Kirándulások a levendula nyomában – hétvégi programajánló

Nem kell sokáig programot keresniük azoknak, akik kedvelik a levenedula illatát látványát: a Tihanyi-félszigeten kezdődik megint a „szedd magad” program, Szegeden az egyetemi füvészkertben pedig Levendula- és rózsanapokat rendeznek.

Levendula szedd magad!

„Jöjjön el Ön is, gyönyörködjön az illatos és látványos levendulamezőben, szedje tele a helyszínen vásárolt aratótáskát és vigye haza a virágokat és az élményt! Vegyen részt a Levendula Hetek további programjain is!” – így invitálja a kirándulókat a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság a Tihanyi-félszigetre.

Időpont: 2023. június 16-tól július 2-ig a virágzástól függően. .Aratótáska 9.00 órától 19.00 óráig vásárolható. Előzetes bejelentkezés nem szükséges. Helyszín: Tihanyi-félsziget, Tihanyba vezető (7117-es) út mellett (Gödrösi elágazó). A szedés helyszíne: a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság időszakos szabadtéri bemutatóhelye Tihanyba vezető (7117-es) út mellett (Gödrösi elágazó).

Levendula- és rózsanapokat rendeznek Szegeden az egyetemi füvészkertben

A virágzó rózsák és levendulák mellett családi programokkal, színvonalas koncertekkel, ismeretterjesztő, egészségmegőrző előadásokkal várják a látogatókat a hétvégén a levendula-és rózsanapokon Szegeden az egyetemi füvészkertben – tájékoztatták a szervezők az MTI-t.

A rózsakertet az arborétum központi helyén 1951-ben alakították ki, de tavaly szükségessé vált az elöregedett gyűjtemény felfrissítése. Átalakították az ágyásokat, új fajtákkal és számos látványelemmel gazdagodott a bemutató, és a középpontjában álló Rózsakunyhó is új tetőt kapott.

A gyűjtemény különlegessége a történelmi rózsák bemutatója, ahol két tucat nagy múltú rózsafajta ismerhető meg, ezeket még 1867 előtt nemesítették. Abban az esztendőben vált ismertté a Jean-Baptiste André Guillot által nemesített első teahibrid, a La France, majd jelentek meg újabb és újabb fajták.

Jelenleg a Rózskertben és a történelmi rózsák gyűjteményében együtt több mint háromszáz faj, fajta rózsa, csaknem háromezer tő látható. A Márk Gergely által nemesített, úgynevezett Márk rózsák több mint 40 fajtája látható a gyűjteményben, a száz éve született szakember munkásságát szombat délután előadáson mutatják be. A világ nagy nemesítői közül Meiland, Kordes, Tantau, David Austin, Poulsen, Lammerts és mások rózsafajtái is díszítik a kertet.

A füvészkert gyógynövény- és fűszerkertjében csaknem egy tucatnyi fajta levendulát is megcsodálhatnak a látogatók a fehér virágútól a rózsaszínig, a pannonhalmitól a tihanyi változatig.

Szombat és vasárnap délelőtt a gyógynövénykertben tartott előadásokon ismerhetik meg az érdeklődők, milyen növényeket termesztettek a középkori kolostorokban, és mire használták azokat. A hétvége ismeretterjesztő programjain szó esik az egészségmegőrzés természetes lehetőségeiről: gyógynövényes gyógyhatású teákról, illatozó természetes alapanyagú szappanokról, illóolajokról, szörpökről.

A szervezők kulturális programokkal és zenei koncertekkel, szórakoztató gyermekelőadásokkal is készülnek, sőt a meseösvényen elinduló családokat kalandok, próbatételek is várják. Koncertet ad a tradicionális dél-európai és balkáni zenét játszó Smyrna zenekar, a dallamos dzsessz-számokkal érkező Jazzarosa és a Beatles-feldolgozásokat előadó Belmondo.

Látványetetés az állatparkban

Vasárnaponként egy-egy állatfaj látványetetéssel egybekötött bemutatásával várja az érdeklődőket a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság Körösvölgyi Állatparkja, Szarvason. A programra érdemes fél órával hamarabb érkezni, hiszen a megadott időpontban már az adott állatfaj kifutójánál kerül sor a programra. Időpont ezen a héten: 2023. június 16. 11.00, 16.00

Természetismereti séta Hortobágy-halastón

A résztvevők 1,5 órás természetismereti sétán vehetnek részt, szakvezető társaságában. A program során megismerkedhetnek a halastavi bemutatóterület jellegzetességeivel, a tavaszi madárvonulás résztvevőivel, de már fiókáikat vezetgető nyári ludakkal vagy éneklő kékbegyekkel is találkozhatnak. A nagy nagyítású távcső segítségével testközelből tanulmányozhatják a vizes élőhelyek mozgalmas tavaszi madárvilágát.

Időpont: 2023. június 17-én (szombaton) 9.00 és 11.00 órai kezdettel. A séták 2,5 km hosszúak, időjárásnak megfelelő öltözet, kézitávcső ajánlott.
Helyszín: Hortobágy-halastó, Halászbárka Fogadóközpont Részvételi díj: 2.800 Ft/felnőtt, 2.100 Ft/gyerek/nyugdíjas, 7350 Ft/család (2felnőtt, 2 gyerek, további kiegészítő jegy 1.200/gyerek)