Dr.Utazó: Útitanácsok cukorbetegeknek

A cukorbetegség, a diabétesz természetesen nem akadály annak, aki utazni szeretne, mindössze arra kell figyelni, hogy minden olyan szabályt tartson be, ami garantálja, hogy a távolban is biztonságban érezhesse magát – mondta el AzUtazónak Fraenkel Emil a kassai Louis Pasteur Egyetemi Kórház belgyógyász főorvosa.

– A cukorbetegeknek szóló jótanácsokat azzal érdemes kezdeni, hogy az utazáshoz mit érdemes feltétlenül elcsomagolni és emellett az otthontól távol mire érdemes ügyelni. Az utazás alatt a bevitt ételmennyiség és az étkezések idejét tekintve az egyik legfontosabb a rendszeresség: az, hogy aki inzulinnal kezelt cukorbeteg, mindig ugyanolyan, vagy hozzávetőleg hasonló mennyiségű szénhidrátot fogyasszon, mint amihez otthon hozzászokott. Még akkor is, ha a vakációk idején mindenképpen növeli a kihívást, hogy az étkezésekhez a szállodában desszertek sorakoznak, vagy más olyan finomságok, amiket kihagyhatatlannak érez.

Fraenkel Emil szerint legalább ennyire fontos, hogy a diabeteszes jól felszerelkezzen a vércukor kontrollhoz szükséges eszközökkel. Vigyen magával vércukorszintmérőt és a tervezett időtartamon túl, plusz egy hétre elegendő inzulint. Illetve attól függően, hogy naponta hányszor szokta mérni a vércukorszintjét, a vércukorszint ellenőrzésére szolgáló stixet is. Legalább ennyire ajánlott a megfelelő mennyiségű pótfecskendő és az is hasznos, ha valaki pótelemet is visz a vércukormérőhöz, különösen, ha olyan helyre indul, ahol ezt nem könnyű beszerezni.

Miközben ma már az inzulinnal kezelt betegek többsége előtöltött tollat használ, amelyre már csak az inzulintűt kell feltenni, az utazáshoz érdemes a hagyományos pótfecskendőt és pótpatront is bekészíteni. Ez mindig jól jöhet akkor, ha valamilyen zavar keletkezne – esetleg a tervezettnél tovább kell távol maradni valahol, és a vészhelyzetben, az adott országban nem kapható pont olyan toll, mint amilyet az illető használni szokott.

A főorvos szerint a szénhidrát-bevitel alfája és omegája, hogy a beteg mennyire intenzív sporttevékenységet folytat a vakációja során. Mégpedig azért, mert miközben minden érintett tudja, hogy milyen glikémiás indexszel tud kalkulálni, a vakáció során senki sem szokta a megszokott napirendet követni. Ezért a sporttevékenység kapcsán különösen fontos, hogy az érintett főételként kerülje a kiemelkedően magas glikémiás indexű ételeket. Mégpedig azért, mert bármennyire is intenzív a sporttevékenység, a nagyon édes, tehát magas glikémiás indexű ételek nagyobb mennyiségben fogyasztva gyorsan szívódnak fel és fokozott inzulinválaszt eredményeznek, vagyis a hasnyálmirigy a megszokottnál sokkal több inzulint választ ki. Ennek pedig sajnos az a következménye, hogy rövid idő alatt nagyot eshet a vércukorszint.

Jó példa erre a téli időszakban divatos síelés és a Szlovákiában, vagy Csehországban kínált, lekvárral töltött, porcukorral hintett gőzgombóc esete. Ami kifejezetten előnytelen abból a szempontból, hogy rendkívül magas glikémiás indexű, így főételként való elfogyasztása a sportolás alatt egy gyors emelkedést követően hirtelen vércukorcsökkenést okozhat. Ezért fontos, hogy az inzulinnal kezelt beteg a nyaralás alatt is fehérjékben és rostban gazdag étrendet kövessen, és ehhez fogyaszthat még röviddel a tervezett sportolást megelőzően, annak intenzitásának függvényében gyorsan felszívódó szénhidrátot. Fontos, hogy ilyenkor mindig legyen tartalékban egy-egy tábla csokoládé, vagy nápolyi, esetleg egy kockacukor a teába, ami az efféle vészhelyzetben mindig jól jöhet.

