Békéscsabán a Modern városok program (MVP) egyik legnagyobb értékű beruházásaként született meg a Munkácsy Negyed ékszerdobozaként felújított Munkácsy Emlékház, ami a festőzseni életénél is többet mutat a látogatóknak.
Békés vármegye gazdasági-földrajzi központjaként Békéscsaba, a Munkácsy-kulturális negyed létrehozásával nem kisebb célt tűzött maga elé, mint azt, hogy a jövőben márt ne csak az ikonikus csabai kolbász fővárosaként, hanem „Munkácsy városaként” is ismerjék a nevét a hazai és a külföldi utazók.
Nem véletlenül, mert ahogy a bekescsaba.hu beszámol róla Munkácsy-t mély kötelékek fűzték a városhoz. „A város látképe csodálatba ejtett: hosszú-hosszú utca, egész alacsony, széles házak, mind rendjében, sorjában, akárcsak a Rue Rivolin Párizsban. A középen, ahol az utcák metszik egymást, farkasszemet néz a két templom. Köröskörül csend. Harang zúg mélabúsan…” – így emlékezett vissza később, sikerei csúcsán, a Párizsban élő Munkácsy Mihály Békéscsabára, új otthonára. A festő 8 éves korában, teljesen árván került a városba Miskolcról. Anyai nagybátyja, Reök István lett a gyámja, hozzá járt haza Békésbe, bármerre is vitte később az élet. Gizella húga is a városban lakott Steinerné Reök Saroltánál, a Gyulai úton. 1994-től ebben az épületben, a Steiner-Omaszta-kúriában működik a világon egyedülálló Munkácsy Emlékház, ahol a magyar festőóriás kisgyermekként oly sokszor megfordult egykoron.
A Munkácsy városa tematikához illeszkedve Békéscsabán ma már nemcsak múzeum, utca és tér viseli a festőfejedelem nevét: a megyeszékhelyen a művész negyven eredeti alkotása is látható. Ezek közül 19-et a múzeumban, 21-et az emlékházban tekinthetnek meg az érdeklődők.
A Steiner-Omaszta-kúria azért is különleges látnivaló, mert miközben Békés megye mai területén egykor 260 kastély, illetve kúria állt és ezek közül máig mindössze 87 maradt fenn. A közelmúltban mívesen felújított Munkácsy Emlékházban ráadásul a tematika okán egy hiánypótló, országosan is unikális, a mester életén túlmutató látnivaló született. Aki ugyanis ide betér, a nemesi családok egykori hétköznapjai mellett – a levetített kisfilmek és érintőképernyők segítségével is – a kúria és a család történetébe is betekintést nyer, miközben természetesen Munkácsy Mihály életét is közelebbről megismerheti.
Meichl Gréta