis Erika