A legfontosabb, hogy a sporttevékenység után legalább 3-4 órán keresztül, mindenképpen követni kell a vércukorszintet, mert miközben a sportolás közben elégetjük a szénhidrátokat, nem biztos, hogy a másik oldalon a májban raktározott szénhidrát tartalékaink készenlétben állnak. A főorvos szavai szerint az intenzív sporttevékenység esetén két lehetőség van az alacsony vércukorszint elkerülésére. Vagy az inzulin adagját csökkentjük, vagy a szénhidrátmennyiséget növeljük. Mindkét hozzáállásnak vannak előnyei és hátrányai is, miközben alapelv, hogy a fokozott szénhidrátbevitelt sokkal könnyebb inzulinnal korrigálni, mint a már beadott inzulint szénhidráttal fedni.

Mindezek mellett télen is nagyon fontos a rendszeres és elegendő mennyiségű folyadékbevitel, mert a diabéteszes betegeknél fokozott a vesekárosodás kockázata. Ezért a megfelelő folyadékbevitel legyen mindig kulcskérdés, ha el akarjuk kerülni a kórházi infúziós kezelést.

Különösen az egzotikus országokban, bármilyen, utcai árusoktól vásárolt étel fogyasztását rendkívül ajánlott elkerülni, mert az ilyen élelmiszerek, ételek minősége nem megbízható és elfogyasztásuknak könnyen hasmenés, hányás lehet a következménye, amelyek a szövődményeket tekintve különösen az inzulinnal kezelt diabeteszesek esetében az átlagosnál is nagyobb kockázattal járnak.

A főorvos kiemeli: a cukorbetegeknek a nyaralás alatt sem szabad autót vezetniük akkor, ha a vércukorszintjük 5 milimol/l alá csökken. Mivel a tapasztalt cukorbeteg már tudja, hogy körülbelül mi az a szint, aminél már hipoglikémiás tünetek lépnek fel, ezt viszont sosem szabad megvárnia, mert ezzel a volán mögött nemcsak magát, hanem másokat is veszélybe sodorhat. Ezért különösen a hosszabb autóutakra mindig érdemes magával vinnie megfelelő mennyiségű édesített italt is.
Aki hosszabb repülőútra indul útnak, annak az időzónákat figyelembe véve érdemes kiszámítania az aktuális inzulinadagját. Ha például Budapestről repülünk New York-ba és itteni idő szerint reggel nyolckor ülünk fel a gépre, mire odaérünk, magyar idő szerint késő délután, vagy este lesz, miközben meghosszabbodik az ébrenlétünk. Ennek megfelelően érdemes megnövelni az inzulinadagot, miközben akkor, ha keletre megy valaki, akkor értelemszerűen érdemes ezt csökkentenie Budapesti indulás esetén.

Különösen a nyári és az egzotikus utazások esetén fontos, hogy a diabeteszes betegnek nem szabad mezítláb járnia és az esetleges sebesedésre is nagyon ügyelnie kell. Ezért fontos, hogy vigyen magával sebkezelő oldatot és tapaszt is, mert a sebek nagyon lassan gyógyulnak, könnyen el tudnak fekélyesedni és ezáltal súlyosabb szövődményeket is tudnak okozni.

A főorvos szerint a gyógyszerrel kezelt betegekre némileg enyhébb szabályok vonatkoznak, miközben nekik nemcsak a megszokott gyógyszer kereskedelmi nevét, hanem a hatóanyag kémiai nevét is ajánlott megjegyezni, ha külföldre utaznak. Esetükben is fontos, hogy a vércukormérő mellett a tervezetthez képest plusz egy hétre elegendő tablettát és stixet vigyenek magukkal és igyekezzenek ellenállni a csábító, de magas glikémiás indexű ételeknek.

Érsek M. Zoltán